Do czego jest Orgametril lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: linestrenol (Lynestrenol) tabl.

Czy pomocne?

Lek Orgametril

Lekarstwo ORGAMETRIL: Orgametril
Producent leku:
Organon
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
linestrenol (Lynestrenol)
tabl. 5 mg 30 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Endometrioza, pierwotny i wtórny brak miesiączki, krwawienia czynnościowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jako środek antykoncepcyjny (w skojarzeniu z estrogenami).
Działanie
Syntetyczny związek steroidowy o działaniu gestagennym podobnym do naturalnego progesteronu. Błyskawicznie wchłania się z przewodu pokarmowego. W wątrobie ulega przemianie do noretisteronu - związku czynnego biologicznie. W 2-4 h po doustnym podaniu linestrenolu we krwi pojawia się max. stężenie noretisteronu. Jego T0,5 wynosi 22 h. Linestrenol i jego metabolity wydalane są z organizmu raczej z moczem, jedynie ich część - z kałem. Przenika poprzez łożysko i do mleka matki.
Działania niepożądane
Nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, przyrost ciśnienia tętniczego, stany depresyjne, napady migreny, osłabienie, spadek libido. Plamienia i krwawienia śródcykliczne (zwykle najpierw leczenia). Symptomy androgenizacji: trądzik, łojotok, hirsutyzm. Uszkodzenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna, zaburzenia gospodarki lipidowej, nietolerancja glukozy, obrzęki wynikające z retencji sodu. Podanie w ciąży może powodować wirylizację płodów kobiecych.
Przeciwwskazania
Ciąża i moment karmienia piersią. Ostre i przewlekłe dolegliwości wątroby, żółtaczka cholestatyczna, hiperbilirubinemie wrodzone. Porfiria. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii, inicjalny rak sutka. Dolegliwość zakrzepowo-zatorowa (czynna i przebyta). Świeży zawał serca, świeży udar mózgu.
Interakcje
Związki indukujące enzymy mikrosomalne wątroby mogą zaburzać działanie preparatu.
Dawkowanie
W zaburzeniach związanych z niedomogą ciałka żółtego: 5-10 mg na dobę od 10-15 do 25 dnia cyklu. Endometrioza: 10 mg raz na dobę poprzez 6-12 następnych cykli. W pierwotnym i wtórnym braku miesiączki 5 mg od 15 do 25 dnia cyklu, jako uzupełnienie leczenia estrogenami.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki

Informacje Orgametril znaczenie w Słownik leków O .

Dodaj opinię o Orgametril, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Orgametril, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.