Leczenie Co jeść w depresji przyczyny. Jak leczyć tłuszcze, węglowodany czy minerały. Składniki te.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Co jeść w depresji?

Definicja z ang. What to eat in depression, z niem. Was in Depression zu essen.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku CO JEŚĆ W DEPRESJI: Pożywienie dostarcza nam składników odżywczych takich jak proteiny, witaminy, tłuszcze, węglowodany czy minerały. Składniki te mogą pomóc nam poradzić sobie z różnymi dolegliwościami albo im zapobiegać. I nie chodzi tu tylko o dolegliwości ciała, lecz także ducha. W dzisiejszych czasach sporo osób zmaga się z depresją, która nierzadko nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Atakuje ona nasz umysł, a później także ciało. Dlaczego? Depresja zakłóca nasze życie codzienne włączając w to sen, pracę, jedzenie, poczucie własnej wartości czy relacje z innymi ludźmi. To wszystko nie tylko negatywnie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, lecz i fizycznym. Walczyć z depresją można na różne metody. Jedno, czego zrobić nie wolno to ja zlekceważyć. Ostatnie badania pokazują, iż w depresji pomóc może także odpowiednio dobrana dieta. Warto spróbować, jeść tak czy siak trzeba, a skoro konkretne produkty mają pomóc nam, albo naszym bliskim nie mamy nic do stracenia.
krok 1


Łosoś.

Łosoś. Łosoś zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, których regularnie brakuje ludziom z depresją. Kwasy te pozytywnie wpływają na nasze komórki w mózgu zwiększając stężenie dwóch neuroprzekaźników: serotoniny i dopaminy. To one właśnie pomagają kontrolować nastrój. Naukowcy sugerują, iż osoby, które mają niższy poziom kwasów omega-3 częściej popadają w depresję. Ponadto omega-3korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, zmniejszają ryzyko wystąpienia raka i obniżają poziom złego cholesterolu. Same korzyści. Spożywaj więc produkty, które zawierają te kwasy. Łosoś właśnie jest idealnym odpowiednikiem. Ponadto kwasy te znajdziesz również w innych rybach takich jak tuńczyk, makrela, śledź. Gdzie jeszcze? W oleju lnianym, oleju arachidowym i rzepakowym, migdałach, orzechach włoskich, tofu czy w skorupiakach.
krok 2


Szafran.

Szafran. Występuje w dwóch formach, sproszkowanej i w formie nitek. To jest bardzo cenna przyprawa, na którą niestety prawie każdy, albo bardzo rzadko może sobie pozwolić. Czerwone nitki szafranu mają właściwości antydepresyjne porównywalne do imipraminy i fluoksetyny, antydepresantów zawartych w lekach przeciwdepresyjnych, np. w Prozacu. Podobnie jak te substancje szafran potrafi znacznie poprawić nastrój przez pobudzanie serotoniny, ważnego dla mózgu neuroprzekaźnika. Musisz się więc przemóc i pozwolić sobie na zakup szafranu od czasu do czasu. Znajdź przepisy na dania, w których możesz go wykorzystać i czerp z jego dobroczynnych właściwości.
krok 3


Czekolada.

Czekolada. Konsumpcja ciemnej, gorzkiej czekolady o dużej zawartości kakao bardzo korzystnie wpływa na poziom hormonów stresu, znacznie redukując ich liczba. Pomaga ona również ludziom trzymać się z daleka od stresu, czy dołów emocjonalnych. Antyoksydanty zawarte w czekoladach z sporą zawartością kakao pomagają poprawić nastrój. Nie na darmo sporo z nas, gdy ma doła objada się czekoladą, niech to tylko będzie czekolada ciemna w odpowiednich ilościach.
krok 4


Węglowodany.

Węglowodany. Znaczne redukcja węglowodanów w diecie albo całkowite ich usuwanie niestety nie przyniesie niczego dobrego, co najmniej jeżeli chodzi o nasz nastrój. Może on się znacznie pogorszyć, a my sami staniemy się przygnębieni i nerwowi. Istnieje gdyż spora zależność między węglowodanami, a naszym nastrojem. Dlaczego? Węglowodany wytwarzają substancje poprawiające nasz nastrój. Nie powinniśmy więc w ogóle rezygnować z węglowodanów. Jedz jabłka, warzywa, pełne ziarna czy rośliny strączkowe. Wszystkie one zawierają zdrowe węglowodany, jak również białka.
krok 5


Owsianka

Owsianka i produkty pełnoziarniste. Pomagają one zredukować poziom cholesterolu i nadzorować poziom cukru we krwi, co pomaga w lepszej kontroli huśtawek nastroju. Oprócz owsianki dobrze jest jeść orkisz, kamut (najstarsza odmiana pszenicy o dużych ziarnach) czy komosę ryżową. Wszystkie te produkty dostarczają naszemu mózgowi składników, które pobudzają go do działania i redukują poziom odpowiedzialnych za nasz niedobry nastrój substancji. Zawierają one duże ilości witamin B6 i B1, kwasu pantotenowego i foliowego, które biorą znaczący udział w regulowaniu naszego nastroju.
krok 6


Zielone warzywa.

Warzywa. Istotnym jest, aby różnicować produkty, które mają nam pomóc zwalczać depresję. Urozmaicaj więc własną dietę i włącz do niej również warzywa, w szczególności te ciemo-zielone, jak np. groszek, botwinę, szpinak, jarmuż, brokuły. Są one bogate w sól kwasu foliowego (folian), która bierze czynny udział w produkcji serotoniny. Są one również bogatym źródłem witaminy C i białka. Dobrym źródłem folianu są również orzechy, rośliny strączkowe i owoce cytrusowe.
krok 7


Brązowy ryż.

Brązowy ryż. Powoli uwalnia on glukozę do krwiobiegu, dlatego pomaga kontrolować stały poziom cukru we krwi, zapobiegając jego wahaniom, co prowadzi do huśtawki nastrojów. Brązowy ryż zawiera istotne minerały, witaminy B1 i B3 i sól kwasu foliowego pomocne w balansowaniu nastroju.
krok 8


Kapusta.

Kapusta. To doskonałe źródło witaminy C i folianu i białka, które to stabilizują poziom cukru we krwi. Regularne jedzenie kapusty pomaga w ochronie przed infekcjami, chorobami serca, różnymi typami raka, a ponadto redukuje stress. Jedz jak najwięcej kapusty w różnych wydaniach.




Wskazówki i ostrzeżenia
Wraz z wyżej omówionymi produktami możesz zwalczać depresję przez pozytywne myśli, wysiłek fizyczny, medytację. Pokonywanie depresji może być procesem długim i żmudnym, lecz nie ma rzeczy niemożliwych. Połącz odpowiednią dietę z aktywnością fizyczną i pozytywnymi myślami. Otocz się życzliwymi Ci ludźmi. Będzie dobrze.

Lekarz Internista: CO JEŚĆ W DEPRESJI; WAS IN DEPRESSION ZU ESSEN; WHAT TO EAT IN DEPRESSION;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.