Leczenie Jaka dieta na lepszą koncentrację przyczyny. Jak leczyć To co jesz i pijesz ma bezpośredni.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jaka dieta na lepszą koncentrację?

Definicja z ang. Which diet for better concentration, z niem. Welche Ernährung für eine bessere Konzentration.

Jak leczy DIETETYK w przypadku JAKA DIETA NA LEPSZĄ KONCENTRACJĘ: Zwiększ własną umiejętność do koncentrowania się jedząc odpowiednie produkty. To co jesz i pijesz ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy Twojego mózgu, umiejętność koncentracji, wykonywanie różnych zadań, na to jak się czujesz, jak odnajdujesz się w świecie. Dlatego tak istotnym jest, by dokonywać właściwych wyborów jeżeli chodzi o pożywienie. Zwiększ własną efektywność, polepsz samopoczucie właśnie poprzez jedzenie odpowiednich produktów. Stare powiedzenie mówi 'jesteś tym, co jesz'. W stu procentach się z tym zgadzam. Pokarmy, które poprawiają pracę naszego mózgu i mają spory wpływ na naszą koncentrację powinny zawierać wiele składników odżywczych, witamin i minerałów. Które produkty znajdują się w czołówce, jeżeli chodzi o poprawę naszej koncentracji? Które z nich w najwyższym stopniu pomogą także w kontroli stresu, zwiększeniu umiejętności do zapamiętywania różnych rzeczy, przyspieszą czas reakcji, pobudzą Cię do działania, dodadzą energii, zmotywują, a nawet wydłużą czas starzenia się komórek w mózg? Odpowiedź w krokach poniżej.
krok 1


Jagody

Jagody. Jagody to kopalnia antyoksydantów i kwasów omega-3. Badania dowiodły, że jagody mogą pomóc w ochronie mózgu przed uszkodzeniami ze strony wolnych rodników. Składniki zawarte w jagodach, zmniejszają również ryzyko wystąpienia chorób związanych ze starzeniem się, takich jak np. Alzheimer czy demencja. Jagody przydadzą się również uczniom, studentom i wszystkim innym, którzy się uczą się nowych rzeczy. Dlaczego? Otóż okazało się, iż dieta bogata w jagody poprawia umiejętności do nauki, koncentracji, a co za tym idzie zapamiętywania nowych rzeczy. Antyoksydanty przyspieszają przepływ krwi do mózgu, co znaczy, że działa on lepiej i pracuje wydajniej. Kwasy omega-3 poprawiają nastrój i pewność siebie.
krok 2


Ryby

Ryby. Są one doskonałym źródłem protein i kwasów omega-3, które są konieczne w prawidłowej pracy mózgu i jego rozwijania się. Dlatego wiele lepiej koncentrujemy się na różnych rzeczach, poprzez co lepiej i na dłużej je zapamiętujemy. Oprócz tego, iż omega-3 zwiększają umiejętności do zapamiętywania, to dodatkowo niwelują demencję, czy oddalają ryzyko udaru mózgu. jeżeli masz uczulenie na ryby, albo ich zwyczajnie nie lubisz jedz mnóstwo orzechów włoskich. One również naładowane są kwasami omega-3.
krok 3


Kawa

Kawa. Kofeina zawarta w kawie efektywnie nas rozbudza i dodaje energii na cały dzień. Pomaga się skoncentrować i skupić. Któż z nas nie pił kawy, kiedy czuł się senny. Pomagała nam ona zostać na tak zwany czujce wiele dłużej. To wszystko odbywa się dlatego, iż kofeina pobudza komórki mózgowe i zapewnia zastrzyk energii. Kofeina regularnie jest składnikiem napojów energetyzujących, czekolady i niektórych leków. Jednak należy uważać, ponieważ zbyt spora dawka kofeiny nie pomoże, lecz wręcz zaszkodzi skutkując roztrzęsieniem i poczuciem niepewności, zakłopotania. Ponadto, może uszkodzić komórki mózgowe, podnieść ciśnienie krwi i doprowadzić do zaburzeń w pracy serca. A zatem kawa a i owszem, lecz w rozsądnych ilościach.
krok 4


Gorzka czekolada

Gorzka czekolada. Czy słyszałeś, iż spożywanie ciemnej czekolady może obniżyć ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu? A to wszystko dzięki dużej ilości wspomnianej już kofeiny i kakao i zawartych w nim antyoksydantach. Wspomagają one naszą koncentrację. Dlatego zaleca się uczniom i studentom podgryzanie od czasu do czasu gorzkiej czekolady przed nauką. Nikomu to jeszcze nie zaszkodziło. Gorzka czekolada jest wiele zdrowsza od czekolady mlecznej czy czekolad nadziewanych. Mają wiele mniej tłuszczu i cukru, a poprzez to i kalorii.
krok 5


