Leczenie Powikłania cukrzycowe - jak ich unikać przyczyny. Jak leczyć i przyjmowania leków można.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Powikłania cukrzycowe - jak ich unikać

Definicja z ang. Diabetic complications - how to avoid them, z niem. Diabetische Komplikationen - wie man sie vermeidet.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku POWIKŁANIA CUKRZYCOWE - JAK ICH UNIKAĆ: Przez przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących odżywiania, ćwiczeń fizycznych i przyjmowania leków można zapobiec powikłaniom cukrzycowym, które mogą wywołać uszkodzenie wzroku, nerek czy naczyń krwionośnych.
krok 1


Pomarańcze

Wybieraj ostrożnie węglowodany
Cukrzyca nie znaczy, iż kompletnie mamy zrezygnować z węglowodanów. Wybieraj jednak takie węglowodany, które wolno się rozkładają i powoli uwalniają glukozę do krwi. Wybierz produkty z pełnego ziarna, fasolę, orzechy i świeże warzywa i owoce. Tak, możesz jeść owoce, nawet jeżeli są słodkie. W cukrzycy chodzi o kontrolowanie właściwej ilości węglowodanów w każdym posiłku.
krok 2


Obniżenie wagi

Zmniejsz własną wagę jeżeli jest taka konieczność
Zacznij pomalutku. Nie warto stosować rygorystycznych diet, w których schudniesz 5kg miesięcznie. Wystarczy 1kg co miesiąc i odniesiesz efekt. Zrzucenie chociażby kilku kilogramów poprawi umiejętność organizmu do wykorzystywania insuliny (w szczególności w cukrzycy typu II). Dzięki obniżeniu wagi zmniejszysz poziom cukru we krwi, poprawisz ciśnienie i będziesz mieć więcej energii. Gotowy? Staraj się zatem spalać więcej kalorii niż zjadasz. Na początek wyeliminuj z diety tłuszcze i puste kalorie z takich wytwórów jak frytki czy chipsy.
krok 3


Sen

Śpij tyle ile trzeba
Spanie zbyt długo albo zbyt krótko może zwiększyć twój apetyt i wywołać chęć sięgnięcia po przekąski wysoko węglowodanowe. To natomiast spowoduje przybycie znów na wadze zwiększając ryzyko takich powikłań jak choroby serca. Śpij ok. 7-8 godz. na dzień. jeżeli cierpisz na bezdech senny dobrze byłoby go wyleczyć, by polepszyć jakość snu i obniżyć poziom cukru we krwi.
krok 4




Bądź aktywny: Sport a cukrzyca
Wybierz sport który lubisz - chodzenie, taniec, jazda na rowerze albo nawet marsz w miejscu w czasie rozmowy poprzez telefon. Ćwicz pół godziny na dzień albo dłużej jeżeli masz na to ochotę. Ćwiczenia fizyczne pomogą obniżyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Codzienna dawka ruchu obniży również poziom stresu i może zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na leki na cukrzycę.
krok 5




Każdego dnia kontroluj poziom cukru we krwi
Codzienne kontrolowanie poziomu cukru we krwi może pomóc uniknąć powikłań cukrzycowych takich jak nerwobóle. Codzienna kontrola pozwoli ci również sprawdzić jaki wpływ mają na twój organizm poszczególne produkty żywnościowe i bonusy i czy kuracja jest efektywna. Doktor pomoże ci w ustaleniu docelową wartość poziomu glukozy. Im będziesz bliżej celu tym lepiej będziesz się czuć.
krok 6


Medytacja

Kontroluj stres
jeżeli masz cukrzycę to stres może wpłynąć na podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Postaraj się unikać czynników stresogennych i unikać zarówno stresu psychicznego jak i fizycznego. W radzeniu sobie ze stresem pomogą ci techniki relaksacyjne takie jak ćwiczenia oddechowe, joga czy medytacja (szczególnie pomocne w cukrzycy typu II).
krok 7


