Leczenie Jak zapobiegać żylakom przyczyny. Co znaczy partiach nóg. Ich rozwój i powstawanie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiegać żylakom?

Definicja z ang. How to prevent varicose veins, z niem. Wie Krampfadern zu verhindern.

Co to znaczy: Żylaki to zwinięte i zgrubiałe żyły, które pojawiają się zwykle w dolnych partiach nóg. Ich rozwój i powstawanie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak płeć (kobiety są bardziej podatne), wiek, ciąża czy także dziedziczność. Żylakom można jednak zapobiegać. Zmiany w stylu życia pozwolą na pomniejszenie prawdopodobieństwa ich pojawienia się.
Zdrowy styl życiaOdpowiednia dietaPrawidłowa postawaOdpowiedni ubiór
krok 1
Stój prosto. Odpowiednia postawa pozwala na pomniejszenie ciśnienia krwi przepływającej poprzez twoje żyły.
krok 2
Utrzymuj odpowiednią wagę ciała. Zbyt spora masa ciała zmusza twój układ krążenia do cięższej pracy, co skutkuje powiększenie ciśnienia wewnątrz żył w nogach.
krok 3
W czasie siedzenia staraj się nie trzymać skrzyżowanych nóg albo nogi założonej na nogę. Ich skrzyżowanie skutkuje spowolnienie przepływu krwi w górę w kierunku serca, a co za tym idzie, powiększa się nacisk na ścianki żył znajdujących się w nogach.
krok 4
Ćwicz często. Wybieraj niewiele męczące ćwiczenia – chodzenie, jazda na rowerze, wioślarstwo, pływanie. Działania te przyczynią się do ogólnej poprawy krążenia krwi bez wywierania zbędnej presji na żyły.
krok 5


unikanie żylaków

Unikaj stania w jednym miejscu poprzez dłuższy moment. Jeżeli jednak wymaga od ciebie tego twoja robota, jesteś kasjerką w kasie czy sprzedawcą w sklepie spożywczym, staraj się zakładać na nogi lekko uciskające rajstopy. Dlatego twoja krew będzie sprawniej przepływać z powrotem do serca.
krok 6
Wyprostuj własne nogi, jeżeli musisz siedzieć poprzez dłuższy moment. Obróć kilka razy kostkami i poruszaj palcami u stóp, czynność tę powtarzaj tak regularnie jak tylko dasz radę.
krok 7
Noś ubrania, które nie będą uciskały cię w pasie, pachwinach i na nogach.
krok 8
Unikaj chodzenia w butach na zbyt wysokim obcasie. Wysokie obcasy wywierają dość spory nacisk na dolną część nogi, powodując obkurczenie naczyń i pomniejszenie przepływu krwi z nóg do serca.
krok 9
W czasie leżenia staraj się trzymać nogi 15 – 30 cm powyżej płaszczyzny, na której znajduje się serce. Dlatego krew z dolnej części nóg łatwo spłynie z powrotem do serca, zmniejszając tym samym nacisk na zastawki. Potraktuj to jako odpoczynek dla dolnej części nogi.
krok 10
Unikaj pigułek antykoncepcyjnych z wysoką zawartością estrogenów. Zmniejszają one umiejętność zamykania się zastawek.
krok 11


Pomarańcze

Spożywaj produkty zawierające duże ilości witaminy C, która podtrzymuje i umacnia ściany naczyń krwionośnych. Kiedy ścianki żył są silne, nie pojawiają się na nich obrzęki. Wit. C pomaga transportować kolagen i elastynę, które sprawiają, iż żyły stają się mocniejsze. Cenna jest także wit. E, która zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi, które tworzą się w obrębie żylaków. Spożywaj zatem duże ilości jagód i owoców cytrusowych. Spożywaj produkty bogate w błonnik.
Wskazówki i ostrzeżenia
Pamiętaj, iż 60 – 80 % osób dziedziczy żylaki po matce.Nie owijaj nogi w uciskowe bandaże. regularnie robimy to za mocno, utrudniając tym samym obieg krwi.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.