Leczenie Co oznacza „E” na produktach? Cz. II – umiarkowane ryzyko przyczyny. Jak leczyć.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Co oznacza „E” na produktach? Cz. II – umiarkowane ryzyko?

Definicja z ang. What does "E" on the products? Vol. II - moderate risk, z niem. Was bedeutet "E" auf den Produkten? Vol. II - mäßiges Risiko.

Jak leczy DIETETYK w przypadku CO OZNACZA „E” NA PRODUKTACH? CZ. II – UMIARKOWANE RYZYKO: Na półkach sklepowych nie sposób znaleźć produkty, gdzie składzie nie znajdowałyby się tajemnicze substancje oznaczone symbolem „E”. Wybrane z nich są bardzo szkodliwe, inne mniej niebezpieczne dla naszego zdrowia. W tej części artykułu postaram się rozszyfrować substancje „E” tak zwany umiarkowanego ryzyka. Listę niebezpiecznych i obojętnych dla zdrowia konserwantów znajdziesz z kolei w innych częściach tej rady.
krok 1
E173 – aluminium – oczyszcza wodę z kranu, jest służące jako barwnik spożywczy.
Duże stężenie aluminium może wiązać się z powiększonym ryzykiem zachorowania na Alzheimera albo osteoporozę.
krok 2
E160B – biksyna, norbiksyna, annato – barwnik spożywczy stosowany w szerokiej gamie wytwórów, między innymi w margarynie, pieczywie, deserach, serach, wędzonych rybach, płatkach śniadaniowych i likierach.
Może powodować wystąpienie pokrzywki i tak zwany obrzęk naczyniowo-nerwowy (reakcję alergiczną polegającą na nagłym puchnięciu skóry i innych partii ciała), problemy z oddychaniem.
krok 3
E161G - kantaksantyna – barwnik spożywczy znajdujący się w parówkach.
Ma tendencję do krystalizowania się w siatkówce oka. Długookresowe spożywanie może prowadzić do uszkodzenia wątroby.
krok 4
E290 – dwutlenek węgla – stosowany do „gazowania” piwa i innych napojów. Opóźnia dojrzewanie owoców i warzyw, hamuje rozwój pleśni i bakterii.
Długookresowe wykorzystywanie dwutlenku węgla może być niebezpieczne. Badania dowodzą, iż może to prowadzić do problemów z płodnością.
krok 5
E952 – kwas cyklaminowy i jego pochodne – szeroko stosowany jako słodzik w produktach „dietetycznych”, niskokalorycznych i bez dodatku cukru.
Może wywoływać niepożądane reakcje skórne, takie jak świąd, pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy.
krok 6
E450 – difosforany, na przykład difosforan disodowy – stosowany jako środek spulchniający biszkopty, pączki, dodawany do proszku do pieczenia, sera, ziemniakach w puszcze, konserw rybnych.
Nadmierne spożycie tej substancji może prowadzić do zachwiania równowagi mineralnej w organizmie, co determinuje zmniejszeniem gęstości kości i osteoporozą.
krok 7
E579 - glukonian żelazawy – służący do nadawania barwy oliwkom.
Może być śmiertelny dla dzieci między 12 a 24 miesiącem życia. Zaledwie 2g tej substancji mogą okazać się śmiertelne. Na szczęście taka liczba glukonianu żelazawego może być przyjęta tylko w formie suplementów żelaza.
krok 8
Żelatyna - powszechnie służąca jako środek żelujący i zagęszczający w galaretkach, słodyczach, produktach mięsnych.
Podejrzewa się, iż żelatyna leżała u podstaw rozprzestrzenienia się choroby wściekłych krów. Teraz jednak zwykle spotyka się żelatynę wieprzową.
krok 9
E620 – kwas glutaminowy – szeroko stosowany wzmacniacz smaku i substytut soli. Szczególnie regularnie spotykany jako bonus do przypraw.
Naukowcy podejrzewają, iż glutaminy mogą niszczyć komórki nerwowe, co może być powiązane z zachorowalnością na takie choroby jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy choroba Huntingtona.
krok 10
E239 - heksametylen, heksamina – środek konserwujący dodawany do sera.
Może składać się z formaldehydu i amoniaku. Formaldehyd jest podejrzewany o działanie rakotwórcze i może wywoływać ataki astmy, zapalenie oskrzeli, bóle głowy i podrażnienia skóry.
krok 11
E416 - guma karaya – służąca jako emulgator w sosach do sałatek, jako substancja wiążąca w produktach mięsnych, występuje także w serach, lodach, likierach, gumie do żucia.
