Przyczny Wielotorbielowate zwyrodnienia nerek objawy. Co to jest uwarunkowana genetycznie. Bazuje.

Czy pomocne?

Wielotorbielowate zwyrodnienia nerek leczenie

Co to znaczy WIELOTORBIELOWATE ZWYRODNIENIA NEREK:

Wielotorbielowate zwyrodnienie nerek to dolegliwość uwarunkowana genetycznie. Bazuje na tworzeniu się w nerkach dużej ilości torbieli.

Wielotorbielowate zwyrodnienie nerek występować w dwóch postaciach:

Postać I to wielotorbielowatość nerek dziedziczona autosomalnie dominująco (autosomal dominant polycystic kidney disease, ADPKD). Charakteryzuje się ona postępującym postępem torbieli w nerkach, co wywołuje zaburzenie ich funkcji, bolesność a również nadciśnienie tętnicze. Torbiele mogą się także pojawić w wątrobie i trzustce. Postać II dolegliwości to wielotorbielowatość nerek dziedziczona autosomalnie recesywnie (autosomal recessive polycystic kidney disease, ARPKD).

Postać II jest rzadsza i jej symptomy zwykle są widoczne już u noworodków i niemowląt. Ta postać dolegliwości regularnie jest śmiertelna już w życiu płodowym.

U dorosłych dolegliwość dotyka nerek, wątroby i trzustki. W rzadkich sytuacjach torbiele mogą się pojawić w sercu albo w mózgu. System rozwijania się torbieli w takich organach do chwili obecnej nie został kompletnie poznany. Zmiany w nerkach wywołują ich niewydolność co regularnie wymaga dializ

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.