Przyprawy

Powiedz soli "pa pa"
Ogranicz użycie soli w diecie. Ograniczenie soli może pomóc z obniżeniu ciśnienia krwi i w ochronie nerek. Może się okazać, iż nie dosalanie potraw na talerzu to zbyt niewiele. Unikaj również żywności przetworzonej, która zazwyczaj zawiera wiele soli i zacznij sporządzać posiłki ze świeżych wytwórów. Potrawy doprawiaj przyprawami i ziołami zamiast solą.
Osoby w wieku 51 lat i więcej, osoby mające wysokie ciśnienie krwi, cukrzycy i osoby chore na nerki powinny ograniczyć liczba przyjmowanego chlorku sodu (soli kuchennej) do 1,500 mg na dzień - tj. mniej niż pół łyżeczki soli.
krok 8


Badanie ciśnienia krwi

Ryzyko chorób serca u cukrzyków
Choroby serca są poważnym powikłaniem cukrzycy. Miej rękę na pulsie i wykonuj regularne badania.
Test A1c (poziom hemoglobiny). To jest średnia poziomu cukru we krwi z ostatnich 2-3 miesięcy. Test ten należy wykonywać dwa albo więcej razy w roku.
Ciśnienie krwi. Rekomendowane wartości docelowe: poniżej 130/80 mm Hg.
Cholesterol. Rekomendowane wartości docelowe: LDL poniżej 100 mg/dl; HDL powyżej 40 mg/dl; i trójglicerydy poniżej 150 mg/dl.
krok 9


Skaleczenie na stopie

Zadbaj o skaleczenia i siniaki
Cukrzyca powiększa ryzyko infekcji i spowalnia gojenie się ran więc szybko zadbaj o każde skaleczenie czy zranienie. Rany należy dobrze oczyścić, odkazić, użyć maści z antybiotykiem i zabandażować.
jeżeli rana nie goi się w ciągu kilku dni udaj się do lekarza. Każdego dnia sprawdzaj własne stopy, czy nie ma na nich skaleczeń, ran, pęcherzy, zaczerwienienia czy opuchlizny. Nakładaj na stopy kremy nawilżające, by zapobiec pęknięciom skóry.
krok 10


Rzucanie palenia

Rzuć palenie
Ryzyko przedwczesnej śmierci u osób palących chorych na cukrzycę jest 2 razy większe niż u osób niepalących. Rzucenie palenia pomoże również twojemu sercu i płucom. Obniżysz poziom ciśnienia krwi, ryzyko ataku serca, uszkodzenia nerwów i chorób nerek.
krok 11


Oliwa z oliwek

Jedz extra jedzenie a nie extra porcje
Nie ma jednej, określonej diety dla diabetyków. Są jednak pewne zasady o których trzeba zawsze pamiętać: Jedz tzw extra zdrowe jedzenie, takie jak jagody, ryby morskie (są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3) i zielone warzywa liściaste. Zawsze sprawdzaj etykiety wytwórów i unikaj tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Zamiast nich zdecyduj się na jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe jak na przykład oliwa z oliwek.
krok 12


Badanie oczu

Badania kontrolne
Spotykaj się ze swoim lekarzem 2 do 4 razy w roku.
jeżeli przyjmujesz insulinę albo potrzebujesz zrównoważyć poziom cukru we krwi możesz potrzebować jeszcze częstszych wizyt. Co roku należy również zbadać wzrok, stopy, wykonać testy wykrywające neuropatię wegetatywną jak również przeprowadzić testy wysiłkowe, które określą stan układu krążenia i wydolność fizyczną. Dwa razy w roku odwiedzaj swojego dentystę.

Lekarz Internista: POWIKŁANIA CUKRZYCOWE - JAK ICH UNIKAĆ; DIABETISCHE KOMPLIKATIONEN - WIE MAN SIE VERMEIDET; DIABETIC COMPLICATIONS - HOW TO AVOID THEM;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.