Pochłania sporą liczba wody, dlatego po spożyciu może działać jak środek przeczyszczający, wywołując dolegliwości ze strony układu pokarmowego. U niektórych osób może pojawić się reakcja alergiczna (pokrzywka, nieżyt nosa), a również atopowe zapalenie skóry i astma.
krok 12
E966 – laktitol – szeroko stosowany jako słodzik w produktach o obniżonej wartości kalorycznej, bez dodatku cukru albo „dietetycznych”.
W dużych (50g albo więcej) dawkach może wywoływać biegunkę. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, iż może być szkodliwy dla płodu (niszcząc jego DNA).
krok 13
E180 – litolrubina – służąca jako barwnik otoczki sera.
Może mieć negatywny wpływ na osoby cierpiące na astmę, nieżyt nosa, pokrzywkę i inne alergie.
krok 14
E338 – kwas fosforowy – powszechnie stosowany rozpuszczalnik, przeciwutleniacz i bonus smakowy (głównie w napojach bezalkoholowych).
Nadmierne spożycie fosforu w jedzeniu i piciu może prowadzić do zachwiania równowagi mineralnej i utraty wapnia z kości i zwapnienia tkanek miękkich (szczególnie w nerkach). Dopuszczalna dzienna dawka fosforu to 70mg. Jeżeli jednak masz w zwyczaju obżerać się fast-foodami możesz spożyć go na dzień nawet 500mg! W takim przypadku gęstość kości ulegnie znacznemu obniżeniu, co będzie wiązać się ze powiększonym ryzykiem osteoporozy.
krok 15
E508 – chlorek potasu – dostępny bonus do przypraw i wytwórów na bazie drożdży.
Spożycie go w dużych dawkach (co zdarza się bardzo rzadko) może prowadzić do podrażnienia układu pokarmowego, osłabienia, problemów z krążeniem i wymiotów. Jest niebezpieczny dla małych dzieci (w razie 8-miesięcznego niemowlaka wywołał bardzo poważne zatrucie pokarmowe).
krok 16
E999 - ekstrakt Quillaia, saponina – środek pianotwórczy w napojach bezalkoholowych.
Spożywany w małych ilościach jest nieszkodliwy, lecz duże dawki tego środka mogą prowadzić do zatrucia organizmu, w tym uszkodzenia wątroby, niewydolności oddechowej, konwulsji i śpiączki.
krok 17
E541 – fosforan aluminiowo-sodowy – środek spulchniający dodawany do bułeczek i biszkoptów.
Duże ilości spożytego aluminium mogą prowadzić do choroby Alzheimera albo osteoporozy.
krok 18
E331 – cytrynian monosodowy, sodowy, disodowy, trójsodowy– reguluje kwasowość w napojach gazowanych, mleku kondensowanym i zupach w proszku.
Zbyt duże spożycie może zachwiać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie i prowadzić do tężyczki (skurcze mięśni) albo osłabienia mięśnia sercowego.
krok 19
E339 – fosforan sodu, fosforan monosodowy, disodowy, trójsodowy – dodawane do makaronu błyskawicznego i zabielaczy do kawy.
Zbyt duże spożycie fosforu może prowadzić do zachwiania równowagi mineralnej, odwapnienia kości i zwapnienia nerek i innych tkanek miękkich. Dopuszczalna dzienna dawka fosforu to 70mg. Jednak osoby jedzące fast-foody mogą przyjąć go na dzień nawet 500mg! Wiąże się to ze powiększonym ryzykiem zachorowania na osteoporozę.
krok 20
E337 - winian sodowo-potasowy - stosowany jako emulgator w serkach topionych.
Powinien być unikany poprzez osoby z niewydolnością serca, wysokim ciśnieniem krwi, uszkodzoną wątrobą albo nerkami. Odbywa się tak dlatego, gdyż substancja ta skutkuje zatrzymanie w organizmie sodu i wody.
krok 21
E491 - monostearynian sorbitolu – powszechnie stosowany emulgator.
Duże ilości tej substancji mogą powodować zwiększenie pęcherzyka żółciowego i wątroby, a również opóźnienie wzrostu.
krok 22
E363 – kwas bursztynowy – bonus smakowy w zupach, deserach i napojach.
Duże ilości mogą wywoływać biegunkę i wymioty.
krok 23
Pełną listę substancji "E" znajdziesz w następnych częściach tego artykułu:
Co znaczy „E” na produktach? Cz. I – niebezpieczne konserwanty
Co znaczy „E” na produktach? Cz. III – najmniej niebezpieczne

Lekarz Dietetyk: CO OZNACZA „E” NA PRODUKTACH? CZ. II – UMIARKOWANE RYZYKO; WAS BEDEUTET "E" AUF DEN PRODUKTEN? VOL. II - MÄSSIGES RISIKO; WHAT DOES "E" ON THE PRODUCTS? VOL. II - MODERATE RISK;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.