Leczenie Jak przygotować się do kolonoskopii przyczyny. Jak leczyć odcinka jelita cienkiego.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Definicja z ang. How to prepare for a colonoscopy, z niem. Wie für eine Koloskopie zur Vorbereitung.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO KOLONOSKOPII: Kolonoskopia to niewiele inwazyjne, endoskopowe badanie okrężnicy i końcowego odcinka jelita cienkiego. Przeprowadza się je dzięki wziernika zakończonego kamerą, który wprowadza się do odbytu. Dlatego zabiegowi doktor może wykryć wybrane z chorób (na przykład owrzodzenia, polipy) albo pobrać fragment tkanki do badań.
Procedura przebiegu samego zabiegu nie jest w ogóle taka straszna. Pacjentów poddaje się znieczuleniu, dzięki czemu nie odczuwają oni bólu w momencie zabiegu ani także po nim. Jednak bądźmy szczerzy, nikt nie lubi przygotowania do kolonoskopii. 24-godzinny mechanizm oczyszczania organizmu poprzedzający zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się jak odpowiednio przygotować się do kolonoskopii i zminimalizować zdenerwowanie spowodowane przygotowaniami.
krok 1
Na tydzień przed zaplanowanymi badaniami skontaktuj się z lekarzem, który udzieli ci informacji, które leki i witaminy możesz nadal przyjmować. Większość ekspertów zaleca odstawienie leków zawierających żelazo i ibuprofen, gdyż mogą one zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia w czasie zabiegu.
krok 2
Dzień przed zabiegiem musisz zacząć pościć. Znaczy to, iż powinieneś pić jedynie klarowne płyny. Nie należy spożywać jakichkolwiek stałych pokarmów. Jeżeli nie będziesz postępować wg tych wskazówek i będziesz przyjmować stały pokarm, mechanizm oczyszczania jelit będzie o sporo bardziej nieprzyjemny.
krok 3
Nawet jeżeli jesteś głodny, nie jedz. Staraj się wypełnić brzuch płynami, sokami i wodą mineralną, by pozbyć się uczucia głodu. Znajdź sobie także dodatkowe zajęcie w tym dniu – czytanie książek, oglądanie filmów, czy robota po godzinach pozwala zapomnieć o głodzie.
krok 4
Specjalną zawiesinę oczyszczającą jelita wypij dopiero wówczas, gdy znajdziesz się w domu albo innym zapewniającym ci komfort miejscu. wybrane osoby potrzebują gdyż naprawdę mało czasu, aby rozpoczęło się wypróżnienie. Musisz mieć natychmiastowy dostęp do toalety.
krok 5
Zadbaj o to, aby łazienka była wygodna i przygotuj miękki papier toaletowy. Możesz także wziąć ze sobą coś do czytania, by umilić sobie czas spędzony w toalecie. W aptekach dostępne są różnego rodzaju środki do czyszczenia i pielęgnacji odbytu, które możesz nabyć bez recepty. Pomogą one uchronić delikatną skórę wokół odbytu od zbytnich podrażnień.
krok 6
Starannie przestrzegaj wszystkich zaleceń lekarza. Przyjmij 2–4 przepisane dawki środków przeczyszczających miedzy godziną 12, a 14 w dniu poprzedzającym zabieg. Poczekaj kilka godz., a następnie zacznij przyjmować środki na oczyszczenie okrężnicy. Przeczytaj ulotkę dołączoną do leku i przestrzegaj uważnie wszystkich wskazówek. Będziesz musiał szybko pić po szklance płynu co 10 min. (aczkolwiek doktor może zalecić inaczej). Celem jest wypróżnienie się prawie czystą wodą. jeżeli nie uzyskasz tego efektu po wypiciu połowy płynów, kontynuuj przyjmowanie drugiej połowy. Uwaga: Wielu pacjentów uzyskuje pożądany sukces już po wypiciu połowy dawki.
krok 7
Twój organizm może zareagować różnorodny sposób, bądź cierpliwy. Możesz się spodziewać znacznej liczba gazów (wzdęcia), jak także biegunki. To jest normalna reakcja organizmu i jest częścią procesu oczyszczania. Mogą wystąpić także skurcze żołądka, lecz jeżeli tylko zaczniesz wymiotować, skontaktuj się z lekarzem.
krok 8
Zachowaj pozytywne myśli. Staraj się nie martwić wskutek zbliżającego się zabiegu. jeżeli tylko zauważysz, iż zaczynasz się denerwować, weź kilka głębokich oddechów albo zacznij medytować. Pamiętaj, iż twój organizm pozbawiony jest składników odżywczych i płynów, poprzez co możesz być znaczniej mniej cierpliwy i energiczny, niż zwykle. Traktuj się ze wyrozumiałością. Tj. bardzo istotne.
krok 9
Poproś dobrego przyjaciela albo bliską ci osobę, by zawiózł cię na zabieg, a później z powrotem do domu. Musisz się czuć z tą osobą na tyle komfortowo, aby nie czuć się zakłopotanym, gdy po zabiegu zaczniesz mówić bez ładu i składu. Regularnie lekarze podają silne leki znieczulające, które sprawiają, iż pacjenci nie pamiętają o tym, co mówili zaraz po zabiegu. Zatem poproś bliską osobę o pomoc i nie martw się niczym.
krok 10
Po zabiegu pozwól sobie na dłuższy sen. Środki uspokajające mogą sprawić, iż będziesz odczuwać zmęczenie. Zrób sobie drzemkę, a na pewno poczujesz się o sporo lepiej.
krok 11
Bądź przygotowany na zjedzenie dużego i zdrowego posiłku już kilka godz. po zakończeniu zabiegu. na pewno będziesz odczuwać spory głód.
krok 12
Spróbuj się zrelaksować i odpocząć. Pomyśl o tym, jak o 2 dniach wolnych od problemów życia codziennego, stresu, działania i myślenia.

Lekarz Internista: JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO KOLONOSKOPII; WIE FÜR EINE KOLOSKOPIE ZUR VORBEREITUNG; HOW TO PREPARE FOR A COLONOSCOPY;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.