Leczenie Jak radzić sobie z chrypką przyczyny. Jak leczyć wydobycia dźwięku. W okolicy kaszlu i.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak radzić sobie z chrypką?

Definicja z ang. How to deal with hoarseness, z niem. Wie umgehen mit Heiserkeit.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK RADZIĆ SOBIE Z CHRYPKĄ: Gdy mamy chrypkę, głos staje się chropowaty i załamuje się przy próbach wydobycia dźwięku. W okolicy kaszlu i kataru, chrypka jest częstym symptomem przeziębienia. Nadwerężenie gardła w czasie przeziębienia gwarantuje chrypkę już nazajutrz.
krok 1
Oszczędzaj głos
Pamiętaj przede wszystkim, iż chrypka jest symptomem choroby krtani i nie można tego lekceważyć. Jednak poprzez większość osób traktowana jest jako przejściowa, niewiele groźna dolegliwość. Gdy cierpisz na chrypkę pamiętaj, by oszczędzać głos. Ponadto staraj się mówić szeptem. w czasie takiej dolegliwości nie można obciążać chorej krtani. Jeżeli w pracy musisz wiele mówić, na przykład jako nauczyciel czy spiker radiowy, to postaraj sobie na czas choroby wziąć urlop. Pracując w takim stanie z pewnością nie polepszysz swojego stanu zdrowia, ale tylko możesz go pogorszyć. Gdy jednak koniecznie musisz być w pracy danego dnia, wybierz się wcześniej do laryngologa, który wskaże Ci specjalne ćwiczenia oddechowe i dźwiękowe. Dzięki takim ćwiczeniom nie przeciążysz swoich strun głosowych.
krok 2
Inhalacje roztworem z soli kuchennej i cukierki
Ulgę przyniosą Ci inhalacje roztworem z soli kuchennej. Wsyp kilka łyżek soli do garnka z wrzącą wodą, zamieszaj i nachyl się nad wywarem wdychając parę. by para „nie uciekała na boki” – przykryj głowę ręcznikiem. Ponadto możesz ssać cukierki. Ssanie cukierków pobudzi wydzielanie śliny, która nawilży struny głosowe i złagodzi ból.
krok 3
Ciepłe okłady, inhalacje, ciepłe napoje i lek sterydowy
Gdy chrypka trwa dłużej niż cztery tygodnie, możemy mieć do czynienia z zapaleniem krtani. Źródłem choroby jest najczęściej infekcja wirusowa, która z gardła albo nosa rozprzestrzenia się na krtań. Chrypce towarzyszy wówczas drapanie w gardle i pieczenie, suchość błon śluzowych. Ulgę przyniosą ciepłe okłady na gardło, inhalacje i ciepłe napoje. Doktor może przepisać nam spray sterydowy, który złagodzi bolesny obrzęk.
krok 4
Czego unikać?
Przy chrypce chory powinien bezwzględnie zrezygnować z palenia tytoniu, który bardzo obciąża nie tylko struny głosowe, lecz również cały układ oddechowy. Nieleczone zapalenie krtani może przybrać formę przewlekłą. Trzeba wtedy unikać kontaktów z kurzem w pracy, oddychać poprzez nos a nie poprzez usta. Takie oddychanie ograniczy przedostawanie się drobnoustrojów do gardła. W momencie kuracji nie można również spożywać ostrych potraw, które dodatkowo podrażniłyby nasz przełyk. Pacjent powinien oszczędzać głos i stosować inhalację solą emską albo płukać gardło solanką.

Lekarz Internista: JAK RADZIĆ SOBIE Z CHRYPKĄ; WIE UMGEHEN MIT HEISERKEIT; HOW TO DEAL WITH HOARSENESS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.