Leczenie Jak zwalczyć łupież przyczyny. Co znaczy zdaje sobie sprawę, iż jest on chorobą.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zwalczyć łupież?

Definicja z ang. How to fight dandruff, z niem. Wie zur Bekämpfung von Schuppen.

Co to znaczy: Łupież to z pozoru tylko niewielki defekt kosmetyczny, jednakże niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, iż jest on chorobą. Najczęściej łupież pojawia się na skórze głowy, lecz może także występować w innych miejscach, na przykład pod pachami czy na klatce piersiowej. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak pozbyć się łupieżu.
krok 1
By rozpocząć walkę z łupieżem należy najpierw sprawdzić, z jakim typem łupieżu mamy do czynienia. Łupież suchy objawia się niewielkimi, suchymi płatkami naskórka złuszczającymi się na skórze głowy. To jest w najwyższym stopniu pospolita, najczęściej występująca i najłatwiejsza do zwalczenia forma łupieżu. Na ten rodzaj łupieżu wystarczy wykorzystywanie szamponów zawierających selen, siarkę, cynk i kwas salicylowy. Szampony takie można bez problemu kupić w aptekach.
krok 2
Łupież tłusty objawia się podobnie jak w razie odmiany suchej, lecz złuszczające się kawałki naskórka są większe, niekiedy żółtawe i tłuste. Ta odmiana łupieżu może także prowadzić do nadmiernego wypadania włosów i jest znacznie cięższa do wyleczenia. W zwalczeniu tego rodzaju łupieżu pomoże wcieranie w skórę głowy 5% oliwki salicylowej. Do mycia głowy należy stosować szampony zawierające wyciąg z dziegciu. W łupieżu tłustym regularnie dochodzi do zakażenia drożdżakami, dlatego, jeśli wyżej wymienione środki nie działają należy zgłosić się do dermatologa, który zapisze stosowny szampon przeciwgrzybiczny albo leczenie sterydami.
krok 3
Łupież pstry występuje najczęściej w obrębie klatki piersiowej i objawia się żółtawymi, brunatnymi albo różowymi plamami na skórze. Łupież pstry występuje po okresie dojrzewania, w młodszym wieku pojawia się sporadycznie. Skutecznym środkiem w walce z tą odmiana łupieżu jest maść Daktarin. jeśli jednak maść nie pomoże należy zgłosić się do dermatologa, który przepisze leki i szampony sterydowe.
krok 4
Łupież rumieniowy występuje raczej u mężczyzn, a najczęstsze symptomy to ciemnoczerwone albo brunatne plamy na udach i w okolicach moszny. Przebieg najczęściej jest łagodny, a konsekwencje ograniczają się do łagodnego złuszczania naskórka. Pokonywanie tej odmiany łupieżu ogranicza się w zasadzie tylko do natłuszczania skóry, po ok. 6 miesiącach wszystkie widoczne symptomy zanikają.
krok 5
W zwalczaniu każdego rodzaju łupieżu pomaga również napar z tataraku. 2-3 łyżki tataraku należy zagotować w ok. 300 ml wody. Po przestudzeniu płukać albo przecierać miejsca gdzie łupież występuje.
Wskazówki i ostrzeżenia
Powstawaniu łupieżu sprzyja nadmierne pocenie się i lampy solaryjnePowstawanie łupieżu suchego albo tłustego regularnie wywołane jest częstymi zmianami używanego szamponuOdżywki beż spłukiwania także mogą być powód stworzenia łupieżu, w szczególności odmiany suchej
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.