Przyczny Spondyloza objawy. Co to jest to dolegliwość występująca po czterdziestym roku życia.

Czy pomocne?

Spondyloza leczenie

Co to znaczy SPONDYLOZA:

Spondyloza (zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych) to dolegliwość występująca po czterdziestym roku życia. Powodem spondylozy jest stopniowe zużycie krążków międzykręgowych (dysków). Stosunkowo starzenia te struktury tracą sprężystość, centralna część się zapada, w trakcie gdy zewnętrzny pierścień ulega uwypukleniu. W skutek tego mechaniczny nacisk na brzegi chrzęstnych blaszek tworzących powierzchnie stawowe sąsiadujących kręgów jest powiększony. Jako odpowiedź na ten nacisk sąsiednia kość rozpoczyna przerastać i tworzy wyrośla (osteofity).

U niewielu ludzi dochodzi do okresowego albo trwałego przyszczypania bądź zakleszczenia wrażliwych na ból struktur nerwowych. Jednak u większości pacjentów ich zadaniem jest ustabilizowanie zbyt ruchomych kręgów. Jednocześnie z tym procesem wyrostki kręgowe zaczynają być przerośnięte i regularnie blokują otwory, którymi wchodzą i wychodzą korzenie nerwowe, drażniąc te struktury. Czasami może dojść do przerostu więzadła żółtego (tracącego własne zakończenia nerwowe, poprzez co gorzej kręgi są chronione przed urazami mechanicznymi), które utrzymuje kręgosłup od przodu, i skostnienia tylnego więzadła podłużnego, co nasila nacisk na rdzeń kręgowy.

Objawyspondylozy

symptomami spondylozy są: ból w rejonie lędźwiowej (promieniujący do kolana), osłabienie mięśni, bóle głowy ( w rejonie potylicznej, szyi i barku – promieniujące wzdłuż ramienia aż do łokcia), niedowłady kończyn górnych
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.