Leczenie Jak wybrać odpowiedni materac? Cz. 1 przyczyny. Jak leczyć spania, nie pozwala się dobrze.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak wybrać odpowiedni materac? Cz. 1?

Definicja z ang. How to choose the right mattress? Vol. 1, z niem. Wie die richtige Matratze zu wählen? Vol. 1.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI MATERAC? CZ. 1: Dobrze dobranego materaca nie sposób przecenić. Źle wybrany obniża komfort spania, nie pozwala się dobrze wyspać, nasila ewentualne problemy z kręgosłupem. Oto, czym się kierować przy zakupie.
krok 1
Materac kieszonkowy.
Materac ten istotnie posiada kieszonki. Każda sprężyna jest umieszczona w kieszonce wykonanej z tkaniny, dzięki czemu możemy spać i wiercić się na łóżku bez denerwującego dźwięku uginających się sprężyn, znanych nam z materacy w babcinych domach. Taki materac ma wysoką elastyczność punktową, co znaczy, iż przy nacisku ugina się tylko to miejsce, które naciskasz. W starszych materacach, bonellowych, sprężyny były ze sobą połączone i przy nacisku, na przykład dłonią, uginała się także dosyć spora powierzchnia wokół miejsca nacisku.
krok 2
Materac kieszonkowy pomaga w rozluźnieniu mięśni, jest przewiewny i może być tak skonstruowany, iż dzięki sprężynom o różnej grubości ma różne strefy twardości. Jest także w miarę niedrogi. Decydując się na taki materac należy jednak pamiętać, aby nie stawać na nim, bo można łatwo zniszczyć sprężyny. Z tego powodu nie będzie się nadawał w szczególności dla dzieci, które lubią skakać na łóżku. Kieszonki mogą się także zniszczyć, a sprężyny zaczną wystawać.
krok 3
Bardzo istotnym wskaźnikiem jest liczba sprężyn na metr kwadratowy – im ich więcej, tym materac jest mniej podatny na odkształcenia.
krok 4
Materac lateksowy.
Drogi, lecz warty swojej ceny. Jest wykonany z mieszanki lateksu sztucznego i naturalnego, a otwory przebiegające na wylot gwarantują odpowiednią wentylację. Jest bardzo wygodny z racji na własną elastyczność, bo dopasowuje się do aktualnej pozycji ciała (posiada idealną elastyczność punktową). Nie bój się, iż lateks się wgniecie i pozostanie w nim wgłębienie – to jest niezwykle wytrzymały materiał. Co więcej, dostępne są różne materace przeznaczone do różnych obciążeń, możesz więc bez problemu dopasować materac do swojej wagi. Jest bardzo higieniczny, z łatwością zdezynfekujesz go parą wodną. Oprócz tego lateks nie jest siedliskiem bakterii i grzybów, jest więc najlepszy dla alergików, oczywiście z wyjątkiem tych uczulonych na lateks.
krok 5
Ma także niestety wady – poprzez pierwsze 3 miesiące trochę śmierdzi. Nie powinny na nim spać osoby cierpiące na dyskopatię i nadpotliwość.
krok 6
Materac termoplastyczny.
Ciekawa propozycja, niestety także droga. Wykonany jest z pianki termoplastycznej, która doskonale dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła. Z tego powodu jest nadzwyczaj wygodny. Jego zaleta – wrażliwość na temperaturę, jest równocześnie jego wadą, gdyż przy temperaturze poniżej 17 st. C pianka będzie zbyt twarda.

Lekarz Internista: JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI MATERAC? CZ. 1; WIE DIE RICHTIGE MATRATZE ZU WÄHLEN? VOL. 1; HOW TO CHOOSE THE RIGHT MATTRESS? VOL. 1;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.