Leczenie Jak zakładać soczewki przyczyny. Co znaczy sporo pozytywnych stron - nie parują, pozwalają.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zakładać soczewki?

Definicja z ang. How to wear lenses, z niem. Wie zu tragen Linsen.

Co to znaczy: Coraz więcej ludzi nosi soczewki kontaktowe zamiast szablonowych okularów. Mają sporo pozytywnych stron - nie parują, pozwalają uprawiać każdy sport i zapewniają większe pole widzenia niż okulary. sporo osób spróbowało i wróciło do okularów, bo uważało, iż są niekomfortowe i pieką ich oczy. A komfort noszenia soczewek to odpowiedni sposób ich założenia. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak prawidłowo założyć soczewki kontaktowe.
Odpowiednio dobrane poprzez optyka czy okulistę soczewki,Płyn do soczewek,pojemnik na soczewki.
krok 1
Najpierw zanim dotkniesz swoich soczewek umyj dokładnie ręce i najlepiej pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Jeżeli ci się spieszy użyj chusteczek albo ręcznika papierowego. Jeżeli na twoich rękach zostaną maleńkie włoski z ręcznika, przykleją się one na soczewkę i będą podrażniać oko.
krok 2


czyszczenie soczewek

Weź jedną z soczewek, zwykle zaczynamy od prawej (lecz tu nie ma sztywnych zasad), połóż ją na dłoni drugiej ręki, nalej płynu do czyszczenia i delikatnie palcem pocieraj soczewkę najpierw z jednej potem z drugiej strony.
krok 3
Umytą soczewkę umieść na opuszku palca wskazującego prawej ręki (dla leworęcznych na wskazującym lewej).
krok 4


soczewka kontaktowa wygięta w niedobrą stronę

Istotne jest, by była ona wywinięta odpowiednią stroną, prawidłowa strona soczewki to taka iż jak leży na palcu to jej brzegi biegną gładko do góry. Nieprawidłowa to jak się odwijają (jak pokazano na rysunku).
krok 5


zakładanie szkieł kontaktowych

Teraz jak już ułożysz soczewkę odpowiednią stroną przystępujemy do założenia jej na oko. Drugą ręką musisz odchylić górną powiekę, a więc kładziesz palec tuż nad górnymi rzęsami i podnosisz lekko. Możesz także odchylić dolną powiekę. Chodzi o to, by maksymalnie odsłonić gałkę oczną.
krok 6
Zobacz prosto do lusterka i palec z soczewką umieść w odpowiednim miejscu na oku. Na początku używania soczewek kontaktowych to jest dość niemiłe uczucie. Wydaje się, iż będzie boleć, jednak tak nie jest zatem nie ma się czego bać.
krok 7


zakładanie soczewek

Zakładając soczewkę można także spróbować patrzeć w dół - oczywiście cały czas przytrzymując powiekę. Wówczas nie mamy uczucia, wkładania palca prosto w źrenicę.
krok 8
Jak soczewka jest już na oku, puść powiekę, zamknij delikatnie oko i pozwól soczewce dokładnie się dopasować do oka. Jeżeli czujesz dyskomfort, delikatnie pomasuj powiekę, tym samym jakby masując soczewkę (w ten sposób pomagasz jej się ułożyć na oku).
krok 9
Jeżeli nadal czujesz dyskomfort, spróbuj dać do oka kilka kropel płynu do soczewek. Jeżeli to nie pomaga, wyjmij soczewkę, wyczyść ponownie i nałóż. Możliwe, iż na soczewkę dostał się jakiś paproszek. Soczewka może cię także uwierać, jeżeli została założona na lewą stronę (tak jak pokazano wyżej na zdjęciu).
krok 10
jeżeli mimo wszelkich prób nadal odczuwasz dyskomfort, powinieneś udać się do okulisty. Być może soczewki, które używasz, nie są odpowiednio dobrane do twojego oka. Szczególnie zdarza się to wówczas gdy kupujemy je samodzielnie, bez wcześniejszego skonsultowania i przymierzenia ich u optyka czy okulisty.
Wskazówki i ostrzeżenia
jeżeli twój optyk, okulista dobrał odpowiednie soczewki, teraz już tylko sprawa wyćwiczenia ich ubierania. Nie zniechęcaj się po kilku nieudanych próbach.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.