Leczenie Jak leczyć niedoczynność tarczycy przyczyny. Jak leczyć tyroksyna. Ma to różne.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Definicja z ang. How to treat hypothyroidism, z niem. Wie zur Behandlung von Hypothyreose.

Jak leczy ENDOKRYNOLOG w przypadku JAK LECZYĆ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY: Niedoczynność tarczycy jest związana ze pomniejszoną produkcją hormonu o nazwie tyroksyna. Ma to różne konsekwencje uboczne, pośród których można wymienić na przykład: zmęczenie, przybranie na wadze, zatwardzenia, bóle, suchość skóry, wypadanie włosów i uczucie zimna. Leczenie zwykle polega na codziennym przyjmowaniu leku w formie tabletek, który ma za zadanie uzupełnić niedobory tyroksyny. Przy odpowiednio ustalonej terapii symptomy powinny ustąpić. Więcej szczegółów dotyczących leczenia niedoczynności tarczycy znajdziesz poniżej.
krok 1
Standardowe leczenie niedoczynności tarczycy polega na codziennym przyjmowaniu syntetycznego hormonu o nazwie lewotyroksyna. Znajduje się on w tych lekach jak Eltroxin, Euthyrox N, czy Letrox. Tabletki przyjmowane doustnie zapewniają dostarczenie do organizmu odpowiedniego poziomu hormonu, co pozwala na normalne funkcjonowanie.
krok 2
Pierwsze efekty widoczne są już po 1-2 tygodniach przyjmowania leku. Z początku zauważysz, iż odczuwasz mniejsze, niż poprzednio zmęczenie. Z czasem zacznie się obniżać poziom złego cholesterolu, a ubytek wagi związany z chorobą będzie powoli zanikać.
krok 3
Leczenie lewotyroksyną trwa zwykle poprzez całe życie. Zmieniać się może jednak dawka leku. Z tego powodu istotne są regularne wizyty u lekarza endokrynologa i systematyczne przeprowadzanie testów mierzących poziom hormonów tarczycy ( zwykle raz na rok).
krok 4
Ustalenie odpowiedniej dawki leku wymaga przeprowadzenia testów mierzących poziom hormonu tarczycy. Testy takie ponawia się po 2-3 miesiącach. Zbyt wysoka dawka lewotyroksyny wywołuje konsekwencje uboczne w formie zwiększonego apetytu, bezsenności, palpitacji serca, drgawek. W razie niewielkiego niedoboru tyroksyny leczenie może być nawet szkodliwa.
Jeżeli cierpisz na chorobę wieńcową albo bardzo ostrą niedoczynność tarczycy, doktor może rozpocząć terapię od małej dawki leku, a następnie stopniowo zwiększać jego dawkowanie. Stopniowe zwiększanie ilości przyjmowanej lewotyroksyny pozwoli twojemu sercu przyzwyczaić się do zwiększającego się metabolizmu.
krok 5
Lewotyroksyna nie skutkuje ( zwykle skutków ubocznych, pod warunkiem, iż stosuje się ją w odpowiednich dawkach. Nie należy także samodzielnie odstawiać leku albo pomijać jego dawek, nawet

jeżeli samopoczucie jest odczuwalnie lepsze. Razem z odstawieniem leku powrócą symptomy charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy.
krok 6
Wybrane leki, suplementy diety, a nawet pożywienie mogą negatywnie wpływać na umiejętność organizmu do absorpcji lewotyroksyny. Skonsultuj się z lekarzem,


jeżeli spożywasz duże ilości produktów sojowych albo jesteś na diecie bogatej w błonnik.



jeżeli dodatkowo przyjmujesz suplementy diety zawierające żelazo albo wapń lub leki, których substancją czynną jest cholestyramine, także powiedz o tym lekarzowi.
krok 7
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj Jakie są symptomy niedoczynności tarczycy?

Pomoc w przypadkach: problemy z tarczycą, Hashimoto, wole tarczycy

Lekarz Endokrynolog: JAK LECZYĆ NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY; WIE ZUR BEHANDLUNG VON HYPOTHYREOSE; HOW TO TREAT HYPOTHYROIDISM; problemy z tarczycą, Hashimoto, wole tarczycy

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

    Też mam niedoczynność. Endokrynolog po prostu zalecił więcej jodu łykać, tyle...

    Witam W sierpniu 2013 tsh38,19 trafiłam do poradni endokrynologicznej gdzie dostałam letrox w dawce 75,w grudniu wyniki FT4-1,44, TSH-0,782, anty TG-617,10 i anty TPO-8,79 dalej dawke letroxu 75 - 6 dni w tygodniu, wynik z maja tego roku tsh-1,77 usg-płat prawy 20x15x50xmm płat lewy 21x13x52, cieśń 5 mm, echogeniczność tarczycy obniżona,niejednorodna,przedzielona pojedyńczymi pasmami tkanki jak w chorobie hasimoto, i na wizycie Pani powiedziała ze to hasimoto ze leczenie do końca zycia i dalej letrox 75 juz codziennie,zawrotów głowy brak, nasila mi sie strasznie kiepskie samopoczucie,jestem ciagle zmeczona i czuje ucisk w gardle,a nastepna wizyte mam dopiero w maju przyszlego roku,bardzo prosze o pomoc,czy mam wykonać jakies dodakowe badania,ale zmienic dawke letroxu? czy ewentualnie moge pic mieszanki ziołowe? z góry bardzo dziekuje za odpowiedz,bo nie wiem juz co mam robic a dostac sie teraz na wczesniejsza wizyte graniczy z cudem :( pozdrawiam Anka