Leczenie Jak rozpoznać i leczyć dysfagię przyczyny. Jak leczyć albo dzieci. W zależności od tego.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać i leczyć dysfagię?

Definicja z ang. How to recognize and treat dysphagia, z niem. Wie zu erkennen und zu behandeln Dysphagie.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK ROZPOZNAĆ I LECZYĆ DYSFAGIĘ: Dysfagia to inaczej zaburzenia przełykania, mogą one dotykać osób dorosłych albo dzieci. W zależności od tego gdzie następują kłopoty z transportem śliny, pożywienia albo płynu wyróżniamy dysfagię ustną, gardłową i przełykową. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tej chorobie, przeczytaj dalszą część artykułu, gdzie wskażę jej szczegółowe symptomy i metody leczenia.
krok 1
Jeżeli chcesz zdiagnozować dysfagię u siebie albo u swojego dziecka zwróć uwagę na to w jaki sposób dzieje się u ciebie albo dziecka spożywanie posiłków. Czy jesz je nienaturalnie wolno obawiając się zachłyśnięcia? Czy masz problemy z częstym krztuszeniem się? Nie masz zachowanej koordynacji oddechowo przełykowej? Są to najważniejsze wyznaczniki dysfagii. Dodatkowymi jej wyznacznikami jest zwiększone męczenie się i uczucie duszenia w czasie spożywania posiłków. Jeżeli do tego masz regularnie odruch wymiotny, to prawdopodobnie cierpisz na dysfagię. U dzieci dodatkowymi parametrami są wypychanie jedzenia językiem, płaczliwość niemowlęcia w momencie karmienia, wymioty, ślinotok. Dorośli częściej krztuszą się i kaszlą w czasie jedzenia.
krok 2
Niekiedy dysfagia, w szczególności u dzieci jest przejściowa i występuje w fazie przechodzenia z jednego rodzaju pokarmu na inny (bardziej stały). Trzeba jednak potraktować ją poważnie, gdyż zaniedbana może prowadzić nawet do uduszenia się niemowlęcia. U osób dorosłych dysfagia może świadczyć o poważnych schorzeniach neurologicznych, nowotworach, lecz również wiele łagodniejszych stanach zapalnych gardła. Szczególnie niepokojące jest nagłe pojawienie się stanów ostrej dysfagii. W tych sytuacjach trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Dysfagia grozi przedostaniem się kawałków pożywienia do płuc co może spowodować zapalenie płuc.
krok 3
Gdy udasz się do lekarza otrzymasz skierowanie na badanie radiologiczne przełyku i RTG klatki piersiowej, prawdopodobnie potrzebna będzie również endoskopia i manometria a więc badanie czynności przełyku. Doktor będzie starał się dociec powody występowania zaburzenia i leczyć raczej przyczynę niż symptom. Doraźnie jednak możesz sobie samemu pomóc przez przyjmowanie bardziej płynnych posiłków, powoli, w pozycji stojącej albo silnie spionizowanej. Dobre są również wszelakie starte warzywa czy owoce. Pokarm powinien być podawany w małych dawkach.




Wskazówki i ostrzeżenia
W razie dzieci zaburzenia przełykania mogą być powiązane z zaciskaniem żuchwy albo brakiem wykształcenia poprawnych odruchów artykulacyjnych i motoryki języka, warg, żuchwy. Dziecko w wieku przedszkolnym może regularnie się krztusić gdy próbuje mówić i jeść równocześnie. W okolicy doraźnych prób radzenia sobie z tym przez techniki wychowawcze (nie mówimy w momencie jedzenia) można skorzystać z konsultacji logopedycznej.

Lekarz Internista: JAK ROZPOZNAĆ I LECZYĆ DYSFAGIĘ; WIE ZU ERKENNEN UND ZU BEHANDELN DYSPHAGIE; HOW TO RECOGNIZE AND TREAT DYSPHAGIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.