Leczenie Zwyrodnienie plamki żółtej oka – jakie są objawy i leczenie przyczyny. Jak leczyć zaburzeń.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Zwyrodnienie plamki żółtej oka – jakie są objawy i leczenie

Definicja z ang. Macular degeneration is an eye - what are the symptoms and treatment, z niem. Makula-Degeneration ist eine Augen - was sind die Symptome und Behandlung.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ OKA – JAKIE SĄ OBJAWY I LECZENIE: Zwyrodnienie plamki zółtej powiązane z wiekiem to choroba, która prowadzi do zaburzeń widzenia środkowego. Szczegóły obrazu są rozmazane, a z czasem w centrum pola widzenia mogą pojawić się ciemne plamy. Odbywa się tak w efekcie degeneracji plamki żółtej – małego obszaru znajdującego się z tyłu oka. Plamka żółta odpowiedzialna jest za ostre widzenie szczegółów obecnie oglądanego obrazu.
Zwyrodnienie plamki żółtej utrudnia wykonywanie czynności wymagających ostrości widzenia środkowego, jak na przykład czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy. Nie wpływa z kolei na widzenie boczne, więc nie prowadzi do całkowitej ślepoty.
Poniżej poznasz powody i symptomy zwyrodnienia plamki żółtej i dowiesz się co zrobić, aby stosunkowo możliwości zahamować rozwój choroby.
krok 1
powody zwyrodnienia plamki żółtej
Powodem tej choroby jest uszkodzenie komórek nerwowych plamki żółtej. Przyczyny tego uszkodzenia są różne w zależności od typu zwyrodnienia.
Sucha postać zwyrodnienia plamki żółtej jest procesem stopniowym. Razem z wiekiem komórki plamki żółtej stają się coraz słabsze i ulegają zniszczeniu. Zbiorowisko martwych komórek z czasem prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej.
Mokra (wysiękowa) postać zwyrodnienia plamki żółtej powstaje wówczas, gdy w tylnej części oka następuje rozrost naczyń krwionośnych. Naczynka te łatwo pękają, prowadząc do wycieku krwi pod plamką żółtą. Wyciek taki w szybkim tempie uszkadza plamkę, prowadząc do zaburzeń widzenia środkowego.
Dokładne podłoże obu tych form jest ciągle przedmiotem badań. Wiadomo jednak, iż pewne czynniki mogą przyczynić się do tej choroby:
- Wiek. Ryzyko choroby rośnie z wiekiem, zaczynając od osób ok. 50 roku życia.
- Bliski członek rodziny chorujący na zwyrodnienie plamki żółtej.
- Palenie papierosów.
- Biały kolor skóry.
krok 2
symptomy zwyrodnienia plamki żółtej
Głównym symptomem zwyrodnienia plamki żółtej jest przyciemniony albo niewyraźny obraz w centrum pola widzenia. Elementy mogą wydawać się wypaczone albo mniejsze, niż w rzeczywistości. W środku pola widzenia może pojawić się również martwa plama albo pkt.. Razem z postępowaniem choroby zaczynają się pojawiać problemy z takimi czynnościami jak czytanie, czy prowadzenie samochodu.
Prędkość postępowania choroby i jej nasilenie zależą od tego z jakim typem zwyrodnienia plamki mamy do czynienia:
W razie suchej formy zwyrodnienia plamki rozmazywanie się obrazu będzie następowało powoli. Może minąć nawet kilka lat, zanim choroba upośledzi wzrok na tyle, iż chory będzie miał problemy z czytaniem, prowadzeniem samochodu, czy wykonywaniem codziennych czynności.
W razie mokrej (wysiękowej) formy zapalenia plamki, utrata wzroku następuje szybko i może być bardzo dotkliwa. Regularnie pierwszym symptomem mokrego zapalenia plamki jest postrzeganie prostych linii jako pofalowanych albo zakrzywionych.
Jeżeli zaobserwowałeś u siebie którekolwiek symptomy tej choroby, natychmiast udaj się do lekarza. W niektórych sytuacjach natychmiastowe leczenie może pomóc zachować umiejętność widzenia środkowego.
krok 3


