Przyczny Chłoniak objawy. Co to jest jednym z częstszych nowotworów u dzieci. Węzły zrastają się ze.

Czy pomocne?

Chłoniak leczenie

Co to znaczy CHŁONIAK:

Chłoniaki to nowotwory złośliwe węzłów chłonnych. Są jednym z częstszych nowotworów u dzieci. Węzły zrastają się ze sobą tworząc spory guz. Chłoniaki to dolegliwość nowotworowa białych ciałek krwi (limfocytów). Są one jednym z głownych przedmiotów naszego układu odpornościowego. Przemieszczają się we krwi i węzłach chłonnych i mają za zadanie chronić ludzi przed chorobami. Czasem jednak limfocyty, zamiast obrońcami, stają się agresorami. Wystarczy, ze w jednej z tych komórek nastąpi przemiana i stworzenie patologiczny klon komórkowy, który rozrasta się, niszczy poprawne tkanki, skutkuje zaburzenia immunologiczne i metaboliczne. Wg Światowej Organizacji Zdrowia liczba zachorowań na chłoniaki wzrasta o ok. 4-5 % rocznie.

Chłoniaki dzielimy na chłoniaki Hodgkina (ziarnicę złośliwą) i chłoniaki nieziarnicze.

W Polsce odnotowuje się co roku ok. 1000 nowych zachorowań na ziarnicę złośliwą i ok. 6000 na chłoniaki nieziarnicze. Ryzyko zachorowania na te drugie rośnie wspólnie z wiekiem, osiągając szczyt pomiędzy 70. a 80. rokiem życia.

Natomiast ziarnica złośliwa atakuje najczęściej ok. 20-30 roku życia i po przekroczeniu 50.

Chłoniaki u dzieci

Chłoniaki Hodgkina i inne chłoniaki atakujące dzieci mogą być dziś z powodzeniem leczone. Jedynym warunkiem jest inicjalne rozpoznanie i rozpoczęcie terapii.

Rodziców powinno zaalarmować: zwiększenie węzłów chłonnych na szyi, poranne wymioty, ból głowy, powyżej 14 dni gorączki, zaparcia, uporczywy kaszel, guzowate obrzmienia tkanek i narządów, bóle kostne i złamania kości na w wyniku lekkiego urazu
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.