Leczenie Jak rozpoznać raka skóry przyczyny. Co znaczy podstawnokomórkowego i raka.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać raka skóry?

Definicja z ang. How to recognize skin cancer, z niem. Wie Hautkrebs zu erkennen.

Co to znaczy: Jak każdy rak, tak i rak skóry (włączając w to czerniaka, raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego) rozpoczyna się od niepokojących objawów, tak zwany stanów przedrakowych skóry. Stany przedrakowe to zmiany na skórze, które nie są rakiem, lecz z biegiem czasu mogą się w niego przekształcić. Szacuje się, iż 40-50% ludzi o jasnej karnacji,przed ukończeniem 65 rokiem życia zachoruje na jedną z form raka skóry. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie objawów choroby. Poniżej dowiesz się jak rozpoznać stany przedrakowe skóry. Pamiętaj, iż wcześnie wykryty nowotwór skóry może być kompletnie uleczalny.
krok 1


Rogowacenie słoneczne

Rogowacenie słoneczne
Te małe, łuszczące się fragmenty skóry są rezultatem zbyt dużej ekspozycji na światło słoneczne. Regularnie występują na głowie, karku albo rękach, lecz znaleźć je można właściwie wszędzie. Mogą być wczesnym sygnałem raka skóry, lecz ciężko określić, czy pojedyncza zmiana przekształci się w raka. Większość z nich nie jest groźna, lecz lekarze zalecają wczesne leczenie, aby zapobiec przekształcaniu się zmian w złośliwe komórki rakotwórcze. Osoby o jasnej cerze, włosach rudych albo blond i niebieskich albo zielonych oczach są w najwyższym stopniu narażone na tego typu zmiany skórne.
krok 2


Zapalenie czerwieni wargowej

Zapalenie czerwieni wargowej
To jest przedrakowy stan skóry, który zwykle pojawia się na dolnej wardze. Łuszcząca się skóra albo przewlekłe zaczerwienienie to jedne z jego symptomów. Do mniej popularnych objawów należy puchnięcie warg i rozmycie konturu ust. Nieleczone zapalenie czerwieni wargowej może rozwinąć się w złośliwego raka płaskonabłonkowego.
krok 3


Rogi skórne

Rogi skórne
Rogi skórne to są narośle skórne w kształcie lejka. Są one zbudowane zagęszczonej keratyny, tej samej, która buduje paznokcie. Kształt i rozmiary narośli mogą znacznie się od siebie różnić, lecz zwykle mają one kilka milimetrów długości. U podstawy rogów skórnych rozwija się rak płaskonabłkonkowy. Narośle te występują najczęściej u osób starszych o jasnej karnacji, które w trakcie swojego życia w znaczny sposób wystawiały się na działanie promieni słonecznych.
krok 4


Pieprzyki

Pieprzyki
Pieprzyk powstaje w efekcie łagodnego rozrostu melanocytów, komórek, które odpowiedzialne są za zabarwienie skóry. Tylko niewielka część pieprzyków rozwija się w nowotwór skóry. „Normalne” pieprzyki są płaskie albo wypukłe, mogą także stać się wypukłe z biegiem czasu. Ich powierzchnia jest zwykle gładka. Są one okrągłe albo owalne i nie większe od średnicy ołówka. Większość pieprzyków pojawia się w dzieciństwie albo wczesnym wieku dorosłym Niepokojące są pieprzyki, które pojawiają się nagle u osób dorosłych.
krok 5


Znamiona atypowe (dysplastyczne)

Znamiona atypowe (dysplastyczne)
Znamiona atypowe nie są rakiem, lecz mogą się w niego przekształcić. Są one dość duże (0,6cm albo więcej średnicy) i mają nieregularny kształt i rozmazane krawędzie. Mogą być płaskie albo nieco wypukłe, o zarówno gładkiej, jak i chropowatej powierzchni. zwykle są różnokolorowe (z różowym, czerwonym i brązowym odcieniem włącznie).
krok 6


badanie znamienia

Zasada ABCDE
Większość pieprzyków i znamion wygląda podobnie. Każdy, który wybija się poza model, tzn. ma średnicę większą, niż średnica ołówka, jest asymetryczny, ma rozmyte krawędzie albo różnorodny kolor i wystaje ponad powierzchnię skóry, powinien być pokazany dermatologowi. Ten fachowo przeanalizuje wymienione wyżej parametry (zasada ABCDE) i w przypadku potrzeby skieruje cię na dodatkowe badania.
Zasada ABCDE bada następujące cechy znamienia:
krok 7


Zasada ABCDE: Asymetria

Zasada ABCDE: Asymetria (A – asymmetry)
Asymetria znaczy, iż jedna połowa znamienia nie przypomina drugiej. Normalne pieprzyki są symetryczne. Badając je poprowadź w myślach linię dzielącą pieprzyk na pół. Porównaj dwie połówki. Jeżeli nie wyglądają podobnie, skonsultuj się z dermatologiem.
krok 8


