Leczenie Jak poprawić pracę układu pokarmowego przyczyny. Jak leczyć żołądka, biegunką, zaparciami.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak poprawić pracę układu pokarmowego?

Definicja z ang. How to improve the digestive system, z niem. Wie das Verdauungssystem zu verbessern.

Jak leczy GASTROENTEROLOG w przypadku JAK POPRAWIĆ PRACĘ UKŁADU POKARMOWEGO: Coraz więcej osób ma problemy z układem pokarmowym, które objawiają się bólami żołądka, biegunką, zaparciami, uczuciem pełności, wrzodami zgagą czy refluksem. Jak zatem poprawić pracę układu pokarmowego i uniknąć tych wszystkich dolegliwości?
krok 1


Błonnik

Błonnik pomoże na zatwardzenie
Jedz otręby, pełne ziarna, jagody, winogrona, paprykę, fasolę czy orzechy. Pokarmy takie jak te są bogate w błonnik, wspomagają trawienie i pomogą w regularnym wypróżnianiu. Twój organizm potrzebuje ok. 20-35 gramów błonnika na dzień. Pomaga on również na problemy z sercem, wahania cukru we krwi i zapobiega hemoroidom.
krok 2


Żucie gumy

Żuj gumę by uniknąć zgagi
Żucie gumy może pomóc w razie zgagi i refluksu żołądka przez stymulowanie produkcji neutralizującej kwasy śliny (mięta może zwiększyć zgagę dlatego wybierz gumę o innym smaku). Jeżeli masz skłonność do połykania powietrza w czasie żucia gumy to z niej zrezygnuj by zapobiec wzdęciom.
krok 3


Odchudzanie

Schudnij, by ograniczyć gazy i zgagę
Schudnięcie 1 kg pomoże złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dodatkowe kilogramy w szczególności w okolicach brzucha mogą zwiększyć zgagę, wzdęcia i odbijanie. Zanim zaczniesz stosować dietę skonsultuj się z lekarzem.
krok 4


Wzdęcia

Ogranicz wzdęcia jedząc mniejsze posiłki
Świetną sposobem na niestrawność, wzdęcia, zgagę i inne problemy z trawieniem jest częste jedzenie małych posiłków. Istotne również, by jeść wolniej. Dlatego nie przeciążysz układu trawiennego a twój żołądek się skurczy i będzie się domagał mniej jedzenia.
krok 5


Picie

Pij, by uniknąć zaparć
Picie płynów pomaga twojemu organizmowi pozbyć się odpadów i zapobiega zaparciom. Płyny mogą być dostarczane do organizmu przez picie wody i soków lecz również przez jedzenie.
krok 6


Sport

Ruszaj się, by pozbyć się wzdęć
Ćwiczenia mogą pomóc na większość problemów trawiennych od wzdęć do zaparć. Aktywność fizyczna pobudza mechanizm pokarmowy do pracy (do przesuwania pokarmu i wydalania jego resztek). Oprócz tego ruch redukuje stres, który jest regularnie jednym z powodów problemów trawiennych.
krok 7


Probiotyki

Probiotyki na biegunkę
Probiotyki to żyjące mikroorganizmy regularnie dodawane do jogurtów, soków, przekąsek czy suplementów. Badania dowodzą, iż pomagają one na biegunkę, symptomy zespołu jelita drażliwego i choroby zapalne jelit.
krok 8


Stres

Stres, wrzody i zaparcia
Czy bolał cię kiedyś żołądek z nerwów? To dlatego, iż mózg i układ pokarmowy są ze sobą połączone. Problemy emocjonalne mogą pogorszyć symptomy zespołu jelita drażliwego i wrzodów. Postaraj się maksymalnie zredukować stres przez odpowiednią liczba snu, medytację czy techniki relaksacyjne.
krok 9


Dieta

Zadbaj o zdrowie układu pokarmowego przez odpowiednią dietę
Wystrzegaj się wytwórów żywnościowych, które szkodzą na twój układ pokarmowy. Niektórzy ludzie nie mogą spożywać niektórych wytwórów wywołujących gazy takich jak fasola, napoje gazowane czy wytwórów ciężkostrawnych jak frytki czy ser żółty. Inni mogą mieć problemy z kwasami żołądkowymi po spożyciu cytrusów, pomidorów, kawy czy herbaty. Spisz co ci szkodzi i tego unikaj.
krok 10


Palenie

Rzuć palenie, by uniknąć zgagi
Palenie sieje spustoszenie całym w systemie układu pokarmowego. Dym papierosowy osłabia napięcie dolnego zwieracza przełyku co prowadzi do zgagi i refluksu żołądka. Oprócz tego, palenie powiększa ryzyko raka przełyku i żołądka i wrzodów i choroby Crohna.
krok 11


Alkohol

Pij mniej alkoholu by zmniejszyć problemy żołądkowe
Pomyśl dwa razy zanim sięgniesz po następnego drinka, w szczególności, jeżeli masz problemy z układem pokarmowym. Alkohol stymuluje wydzielanie kwasu solnego, który w nadmiarze może prowadzić do nadżerek i owrzodzeń śluzówki żołądka i dwunastnicy. Picie dużej ilości alkoholu skutkuje zgagę, biegunkę, problemy żołądkowe a nawet raka przełyku.
krok 12


Jedzenie

Jedz i pij powoli, by uniknąć gazów i odbijania
Nie połykaj powietrza w czasie picia i jedzenia. Jedz powoli i dokładnie żuj każdy kęs. jeżeli masz tendencje do połykania powietrza unikaj życia gum i jedzenia cukierków.
krok 13


Sól

Unikaj soli, by zapobiec wzdęciom
Nawet odrobina soli może wywołać wzdęcia. Pamiętaj, iż duże ilości soli znajdują się w przetworzonej żywności (na przykład w płatkach kukurydzianych).
krok 14


Produkty mleczne

Może produkty mleczne są problemem
Niektórzy ludzie nie tolerują laktozy - naturalnego cukru mlecznego. Wynikiem są poważne gazy i wzdęcia po zjedzeniu wytwórów mlecznych. W tym wypadku postaraj się wyeliminować z diety mleko, ser, lody i inne produkty mleczne. Dla osób, które nie tolerują laktozy są substytuty wytwórów mlecznych takie jak soja (ser sojowy, mleko sojowe, jogurty sojowe i tym podobne)

Lekarz Gastroenterolog: JAK POPRAWIĆ PRACĘ UKŁADU POKARMOWEGO; WIE DAS VERDAUUNGSSYSTEM ZU VERBESSERN; HOW TO IMPROVE THE DIGESTIVE SYSTEM;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.