Jajka

Jajka. Żółtka jajek zawierają wielkie ilości choliny, która odgrywa ważną rolę w pracy naszego mózgu. Początkowo nawet była ona zaliczana do witamin z grupy B, lecz pogląd ten uległ zmianie. Sporo badań dowiodło i ciągle dowodzi, iż spożywanie choliny znacznie poprawia pracę mózgu i jego umiejętności do zapamiętywania. Dodatkowo, jajka są świetnym źródłem protein, które mają super wpływ na nasz organizm i jego poprawne funkcjonowanie.
krok 6


Banany

Banany. Znane są z dużej zwartości potasu i manganu. dlatego również i one znacznie poprawiają umiejętności naszego mózgu. Poza wspomnianymi składnikami banany mają w sobie wiele witaminy C i białka. Banany, ponownie jak gorzka czekolada powinny być spożywane w momencie wzmożonej aktywności mózgu, kiedy się uczymy, siedzimy nad projektami w pracy, czy musimy skoncentrować się na jakiejkolwiek innej pracy. Banany są również naładowane witaminą B6, która wspomaga produkcję serotoniny i dopaminy w mózgu. One na pewno pomogą w lepszej koncentracji.
krok 7


Awokado

Awokado i produkty pełnoziarniste. W ciele ludzkim robota każdego organu uzależniona jest od przepływu krwi, w szczególności mózg i serce. Dieta bogata w produkty przyspieszające przepływ krwi redukuje ryzyko chorób serca, obniża poziom złego cholesterolu i powiększa wydajność pracy mózgu. Dzięki szybszemu przepływowi krwi komórki ciała są lepiej odżywiane dzięki czemu lepiej pracują. Produkty pełnoziarniste i awokado zawierają duże ilości witaminy E i błonnika. Dzięki czemu krew krąży szybciej, a wolne rodniki są zwalczane.
krok 8


Szpinak

Szpinak. Naładowany antyoksydantami i żelazem szpinak uważany jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Ponadto zawiera duże ilości potasu, magnezu, witamin B12 i B6, czy kwas foliowy. Składniki te mają znaczący wpływ na pracę mózgu. Kwas foliowy ochrania neurony w mózgu przed uszkodzeniami. Wspomniane witaminy i minerały poprawiają koncentrację. Regularne spożywanie szpinaku może pozytywnie wpłynąć na ochronę mózgu przed utratami pamięci, jak np. chorobą Alzheimera. Wspomaga on również rozprowadzać krew i tlen po całym organizmie, aż do mózgu.
krok 9


Pomarańcze

Pomarańcze. Pomarańcze znane są z dużej zawartości witaminy C. Świeży sok z pomarańczy albo same te owoce nie tylko orzeźwiają nasze ciało, lecz również i umysł. Pomarańcze mają również pozytywny wpływ na mechanizm immunologiczny. Chronią one nas przed działaniem wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na komórki naszego organizmu. Wit. C pomaga nam również pokonać różne choroby, w tym choroby serca czy infekcje bakteryjne i wirusowe.
krok 10


Suplementy

Suplementy. Sporo osób wspomaga się suplementami diety w tabletkach, które zawierają niemalże wszystkie potrzebne witaminy i minerały, które pozytywnie wpływają na cały nasz organizm, w tym mózg. Witaminy pełnią istotną funkcję w poprawie naszych umiejętności do zapamiętywania różnych rzeczy. Witaminy z grupy B odgrywają główną rolę w syntezie neuroprzekaźników. Witaminy E i C natomiast pomagają naszym komórkom uchronić się przed niszczeniem poprzez wolne rodniki. Ponadto na pracę mózgu korzystnie wpływają wspomniane już potas, magnez, beta karoten. Istotne, tak aby dostarczać sobie odpowiednich ilości witamin i minerałów w regularnych odstępach czasowych. Wtedy będziemy mieć pewność, iż nasz mózg i cały organizm będą pełnić własne funkcje bez zarzutu.

Lekarz Dietetyk: JAKA DIETA NA LEPSZĄ KONCENTRACJĘ; WELCHE ERNÄHRUNG FÜR EINE BESSERE KONZENTRATION; WHICH DIET FOR BETTER CONCENTRATION;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.