niebezpieczne. Utrata sporej ilości krwi może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet zagrozić życiu człowieka. Na szczęście najczęstsze są drobne rany i skaleczenia, ale

Tamowanie krwawienia.

Czy pomocne?Skaleczenia, rany i krwawienia (wszystko co powoduje utratę krwi), są bardzo niebezpieczne. Utrata sporej ilości krwi może poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet zagrozić życiu człowieka. Na szczęście najczęstsze są drobne rany i skaleczenia, ale powinniśmy umieć sobie radzić nawet z tymi najpoważniejszymi.
Postępowanie w przypadku krwawienia jest uzależnione od wielkości rany, umiejscowienia rany i szybkości utraty krwi. Zawsze jednak konieczne będą: wyjałowione materiały opatrunkowe (gaza), bandaże elastyczne, sterylne gumowe rękawiczki i nożyczki (przydają się do przycinania bandaży). W przypadku niektórych skaleczeń i ran przydatna tez będzie woda utleniona. Czyli jest to standardowy zestaw domowej lub samochodowej apteczki.


Tamowanie krwawienia:


- W przypadku krwawienia kończyn, poszkodowaną osobę należy ułożyć w pozycji siedzącej lub leżącej. Ranną kończynę należy unieść tak, aby znajdowała się powyżej serca.
- Skaleczenia i niewielkie krwawienie przemywamy wodą lub wodą utlenioną, na skaleczenie nakładamy plaster bądź opatrunek.
- W przypadku większych ran i obfitego krwawienia na ranę nakładamy opatrunek (jeśli jest duże krwawienie rany niczym nie przemywamy).
- Opatrunek składa się z: materiału opatrunkowego (gaza wyjałowiona), bandaża elastycznego lub odpowiedniej opaski elastycznej.
- Gazę wyjałowioną przykładamy do krwawienia i uciskamy ranę – uciska powinien powstrzymać krwawienie. Na opatrunek możemy położyć rolkę bandaża, lub dużą ilość gazy, aby po owinięciu bandażem lub założeniu opaski opatrunek uciskał ranę.
- Jeśli krwawienie jest obfite i przesącza się przez pierwszy opatrunek, należy założyć na niego drugi. Nie wolno zdejmować pierwszego opatrunku.
- Ranę należy uciskać, aż do powstrzymania krwawienia.
- Należy obserwować zranioną kończynę, jeśli zacznie sinieć opaskę należy lekko rozluźnić.
- Jeśli w ranie znajduje się ciało obce nie poruszamy nim, ani nie próbujemy wyciągać.
- Pamiętaj: zachowaj bezpieczeństwo, załóż lateksowe rękawiczki.

W przypadku poważnego krwawienia konieczna jest wizyta u lekarza, a jeśli krwawienie nastąpił na skutek wypadku należy natychmiast powiadomić pogotowie.

Zadaj pytanie lekarzowi, dodaj opinię lub komentarz:

Komentarze 1
  • Teresa
  • 8 luty 2015

Mojej 87-letniej mamie od 40 min. leci krew z koniuszka języka. Przykładam lód, ale nie pomaga. Co zrobić w tym wypadku?

Lekarz przez Internet

Słowa kluczowe: Krwawienie; krwotok; co robić w razie krwawienia?; jak zatamować krwotok?; silne krwawienie; leci krew; krwawiąca kończyna; krwotok z ręki/nogi; skaleczenie dłoni; skaleczenie ręki; skaleczenie głowy; rana; krwawiąca rana; krwawienie z rany; upływ krwi; opatrywanie rany; opatrunek; tamowanie krwawienia; tamowanie krwotoku; opaska uciskowa; opatrywanie skaleczeń; tamowanie skaleczeń; bandażowanie; utrata krwi

Kategoria główna: Internista
Kategoria szczegółowa: Rany


Tamowanie krwawienia