Przyczny Diagnostyka boreliozy objawy. Co to jest laboratoriach testy serologiczne regularnie mogą.

Czy pomocne?

Diagnostyka boreliozy leczenie

Co to znaczy DIAGNOSTYKA BORELIOZY:

Diagnostyka boreliozy jest trudna, a realizowane w laboratoriach testy serologiczne regularnie mogą dawać niejednoznaczne, fałszywie dodatnie albo fałszywie ujemne wyniki. Materiał diagnostyczny do testów na boreliozę może stanowić surowica, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn stawowy, fragmenty skóry, maziówki albo mięśnia sercowego.

Standardowe testy immunologiczne (ELISA) opierające na oznaczaniu obecności swoistych przeciwciał IgG i IgM skierowanych przeciwko białkom powierzchniowym B. burgdorferi s.l. w surowicy pacjenta czy także testy immunofluorescencji pośredniej IFA, pozwalają na wykrywanie ok. 70% zakażeń. Jako, iż specyficzne przeciwciała pojawiają się dopiero parę tygodni po zakażeniu, sposób ta nie pozwala na wykrywanie przeciwciał we inicjalnych stadiach boreliozy. Western blotting jest testem, który pozwala na wykrywanie antygenów bakterii krążących w krwioobiegu. Jednak podobnie jak w razie testu ELISA wykrywalność jest dość niska i łatwo o otrzymanie fałszywie dodatnich wyników.

W diagnostyce boreliozy wykorzystuje się także najnowsze sposoby biologii molekularnej, do których należą między innymi sekwencjonowanie DNA, PCR, RT-PCR czy Real-Time PCR. Pozwala to na wykrywanie pojedynczych bakterii już w kilka dni po zakażeniu. Dlatego możliwe jest szybsze rozpoczęcie leczenia a również dobranie efektywnej terapii antybiotykowej i monitorowanie postępów leczenia.

Aktualnie nie ma testów, które mogłyby potwierdzić całkowite zwalczenie infekcji B. burgdorferi s.l. Testy serologiczne mogą dawać pozytywne wyniki nawet po latach od ustąpienia objawów dolegliwości

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.