Przyczny Kręgosłup objawy. Co to jest rozciągających się od czaszki do miednicy. Otacza i ochrania.

Czy pomocne?

Kręgosłup leczenie

Co to znaczy KRĘGOSŁUP:

Kręgosłup jest utworzony poprzez kolumnę kości i tkanek, rozciągających się od czaszki do miednicy. Otacza i ochrania pasmo tkanki nerwowej, zwane rdzeniem kręgowym i podpiera głowę i tułw. Wszystkie 33 kości kręgosłupa to kręgi. 24 górne kręgi są z sobą związane jak ogniwia łańcucha. Dziewięć najniższych kręgów, zrośniętych w dwie ekipy, tworzy kość krzyżową i guziczną. Mięśnie i więzadła przyczepione do wyrostków kostnych z tyłu i z boków każdego kręgu, wzmacniają kręgosłup i umożliwiają jego ruch. Otwory w kręgach ułożone w jednej linii, tworzą ochronny tunel wokół rdzenia kręgowego.

Z boku przypomina kształtem "podwójną" literę S. Kości kręgosłupa porozdzielane są krążkami zbudowanymi ze spoistej, elastycznej tkanki zwanej chrząstką. Krążki te nazywane są dyskami międzykręgowymi. Dyski amortyzują wstrząsy kręgosłupa w trakcie biegania czy skakania. Dzięki swojemu ukształtowaniu i budowie kręgosłup zachowuje się jak sprężyna - wystarczająco silna do utrzymania ciężaru ciała i na tyle giętka, aby można skręcać i obracać ciało.

Kręgi szczytowy i obrotowy to dwa najwyżej położone kręgi kręgosłupa. Patrząc od góry, widzimy kręg szczytowy umieszczony na obrotowym. Wypustka w kształcie kołka w kręgu obrotowym wchodzi w zagłębienie w kręgu szczytowym. Takie połączenie umożliwia ruchy czaszki na boki

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.