Przyczny Miażdżyca objawy. Co to jest czynników. To są: predyspozycje genetyczne, stany zapalne.

Czy pomocne?

Miażdżyca leczenie

Co to znaczy MIAŻDŻYCA:

Do miażdżycy dochodzi wskutek współdziałania wielu czynników. To są: predyspozycje genetyczne, stany zapalne, niewłaściwa dieta, czy składniki dymu tytoniowego.

Zmiany miażdżycowe rozpoczynają się już u dwudziestolatków. Na początku powstaje uszkodzenie śródbłonka. W tym miejscu gromadzą się płytki krwi i białe ciałka krwi. Z czasem dochodzi do postępującej degeneracji ścian tętnic. Tracą one elastyczność, zwłóknieją i wysycają się cholesterolem. Wewnątrz naczynia narasta tak zwany blaszka miażdżycowa. To jest wapniejąc warstwa złożona między innymi z cholesterolu i martwych komórek, na powierzchni której łatwo tworzą się skrzepy krwi. Zniszczenie śródbłonka generuje intensywne podziały komórek mięśniowych znajdujących się pod nim. Komórki te gromadzą cholesterol.

Ryzyko zachorowania na miażdżycę wzrasta u mężczyzn po 55. roku życia i u kobiet po menopauzie. Zagrożenie zwiększają: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, stres, palenie tytoniu, siedzący tryb życia, dieta z sporą ilością tłuszczów zwierzęcych i soli i występowanie w rodzinie hipercholesterolemii

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.