doświadczyła tego na sobie. Najczęściej krwawienia z nosa nie są długotrwałe i ustępują po około dziesięciu minutach. Czasem mogą trwać dłużej, a nawet mogą to być

Tamowanie krwawienia z nosa.

Czy pomocne?Krwawienie z nosa jest w miarę pospolita dolegliwością. Zapewne większość ludzi doświadczyła tego na sobie. Najczęściej krwawienia z nosa nie są długotrwałe i ustępują po około dziesięciu minutach. Czasem mogą trwać dłużej, a nawet mogą to być poważne krwotoki z nosa. Jeśli krwawienie z nosa trwa więcej niż dziesięć minut, lub upływ krwi jest spory, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Przyczyny krwawienia z nosa mogą być różne. Przykładowo: uszkodzenie śluzówki nosa przez kichanie, wycieranie, uderzenie lub włożenie jakiegoś ciała obcego; wysychanie śluzówki nosa; nadciśnienie, problemy z krzepliwością krwi, choroby nerek; stres; niektóre leki; wypadki.

Jak radzić sobie z krwawieniem z nosa?

Jest kilka sposobów na tamowanie krwotoków z nosa, w przypadku lekkich krwawień zazwyczaj są bardzo skuteczne:


- jeśli pojawi się krwawienie z nosa należy usiąść i przechylić głowę do przodu; nie wolno odchylać głowy do tyłu – nie zatrzyma to krwawienie, a sprawi, że krew zacznie spływać do gardła.
- niewielkie krwawienie z nosa, które nie jest spowodowane przez uderzenie, można powstrzymać poprzez delikatne ściśnięcie i przytrzymanie płatków nosa i oddychanie przez usta.
- nos można przemyć chłodną wodą.
- bardzo dobry jest chłodny okład na kark i przykładanie kostek lodu do nasady nosa.
- trzeba bardzo uważać żeby nie naruszyć skrzepu po powstrzymanym krwawieniu z nosa.

Jeśli krwawienie z nosa się powtarza lub jest obfite należy zgłosić się do lekarza. Częste krwotoki z nosa mogą być objawem poważnej choroby.

Zadaj pytanie lekarzowi, dodaj opinię lub komentarz:

Komentarze 2
  • dawid
  • 17 luty 2014

Po swych tygodniach od zabiegu prostowania przegrody dostalem krwotoku bylem w szpitalu zalozyli saczki i tak juz od swych dni leci krew na gaze i troszke do gardla czy to przejdzie

  • Kamila
  • 7 kwietnia 2013

Jak zapobiec poparzeniu 2 stopnia ????????????????????/

Lekarz przez Internet

Słowa kluczowe: Jak zatamować krwawienie z nosa? Krwawienie z nosa; jak tamować krwawienie z nosa; jak zatamować krwawienie z nosa; nos krwawi; krwotok z nosa; sposoby tamowania krwotoku z nosa; jak zatrzymać krwotok z nosa; krew z nosa; jak powstrzymać lecącą krew z nosa; zatrzymywanie lecącej krwi z nosa; leczenie krwawienia z nosa; jak leczyć krwotok z nosa; w jaki sposób leczyć lecącą krew z nosa

Kategoria główna: Internista
Kategoria szczegółowa: Rany


Tamowanie krwawienia z nosa