siatka Amslera widziana poprzez chorego

Jak diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej?
Doktor zwykle diagnozuje chorobę w czasie regularnych badań wzroku i przeprowadzania wywiadu na temat problemów zdrowotnych. Istnieją również specjalne testy pomagające wykryć zwyrodnienie plamki żółtej ( na przykład wziernikowanie oczu). w czasie tego badania
doktor bada wnętrze oka. Może natrafić na druzy tarczy nerwu wzrokowego – żółto-białe skupiska martwych komórek znajdujące się w tylnej części oka.

doktor może również poprosić cię o popatrzenie na obrazek zwany siatką Amslera. To jest siatka prostopadłych do siebie linii, na środku której znajduje się czarna kropka.

Jeżeli cierpisz na wysiękową formę zwyrodnienia plamki żółtej, linie znajdujące się bliżej środka będą wydawać się pofalowane albo wykrzywione, a w części siatki możesz dostrzec pusty pkt. albo dziurę (zobacz na rysunek w okolicy).
krok 4


siatka Amslera - obraz poprawny

Siatka Amslera – badanie wzroku w domu
Na rysunku w okolicy znajduje się oryginalna siatka Amslera – zbiór prostopadłych do siebie linii i czarny pkt. znajdujący się na środku siatki. Badanie przeprowadzaj osobno dla każdego oka, tak regularnie jak tylko zaleci ci

doktor (najlepiej każdego dnia).
Zasłoń jedno oko. Drugim okiem spójrz na siatkę znajdującą się w okolicy (powiększ rysunek do 100%). Co widzisz?



Jeżeli linie na obrazku wydają ci się pofalowane, przekrzywione, siatka jest przerwana, czarna kropka znajduje się w innym miejscu, niż środek siatki albo w ogóle jej nie ma, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Badanie przeprowadź również na drugim oku.
krok 5
Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej
Dziennie dzisiejszy na chorobę tę nie ma leki. Naukowcy ciągle prowadzą badania nad lekiem, który pozwoli cofnąć rozwój choroby w przyszłości. W momencie obecnej stosuje się jedynie środki spowalniające utratę wzroku. Duże znaczenie ma dieta bogata w przeciwutleniacze, witaminy i minerały.





Jeżeli cierpisz na mokrą formę zwyrodnienia plamki żółtej, możesz skonsultować z okulistą następujące rodzaje leczenia:
- leczenie fotodynamiczna
- wstrzykiwanie do oka specjalnej substancji
- operacja laserowa
Te metody nie przywrócą widzenia środkowego, lecz mogą zmniejszyć tempo utraty wzroku.






Jeżeli

doktor zaleci ci, któryś z tych zabiegów, nie zwlekaj. W tej chorobie liczy się czas.
krok 6
Jak radzić sobie z utratą wzroku?
Jest sporo rzeczy, które mogą wspomóc wykonywanie codziennych czynności. Noś okulary powiększające i zainwestuj w mocniejsze oświetlenie domu. O ile czytanie normalnych książek może stanowić problem, spory druk, czy powiększona czcionka na ekranie komputera pomogą ci jeszcze jakiś czas cieszyć się lekturą. Niezłą alternatywą są również audiobooki.
Bardzo istotne jest również wsparcie ze strony bliskich. Nie należy popadać w depresję. Na wieść o tej chorobie możesz odczuwać różne niekorzystne emocje, lecz da się z nią żyć. Wymaga to jedynie niewielkich zmian stylu tego życia.

Lekarz Internista: ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ OKA – JAKIE SĄ OBJAWY I LECZENIE; MAKULA-DEGENERATION IST EINE AUGEN - WAS SIND DIE SYMPTOME UND BEHANDLUNG; MACULAR DEGENERATION IS AN EYE - WHAT ARE THE SYMPTOMS AND TREATMENT;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.