Przyczny Somatotropina (hormon wzrostu, GH) objawy. Co to jest biorąc udział w syntezie białek.

Czy pomocne?

Somatotropina (hormon wzrostu, GH) leczenie

Co to znaczy SOMATOTROPINA (HORMON WZROSTU, GH):

Somatotropina (hormon wzrostu, GH) działa uniwersalnie biorąc udział w syntezie białek organizmu i przemianie węglowodanów, tłuszczów czy przemianie mineralnej (zatrzymuje jony wapniowe i fosforanowe). Pod wpływem hormonu wzrostu w momencie wzrostu organizmu chrząstki przynasadowe kości długich poszerzają się, a kości się wydłużają. Zawartość hormonu wzrostu w organizmie powiększa się w momencie wzrostu człowieka, a minimalizuje w następstwie starzenia się i podlega okresowym zmianom pośrodku doby. Czynnikami pobudzającymi wydzielanie somatotropiny są: znaczący wysiłek fizyczny, zimno, ból, spadek stężenia glukozy we krwi i przyrost stężenia aminokwasów we krwi. Z kolei wydzielanie hormonu wzrostu (GH) hamują: glikokortykoidy i wysoki poziom glukozy we krwi.

Niedobór somatotropiny (hormonu wzrostu)

Niedobór somatotropiny skutkuje karłowatość. Osoba posiada wtedy przyrost poniżej 100 cm, lecz jej organizm jest rozwinięty proporcjonalnie. U człowieka dotkniętego tym schorzeniem nie występuje upośledzenie umysłowe.

Nadmiar somatotropiny (hormonu wzrostu)

Nadczynność przysadki przed zakończeniem okresu wzrostu skutkuje gigantyzm. przyrost takiego człowieka jest nawet ponad 250 cm, a jego organizm jest rozwinięty proporcjonalnie.

Z kolei po zakończeniu okresu wzrostu nadmiar hormonu wzrostu (GH) skutkuje akromegalię, a więc pogrubienie i zniekształcenie kości długich, a również zwiększenie rąk, stóp i żuchwy. Występuje wtedy także zniekształcenie kręgosłupa, i zmiany w niektórych narządach. U takiej osoby pojawiają się zmiany pola widzenia, bóle stawów, podwyższenie ciśnienia i cukrzyca odporna na insulinę. To schorzenie leczy się poprzez operacyjne usuwanie gruczolaka, naświetlania albo podawanie analogów somatotropiny
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.