Leczenie Leczenie biegunki/rozwolnienia przyczyny. Jak leczyć polega na częstym i intensywnym.

Czy pomocne?

40% pozytywne
10 głosów

Leczenie biegunki/rozwolnienia

Definicja z ang. Treatment of diarrhea / diarrhea, z niem. Behandlung von Diarrhöe / Diarrhöe.

Jak leczy DIETETYK w przypadku LECZENIE BIEGUNKI/ROZWOLNIENIA:

Biegunka jest bardzo uciążliwą i nieprzyjemną dolegliwością. Rozwolnienie polega na częstym i intensywnym wypróżnianiu się, potocznie i czasem żartobliwie jest określane jako luźny stolec. Może mieć sporo różnych przyczyn: biegunka wywołana zatruciem bakteryjnym, rozwolnienie spowodowane poprzez przyjmowane leki, biegunka z spowodowana poprzez zatrucie pokarmowe, zmiana flory bakteryjnej (biegunka w momencie podróży, urlopów), zakażenie wirusowe powodujące biegunkę (grypa żołądkowa), stres.

Rozwolnienie przyjmuje różne postaci. O biegunce mówimy, gdy oddaje się stolec w formie płynnej (luźny stolec) przynajmniej trzy razy na dobę. Czas trwanie biegunki może być bardzo różny. Częste wypróżnianie i płynny stolec może trwać od jednego dnia (lekka biegunka), do 14 dni (ostre rozwolnienie), a nawet powyżej 14 dni (biegunka przewlekła).

Częste oddawanie płynnego stolca może być bardzo groźne dla zdrowia. Największe zagrożenie stanowi ryzyko odwodnienia i niedoboru elektrolitów w organizmie (sodu, potasu, chloru, wodorowęglanów). w momencie rozwolnienia nasze jelita nie wchłaniają wody i składników odżywczych, wszystkie pokarmy i napoje jakie przyjmujemy są bardzo szybko wydalane. To może w szybkim czasie doprowadzić do silnego odwodnienia, a w drastycznych sytuacjach nawet do zgony. Biegunka jest bardzo niebezpieczna w szczególności dla niemowląt i osób starszych.

Ostre i przewlekłe przypadki rozwolnienia możemy leczyć na różne metody:

Należy przyjmować wiele płynów i pokarmów bogatych w płyny – ryż, marchew, budyń, banany, duszone jabłka. Bardzo dobre właściwości przeciwbiegunkowe ma kminek, jagody i porzeczki. Efektywny może być także napar z liści malin albo miętowa herbata.

W leczeniu rozwolnienia bardzo skuteczne są także środki farmakologiczne: podstawowym jest węgiel. Bardzo sporo preparatów przeciwbiegunkowych może polecić nam farmaceuta (o wielu mimowolnie słyszeliśmy w reklamach).

jeżeli w czasie biegunki razem z luźnym stolcem towarzyszy: gorączka, zasłabnięcia, kurcze mięśni, zatrzymanie moczu, krew albo ropa w kale, wtedy bezwzględnie powinniśmy zgłosić się do lekarza. Również >>jeżeli rozwolnienie trwa więcej niż dwa dni powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Pomoc w przypadkach: Biegunka; rozwolnienie; leczenie biegunki; leczenie rozwolnienia; sraczka; leczenie sraczki; lek na biegunkę; lek na sraczkę; lek na rozwolnienie; luźny stolec; leczenie luźnego stolca; częste wypróżnianie; płynny stolec

Lekarz Dietetyk: LECZENIE BIEGUNKI/ROZWOLNIENIA; BEHANDLUNG VON DIARRHÖE / DIARRHÖE; TREATMENT OF DIARRHEA / DIARRHEA; Biegunka; rozwolnienie; leczenie biegunki; leczenie rozwolnienia; sraczka; leczenie sraczki; lek na biegunkę; lek na sraczkę; lek na rozwolnienie; luźny stolec; leczenie luźnego stolca; częste wypróżnianie; płynny stolec

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    co sie stanie gdy nie zglosimy sie do lekarza jakie powiklania