Przyczny Opróżnianie pęcherza moczowego objawy. Co to jest kształcie pierścieni (zwieracze.

Czy pomocne?

Opróżnianie pęcherza moczowego leczenie

Co to znaczy OPRÓŻNIANIE PĘCHERZA MOCZOWEGO:

Kiedy czujemy potrzebę oddania moczu, dwa mięśnie w kształcie pierścieni (zwieracze) rozluźniają się, a mięśnie ściany pęcherza kurczą się, wypychając mocz na zewnątrz. Po opróżnieniu pęcherza zwieracze zaciskają, a pęcherz rozkurcza się.

Wyściółka pęcherza moczowego

Ściana pęcherza moczowego złożona jest raczej z grubych warstw mięśni gładkich, niezależnie od naszej woli. Mięśnie te kurczą się gdy pęcherz jest pełny. Wypychają mocz do cewki moczowej, a więc przewodu odprowadzającego mocz na zewnątrz. Wewnętrzna powierzchnia pęcherza wyłożona jest warstwami komórek, które tworzą tzw. nabłonek. Opróżniony pęcherz moczowy kurczy się, a jego nabłonek ulega sfałdowaniu. Kiedy pęcherz wypełnia się, nabłonek zostaje rozciągnięty, a fałdy znikają.

Zwieracz wewnętrzny

Zwieracz wewnętrzny, mięsień w kształcie pierścienia, otacza górny koniec cewki moczowej, poprzez którą mocz płynie z pęcherza na zewnątrz ciała. Zwieracz ten kurczy się albo rozluźnia niezależnie od ludzkiej woli. Kiedy pęcherz moczowy nie jest wypełniany, zwieracz zamyka cewkę moczową. Po całkowitym wypełnieniu pęcherza odruchowe sygnały z rdzenia kręgowego powodują rozluźnienie zwieracza. To skutkuje otwarcie górnej części cewki moczowej i wypływ moczu z pęcherza moczowego.

Zwieracz zewnętrzny

Zwieracz zewnętrzny to mięsień w kształcie pierścienia, otaczający dolny koniec cewki moczowej (kanału prowadzącego z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała). Zwieracz zewnętrzny utworzony jest z mięśni miednicy, które możemy świadomie kontrolować. kiedy pęcherz wypełni się moczem, możemy opóźnić jego opróżnianie przez skurcz tego mięśnia, poprzez co zamknięta zostanie cewka moczowa
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.