Do czego jest Calcijex lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: kalcytriol (Calcitriol) roztwór do.

Czy pomocne?

Lek Calcijex

Lekarstwo CALCIJEX: Calcijex
Producent leku:
Abbott
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
kalcytriol (Calcitriol)
roztwór do wstrz. 1 µg/ml 25 amp. 1 ml,
--,-- zł
roztwór do wstrz. 2 µg/ml 25 amp. 1 ml,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Rocaltrol
Kalcytriol
Silkis
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Hipokalcemia u chorych przewlekle dializowanych.
Działanie
Syntetycznie produkowany kalcytriol w formie jałowego, izotonicznego roztworu wodnego do wstrzyknięć dożylnych. Czynny metabolit witaminy D3 (cholekalcyferolu). Jest w najwyższym stopniu aktywną ze znanych postaci witaminy D3 w dziedzinie pobudzania wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. W obrębie układu kostnego kalcytriol, we współdziałaniu z hormonem przytarczyc, stymuluje resorbcję wapnia. W nerkach powiększa zwrotne wchłanianie wapnia w kanalikach. Wywiera również bezpośrednie działanie hamujące na sekrecję i biosyntezę parathormonu. Po jednorazowym wstrzyknięciu dużej dawki lek błyskawicznie osiąga spore stężenie w krwi. Aktywność farmakologiczna podanej dawki kalcytriolu wynosi ok. 3-5 dni. Ustalono dwie drogi przemian metabolicznych kalcytriolu do 1,24,25-(OH)3D3 i do kwasu kalcitroinowego.
Działania niepożądane
Podobnie jak w razie spożycia nadmiernych dawek witaminy D. Symptomy inicjalne: osłabienie, ból głowy, senność, nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej, zaparcia, bóle mięśni i kości, metaliczny smak w ustach. Symptomy późne: wielomocz, nadmierne marzenie, brak łaknienia, pomniejszenie masy ciała, oddawanie moczu w nocy, zapalenie spojówek (wapniotwórcze), zapalenie trzustki, światłowstręt, wodnisty wyciek z nosa, świąd, hipertermia, pomniejszenie popędu płciowego, powiększone stężenie mocznika i aktywności aminotransferaz w krwi, albuminuria, hipercholesterolemia, ektopowe odkładanie wapnia, nadciśnienie tętnicze, arytmia, rzadko symptomy psychotyczne. Niekiedy obserwowano ból przy wstrzyknięciu.
Przeciwwskazania
Hiperkalcemia, hiperwitaminoza D, ciąża i moment karmienia piersią. Nie ustalono bezpieczeństwa ani skuteczności leku u dzieci, dlatego nie należy go stosować w pediatrii.
Interakcje
Nie należy jednocześnie podawać witaminy D albo jej pochodnych. Nie należy podawać jednocześnie leków zobojętniających kwas żołądkowy zawierających magnez, bo może to doprowadzić do hipermagnezemii. Ostrożnie należy stosować u chorych leczonych preparatami naparstnicy (ryzyko zaburzeń rytmu w przypadku hiperkalcemii).
Dawkowanie
Dawkę określa się w pojedynkę. Rekomendowana dawka początkowa wynosi 0,5 µg (0,01 µg/kg) 3 razy w tygodniu, w odstępach dwudniowych. Lek można podawać w jednorazowej dużej dawce dożylnie poprzez cewnik po zakończeniu hemodializy. Jeśli nie nastąpi wyraźna poprawa kliniczna i biochemiczna, dawkę można zwiększać o 0,25-0,5 µg co 2-4 tyg. W tym okresie stężenie wapnia i fosforu w surowicy należy oznaczać przynajmniej 2 razy w tygodniu i po stwierdzeniu hiperkalcemii natychmiast odstąpić od podawania leku, aż do wystąpienia normokalcemii. Przewarzająca część chorych poddawanych hemodializie reaguje na dawki 0,5-3,0 µg (0,01-0,05 µg/kg m.c.) podawane 3 razy w tygodniu. Skuteczność leczenia opiera się na podawaniu choremu wystarczającej i właściwej dziennej podaży wapnia w diecie albo w preparatach wapnia. Dobowa liczba przyjmowanego wapnia powinna wynosić 800 mg. We inicjalnym okresie ustalania dawkowania stężenie wapnia i fosforu w surowicy należy oznaczać 2 razy w tygodniu. W razie hiperkalcemii leczenie należy przerwać.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Rocaltrol
Kalcytriol
Silkis

Informacje Calcijex znaczenie w Słownik leków C .

Dodaj opinię o Calcijex, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Calcijex, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.