Leczenie Co oznacza „E” na produktach? Cz. I – niebezpieczne konserwanty przyczyny. Jak leczyć.

Czy pomocne?

66% pozytywne
3 głosy

Co oznacza „E” na produktach? Cz. I – niebezpieczne konserwanty?

Definicja z ang. What does "E" on the products? Vol. I - dangerous preservatives, z niem. Was bedeutet "E" auf den Produkten? Vol. I - gefährliche Konservierungsstoffe.

Jak leczy DIETETYK w przypadku CO OZNACZA „E” NA PRODUKTACH? CZ. I – NIEBEZPIECZNE KONSERWANTY: Nie wszystkie produkty dostępne aktualnie w sklepach zawierają w swoim składzie sztuczne substancje barwiące, konserwujące, czy smakowe – tajemnicze „E”. jakiekolwiek z tych substancji nie są zdrowe, lecz wybrane mogą wpłynąć na nasz organizm szczególnie niekorzystnie. Poniżej znajdziesz listę w najwyższym stopniu szkodliwych „E”. W następnych częściach artykułu poznasz konserwanty i barwniki o umiarkowanym stopniu ryzyka i te najmniej niebezpieczne. Jesteś tym, co jesz, więc lepiej sprawdź, co naprawdę znajduje się w twoim jedzeniu.
krok 1
E129 – czerwień Allura AC – szeroko służąca do barwienia pożywienia, znajdziesz ją w przekąskach, sosach, konserwach, zupach, winie, occie, i tym podobne
Unikaj jej, jeżeli chorujesz na astmę, nieżyt nosa (włączając w to katar sienny) i pokrzywkę.
krok 2
E123 – amarant – bawnik spożywczy stosowany do zabarwiania winia, likierów, kawioru.
Substancja ta jest zakazana na terenie USA. Unikaj go, jeżeli chorujesz na astmę, nieżyt nosa, pokrzywkę, czy inne alergie.
krok 3
E951 – aspartam – regularnie służąca substancja słodząca, znajdziesz ją w napojach, przekąskach, słodyczach, alkoholu, deserach i żywności dietetycznej.
Aspartam niekorzystnie wpływa na osoby cierpiące na fenyloketonurię. Przy długim stosowaniu i spożywaniu dużej ilości aspartamu może skutkować bólami głowy, ślepotą albo padaczką.
krok 4
E210 – kwas benzoesowy – bardzo popularna substancja konserwująca, znajdziesz ją w wielu napojach, produktach niskokalorycznych, płatkach i produktach mięsnych.
Może chwilowo hamować działanie enzymów trawiennych i zmniejszać poziom glicyny. Powinien być unikany poprzez alergików (osoby cierpiące na katar sienny, astmę i pokrzywkę).
krok 5
E151 – czerń brylantowa – powszechnie stosowana w napojach, sosach, przekąskach, winie, serach, i tym podobne


