Przyczny Przebieg cyklu miesiączkowego (przebieg miesiączki) objawy. Co to jest początku jest etap.

Czy pomocne?

Przebieg cyklu miesiączkowego (przebieg miesiączki) leczenie

Co to znaczy PRZEBIEG CYKLU MIESIĄCZKOWEGO (PRZEBIEG MIESIĄCZKI):

W przebiegu cyklu miesiączkowego (przebieg miesiączki) na początku jest etap pęcherzykowa (folikularna), w trakcie której wydzielany jest FSH. Gdy pęcherzyki jajnikowe dojrzeją, rozpoczynają wytwarzanie estrogenów, co daje sygnał do pobudzania wydzielania następnego z hormonów LH.

Następną fazą, jest >etap owulacyjna, w trakcie której obserwuje się pęknięcie dojrzałego pęcherzyka. Jajo, które się z niego wydostało przemieszcza się do jajowodu.

Ostatnią fazą jest >>etap ciałka żółtego (luteralna), w trakcie której pęknięty pęcherzyk Graafa rozwija się w ciałko żółte pod wpływem hormonu LH. Następnie zostaje wydzielony progesteron, który przygotowuje ścianę macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jaja. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte zanika, a obniżenie poziomu hormonów skutkuje złuszczanie się górnej warstwy macicy i krwawienie – menstruację.

Jeśli dojdzie do zapłodnienia pod wpływem hormonów przysadkowych ciałko żółte zamienia się w ciałko ciążowe produkujące progesteron. Z kolei w macicy błona śluzowa i błony płodowe zarodka tworzą łożysko zapewniające wymianę substancji pomiędzy krwią matki a płodu.

Jeśli przyjmujemy, ze jajeczkowanie w przeciętnym 28-dniowym cyklu menstruacyjnym następuje ok. 14-16 dnia ( pierwszy dzień to wystąpienie krwawienia), i, iż jajo żyje około 2 dni, a plemnik 3-4 dni, to za dni płodne należy uważać moment między 9 a 18 dniem cyklu miesięcznego. Im relacja płciowy jest bliższy w okresie momentowi wydalenia jaja, tym są większe szanse na zapłodnienie.

Z kolei dni niepłodne to moment pierwszych dziewięciu dni cyklu i dziesięciu ostatnich.

Trzeba jednak zaznaczyć, ze czasami zastępują odstępstwa od opisanych wyżej prawidłowości cyklu

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.