Leczenie Przyczyny bólu podbrzusza przyczyny. Jak leczyć może mieć sporo przyczyn. Może być.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Przyczyny bólu podbrzusza

Definicja z ang. Causes of abdominal pain, z niem. Ursachen von Bauchschmerzen.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku PRZYCZYNY BÓLU PODBRZUSZA: Bóle podbrzusza to bóle brzucha występujące w części poniżej pępka. Ból ten może mieć sporo przyczyn. Może być niegroźną oznaką płodności, zaburzeniem trawienia (jak zespół jelita drażliwego) albo czymś znacznie poważniejszym, zagrażającym życiu. Poniżej znajdziesz kilka możliwych przyczyn bólu podbrzusza. Wiadomości te mają charakter wyłącznie informacyjny zatem niezbędna będzie wizyta u lekarza.
krok 1


Zapalenie wyrostka robaczkowego (zapalenie ślepej kiszki)

Zapalenie wyrostka robaczkowego (zapalenie ślepej kiszki)
Symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego to ostry ból w rejonie pępka a następnie w prawej części podbrzusza, wymioty i gorączka. Jeżeli towarzyszą ci te
symptomy to koniecznie zgłoś się do lekarza. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga natychmiastowej operacji. Nieleczone może utworzyć zagrażające życiu powikłania.
krok 2


Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewodu pokarmowego, zaś jej symptomami są bóle brzucha, skurcze, wzdęcia, krew w stolcu, biegunka albo zaparcia. Lekarze nie znają jeszcze powody tej dolegliwości, jednak do sposobów leczenia jej objawów należą: zmiana diety, ograniczenie stresu i przyjmowanie leków na biegunkę albo na zaparcia.
krok 3


Bolesna owulacja

Bolesna owulacja
Jeżeli miewasz bóle podbrzusza w połowie czasu między miesiączkami to najprawdopodobniej oznaka owulacji. W czasie owulacji jajnik uwalnia komórkę jajową wraz z niewielką ilością płynu i krwi (może wówczas dochodzić do krwawienia międzymiesiączkowego), co może powodować ból. Ból ten jest normalny i przechodzi w ciągu kilku godz..
krok 4


PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego)

PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego)
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego jest znany przede wszystkim z wahań nastroju i zmiany apetytu. Może on również powodować skurcze podbrzusza, ból w dolnej części pleców, bóle pleców, wrażliwość i bóle piersi i trądzik. Winę ponoszą tutaj zmiany hormonalne.
symptomy mogą być nasilone wskutek stresu, braku ruchu i witamin.
Jeżeli PMS jest bardzo dokuczliwy to porozmawiaj ze swoim ginekologiem. Może pomóc zmiana trybu życia i tabletki antykoncepcyjne.
krok 5


Skurcze menstruacyjne

Skurcze menstruacyjne
Każdego miesiąca macica buduje błonę śluzową (zwaną endometrium) w której będzie mogła zagnieździć się komórka jajowa po zapłodnieniu.
Jeżeli nie jesteś w ciąży, błona śluzowa pęka i zostaje usuwana z macicy. Skurcze menstruacyjne mogą się pojawić, kiedy macica pomaga wypchnąć krew i błonę śluzową. Skurcze są zazwyczaj odczuwalne w dolnej części brzucha i pleców i trwają od 1 do 3 dni. W złagodzeniu bólu mogą pomóc ciepłe okłady i tabletki przeciwbólowe.
krok 6


Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna
Ten sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zdarza się wówczas gdy zarodek zagnieżdża się poza macicą, zazwyczaj w jajowodzie. Do symptomów ciąży pozamacicznej należą ostre bóle podbrzusza i miednicy, skurcze ( zazwyczaj po jednej stronie), krwawienie z pochwy, nudności i zawroty głowy. Wymagana natychmiastowa pomoc medyczna.
krok 7