Alergicy, astmatycy, cierpiący na katar sienny, pokrzywkę i tym podobne



powinni unikać tej substancji.
krok 6
E320 - butylohydroksyanizol (BHA) – bardzo dostępny środek konserwujący, znajdziesz go w szczególności w produktach o dużej zawartości tłuszczu, słodyczach, mięsie.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem przypuszcza, iż BHA może być substancją rakotwórczą. BHA oddziałuje również z azotanami, tworząc związki chemiczne prowadzące do zmian w komórkach DNA.
krok 7
E213 – benzoesan wapnia – konserwant znajdujący się w wielu produktach, między innymi napojach, produktach o obniżonej zawartości cukru, płatkach śniadaniowych, produktach mięsnych.
Może tymczasowo hamować działanie enzymów trawiennych i zmniejszać poziom glicyny i aminy. Osoby cierpiące na katar sienny, pokrzywkę i astmę powinny unikać tej substancji.
krok 8
E226 – siarczyn wapnia – bardzo powszechnie stosowany konserwant szerokiej gamy wytwórów, począwszy od hamburgerów do biszkoptów, od mrożonych grzybów do tartego chrzanu.
Używanie siarczanów jako substancji konserwujących w razie wielu wytwórów (na przykład mięsa) zostało zabronione w stanach zjednoczonych ameryki, gdyż substancje te sprawiają, iż zepsute produkty wyglądają jak świeże. Mogą powodować problemy z oskrzelami, rumień, obniżać ciśnienie krwi, wywoływać mrowienie, a nawet prowadzić do szoku anafilaktycznego. Międzynarodowa Organizacja pracy radzi unikać ich wszystkim osobom cierpiącym na astmę oskrzelową, rozedmę płuc, choroby układu oddechowego albo sercowo-naczyniowego.
krok 9
E621 – glutaminian sodu – bardzo dostępny wzmacniacz smaku.
U niektórych osób glutaminian sodu może wywoływać takie symptomy jak ciśnienie wewnątrz głowy, padaczka, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, nudności, zgaga, naprężenie mięśni twarzy. Wielu producentów jedzenia dla dzieci zrezygnowało z dodawania do swoich wytwórów tej substancji.
krok 10
E124 - czerwień koszenilowa A – dostępny barwnik spożywczy.
Osoby cierpiące na astmę, katar sienny albo pokrzywkę mogą zauważyć zaostrzenie symptomów choroby po zjedzeniu wytwórów zawierających tę substancję.
krok 11
E212 - benzoesan potasowy – środek konserwujący znajdujący się w wielu substancjach, w tym w napojach, produktach o obniżonej zawartości cukru, płatkach śniadaniowych, produktach mięsnych.
Może tymczasowo hamować działanie enzymów trawiennych i zmniejszać poziom glicyny i aminy. Powinien być unikany poprzez alergików, w tym astmatyków, osób cierpiących na katar sienny i pokrzywkę.
krok 12
E249 – azotan potasu – stosowany do konserwowania wędlin i konserw mięsnych.
Działa niekorzystnie na organizm na trzy metody: minimalizuje liczba tlenu, która może być transportowana poprzez krew, może się łączyć z innymi substancjami tworząc rakotwórczy związek o nazwie nitrozamina, a również może powodować zanik kory nadnerczy.
krok 13
E216 – propyloparaben, p-hydroksybenzoesan propylu – środek konserwujący znajdujący się w pasztetach, płatkach śniadaniowych, przekąskach, produktach mięsnych i słodyczach.
Udowodniono, iż parabeny bardzo regularnie są przyczyną atopowego zapalenia skóry.
krok 14
E954 – sacharyna i jej pochodne – bardzo regularnie stosowany środek słodzący, znajdziesz go w produktach dietetycznych i „bez cukru”.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uważa, iż sacharyna jest rakotwórcza.
krok 15
E223 – dwusiarczan sodu – szeroko służąca substacja konserwująca i przeciwutleniacz.
Może prowadzić do zagrażających życiu ataków astmy (u pewnej kobiety wystarczyło zjedzenie sałatki z sosem, w którego składzie znajdował się E223).
krok 16
E221 – siarczyn sodu – środek konserwujący służący przy produkcji wina i innych wytwórów spożywczych.
Siarczyny mogą wywoływać napady astmy, większość astmatyków jest te te subtancje uczulona.
krok 17
E512 – chlorek cynawy, chlorek cyny (II) – przeciwutleniacz i substancja odpowiedzialna za kolor w produktach butelkowanych albo puszkowanych, a również w sokach owocowych.
w razie spożycia soków owocowych o stężeniu chlorku cyny (II) większym, niż 250 mg na litr może wystąpić ostre zatrucie pokarmowe. Substancja ta może wywoływać również nudności, wymioty, biegunkę i bóle głowy.
krok 18
E220 – dwutlenek siarki – bardzo regularnie stosowany środek konserwujący.
Reaguje z sporą ilością substacji znajdujących się w pożywieniu, w tym z witaminami, minerałami, enzymami i koniecznymi kwasami tłuszczowymi. Najczęstszą niepożądaną reakcją na ten środek są problemy z oskrzelami, w szczególności
w razie osób chorych na astmę. Inne reakcje mogą się wiązać z obniżeniem ciśnienia krwi, rumieniem, uczuciem mrowienia i szokiem anafilaktycznym. Międzynarodowa organizacja pracy uważa, iż powinno się unikać E220, jeżeli cierpi się na zapalenie spojówek, rozedmę płuc, zapalenie oskrzeli, astmę oskrzelową albo choroby układu sercowo-naczyniowego.
krok 19
E110 – żółcień pomarańczowa - szeroko stosowany barwnik spożywczy.
Niektóre badania na zwierzętach wykazały spowolnienie wzrostu i ostry spadek wagi. Osoby cierpiące na astmę, nieżyt nosa albo pokrzywkę powinny unikać tej substancji.
krok 20
E102 – tartrazyna – bardzo dostępny żółty barwnik spożywczy.
U ok. 15% społeczeństwa może wywoływać reakcje alergiczne. Substancja ta może prowadzić do ataków astmy i być związana z występowaniem ADHD u dzieci. Osoby chore na astmę, nieżyt nosa i u których występuje pokrzywka mogą obserwować zaostrzenie symptomów po spożyciu pokarmów zawierających tartrazynę.
krok 21
Pełną listę substancji "E" znajdziesz w następnych częściach tego artykułu:
Co znaczy „E” na produktach? Cz. II – umiarkowane ryzyko
Co znaczy „E” na produktach? Cz. III – najmniej niebezpieczne

Lekarz Dietetyk: CO OZNACZA „E” NA PRODUKTACH? CZ. I – NIEBEZPIECZNE KONSERWANTY; WAS BEDEUTET "E" AUF DEN PRODUKTEN? VOL. I - GEFÄHRLICHE KONSERVIERUNGSSTOFFE; WHAT DOES "E" ON THE PRODUCTS? VOL. I - DANGEROUS PRESERVATIVES;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.