Zasada ABCDE: Krawędzie

Zasada ABCDE: Krawędzie (B – border)
Jeżeli krawędzie znamienia są poszarpane, rozmyte albo nieregularne, koniecznie pokaż je dermatologowi. Tak wyglądające znamiona są charakterystyczne dla czerniaka.
krok 9


Zasada ABCDE: Kolor

Zasada ABCDE: Kolor (C – color)
Znamię, które nie ma jednolitego koloru, lecz złożona jest z mieszanki odcieni brązu, czerni, niebieskiego czy czerwonego jest podejrzane. Normalne pieprzyki są zwykle jednokolorowe. Znamię o wielu odcieniach i kolorach powinno być obejrzane poprzez specjalistę.
krok 10


Zasada ABCDE: Średnica

Zasada ABCDE: Średnica (D - diameter)
Znamię jest podejrzane,
jeżeli jego średnica jest większa, niż średnica ołówka. Za wartość graniczną uznaje się tutaj średnicę wielkości 6mm.
jeżeli masz na ciele znamiona większe, koniecznie pokaż je dermatologowi.
krok 11


Zasada ABCDE: Zmiany znamienia

Zasada ABCDE: Zmiany znamienia (E – evolving)
Znamię, które zmienia własne rozmiary (kurczy się albo rośnie), zmienia kolor, rozpoczyna swędzieć albo krwawić, powinno być pokazane lekarzowi. Konsultacji wymaga także każde znamię, które jest wypukłe (wyniosłe). Zmiany czerniakowe regularnie bardzo szybko zmieniają swój wielkość i wysokość.
krok 12


Czerniak

Rodzaje raka skóry: czerniak
Czerniak nie jest tak dostępny, jak inne rodzaje raka skóry, lecz na pewno jest w najwyższym stopniu niebezpieczny (może prowadzić nawet do śmierci). Możliwe symptomy czerniaka to zmiany w wyglądzie znamienia albo różnice w jego zabarwieniu.
jeżeli twoje znamię zmienia kształt, wielkość albo kolor, jest wielobarwne, ma nieregularne krawędzie, jest niesymetryczne, swędzi, łuszczy się albo krwawi – koniecznie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.
krok 13


Rak płaskonabłonkowy

Rodzaje raka skóry: rak płaskonabłonkowy
Ten rodzaj raka może pojawić się jako czerwony guzek, który łuszczy się rosnąc, krwawi albo wytwarza na swej powierzchni zrogowaciałą skorupę. Może to być również rana, która nie chce się goić. zwykle zmiany takie pojawiają się na nosie, czole, uszach, dolnej wardze albo rękach. Ten rodzaj nowotworu jest wyleczalny,
jeżeli jest wcześnie wykryty. Leczenie zależy od stadium choroby.
krok 14


Choroba Bowena

Rodzaje raka skóry: choroba Bowena
Choroba Bowena to rodzaj raka skóry, który rozprzestrzenia się na zewnątrz, na powierzchni skóry. Dla porównania złośliwy rak płaskonabłonkowy może rozprzestrzeniać się do wewnątrz, atakując organy wewnętrzne. Choroba Bowena objawia się czerwonawymi plamami, które mogą być zrogowaciałe. regularnie myli się ją z rumieniem, egzemą, grzybicą albo łuszczycą.
krok 15


Rak podstawnokomórkowy

Rodzaje raka skóry: rak podstawnokomórkowy
Rak podstawnokomórkowy to w najwyższym stopniu popularna i najłatwiejsza do wyleczenia forma raka skóry. Komórki rakowe rozprzestrzeniają się powoli, więc ten rodzaj raka dotyka zwykle osób dorosłych. Rak podstawnokomórkowy może przybierać sporo form. Może to być np. perłowobiały albo woskowaty wyprysk, regularnie z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Pojawić się on może na uszach, karku albo twarzy. Inna forma nowotworu to płaska, łuszcząca się plama o jaskrawych odcieniach albo w kolorze brązowym, występująca na plecach albo na klatce piersiowej. Rzadziej

to jest biała, woskowata blizna.
krok 16


Inne formy raka skóry

Mniej popularne formy raka skóry
Do rzadziej spotykanych odmian raka skóry można zaliczyć na przykład mięsak Kaposiego - spotykany najczęściej u osób z osłabionym systemem odpornościowym, raka gruczołów łojowych – złośliwy nowotwór zaczynający się w gruczołach łojowych skóry, a również raka Merkla – pojawiającego się zwykle na wystawionych na działanie promieni słonecznych partiach skóry, jak głowa, kark, ramiona i nogi, lecz mogącego się rozprzestrzeniać na inne partie skóry.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.