Zapalenie narządów miednicy mniejszej

Zapalenie narządów miednicy mniejszej
Ta infekcja może doprowadzić do uszkodzenia macicy, jajników i jajowodów. W rzeczywistości jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności wśród kobiet.
symptomy zapalenia narządów miednicy mniejszej to ból brzucha, gorączka, niepoprawne upławy, ból w czasie współżycia i oddawania moczu. Infekcję tą leczy się antybiotykami i w niektórych sytuacjach operacją.
krok 8


Torbiel jajnika

Torbiel jajnika
w czasie owulacji pęcherzyk pęka i zwalnia komórkę jajową. Czasami zdarza się, iż pęcherzyk nie pęknie albo zamknie się po uwolnieniu jaja i zacznie pęcznieć przez zbierające się w nim płyny surowicze albo krew tworząc cystę. Torbiele na jajnikach ( zazwyczaj nie są groźne i same po jakimś czasie znikają. Jednak duże torbiele mogą powodować bóle podbrzusza, przybranie na wadze i częste oddawanie moczu. Torbiele jajników mogą być wykryte przez badanie ginekologiczne albo USG.
krok 9


Mięśniak macicy

Mięśniak macicy
Mięśniaki rosną na ściance macicy i czasami są nazywane guzami, jednak nie są one nowotworem złośliwym. Mięśniaki regularnie występują u kobiet pomiędzy 30 a 40 rokiem życia i ( zazwyczaj nie wywołują jakichkolwiek problemów. Niektóre kobiety mogą jednak odczuwać ucisk podbrzusza, bóle w krzyżach, obfite i bolesne miesiączki, ból
w czasie współżycia albo mieć trudności z zajściem w ciążę.
krok 10


Endometrioza

Endometrioza
U niektórych kobiet śluzówka rośnie poza macicą, na jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym, jelitach i innych częściach ciała. Kiedy przychodzi czas miesiączki śluzówka nie złuszcza się tak jak normalnie i nie ma jak opuścić ciała. Chociaż nie musi to być niebezpieczne to może powodować ból i utrudnić zajście w ciążę. Dokładne powody endometriozy nie są znane. symptomami endometriozy są bóle w miednicy i w dolnej części pleców, wzdęcia i zaparcia
w czasie menstruacji, ogólne rozbicie i osłabienie.
krok 11


Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego
Do zakażenia układu moczowego dochodzi gdy do cewki moczowej dostaną się bakterie. Zakażenie układu moczowego może powodować problemy od cewki moczowej do pęcherza i do góry poprzez moczowody do nerek. Do symptomów należą: parcie na dolne partie miednicy i na pęcherz, częste oddawanie moczu i ból mu towarzyszący. ( zazwyczaj infekcja nie jest poważna i szybka do wyleczenia, jednak
jeżeli zakażenie dojdzie do nerek wówczas może dojść do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Do symptomów zapalenia nerek należy gorączka, nudności, wymioty i ból w dolnej części pleców (po jednej stronie).
krok 12


Kamienie w nerkach

Kamienie w nerkach
Kamienie nerkowe to złogi soli i minerałów wytrącone z moczu. Mogą być tak maleńkie jak ziarnko piasku albo tak duże jak piłeczka do golfa. Kiedy kamienie przemieszczają się z nerek do pęcherza moczowego mogą powodować nagły, rozdzierający ból brzucha albo w rejonie bioder. Mocz może nabrać barwy różowej albo nawet czerwonej wskutek krwi. Niektóre kamienie same się wydostaną jednak inne mogą wymagać leczenia.
krok 13


Śródmiąższowe zapalenie pęcherza

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza
Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego jest przewlekłą, bolesną chorobą, związaną z zapaleniem pęcherza. Powód choroby nie jest znana. Osoby chore na śródmiąższowe zapalenie pęcherza oddają mocz kilka razy na godzinę. Inne
symptomy to ból wokół pęcherza moczowego, miednicy i krocza, ból
w czasie oddawania moczu i
w czasie współżycia. Choroba dotyka najczęściej kobiety między 30 a 40 rokiem życia. Pomimo, że nie ma metody jej wyleczenia to można łagodzić jej
symptomy.
krok 14


Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową
Ból w miednicy jest sygnałem ostrzegawczym dla niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Dwie z najczęstszych chorób to chlamydia i rzeżączka (zdjęcie), które regularnie występują równocześnie. Choroby te nie zawsze powodują
symptomy, jednak
jeżeli tak to to są ( zazwyczaj bóle miednicy, bóle
w czasie oddawania moczu, krwawienia pomiędzy miesiączkami, niepoprawne upławy. Bardzo istotne jest jak najszybsze wyleczenie choroby by uniknąć komplikacji i nie zarazić swojego partnera.
krok 15


Przemieszczenie narządów miednicy mniejszej

Przemieszczenie narządów miednicy mniejszej
sporo kobiet boryka się z obniżaniem i wypadaniem narządów miednicy mniejszej w późniejszym wieku. Przypadłość ta ma miejsce wówczas, gdy jakiś organ jak na przykład pęcherz albo macica obniża się na niższy poziom. ( zazwyczaj nie to jest poważnym problemem dla zdrowia, jednak może być nieprzyjemne. Najczęstszym symptomem jest parcie na ściankę pochwy, uczucie pełności w dolnej części brzucha, uczucie dyskomfortu w pachwinach albo dolnej części pleców i bolesne współżycie. Leczenie polega na wykonywaniu szczególnych ćwiczeń albo na leczeniu operacyjnym.
krok 16


Zespół przekrwienia narządów miednicy

Zespół przekrwienia narządów miednicy
Żylaki ( zazwyczaj występują na nogach, jednak czasami mogą się pojawić w miednicy i mogą być niezwykle bolesne. Ból nasila się
w czasie siedzenia i stania. Ulgę może przynieść położenie się.
krok 17


Bóle zrostowe

Bóle zrostowe
Zrosty mogą się pojawić po operacji w obrębie miednicy albo dolnej części brzucha ( na przykład wycięcie wyrostka robaczkowego, cięcie cesarskie). W zależności od lokalizacji, mogą one powodować ból i inne dolegliwości. W niektórych sytuacjach zrosty muszą być usunięte chirurgicznie.
krok 18


Vulvodynia

Vulvodynia
Vulvodynia to chroniczne bóle sromu i okolic pochwy. Powód tej choroby nie jest znana. Ból może być stały albo powtarzający się. regularnie opisywany jest jako palący, piekący albo pulsujący. Ból może się nasilić w trakcie jazdy na rowerze albo współżycia. Vulvodynia jest zdiagnozowana dopiero po wykluczeniu innych przyczyn bólu pochwy.
krok 19


Ból
w czasie współżycia (Dyspareunia)

Ból
w czasie współżycia (Dyspareunia)
Ból
w czasie seksu może być wywołany różnymi dolegliwościami, które w większości są uleczalne. Do takich powodów należą infekcje pochwy albo niewystarczające nawilżenie
w czasie współżycia. W niektórych sytuacjach nie ma medycznego wytłumaczenia bólu i wówczas rekomendowana jest wizyta u seksuologa.
krok 20


Przewlekły ból miednicy

Przewlekły ból miednicy
Chroniczny ból miednicy to bóle podbrzusza trwające co najmniej poprzez moment 6 miesięcy. ( zazwyczaj to są bóle pochodzenia psychogennego (bóle czynnościowe). Mogą one być wywołane zakłóceniami snu, przemęczeniem w pracy czy problemami w związku.

Lekarz Internista: PRZYCZYNY BÓLU PODBRZUSZA; URSACHEN VON BAUCHSCHMERZEN; CAUSES OF ABDOMINAL PAIN;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.