Leczenie Najczęstsze wady wzroku i choroby oczu – jakie są ich objawy przyczyny. Jak leczyć nie dba.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Najczęstsze wady wzroku i choroby oczu – jakie są ich objawy

Definicja z ang. The most common vision problems and eye diseases - what are their symptoms, z niem. Die häufigste Sehstörungen und Augenkrankheiten - was sind ihre Symptome.

Jak leczy OKULISTA w przypadku NAJCZĘSTSZE WADY WZROKU I CHOROBY OCZU – JAKIE SĄ ICH OBJAWY: Tylko oczy pozwalają dostrzec piękno tego świata, lecz rzadko kto odpowiednio o nie dba. A ty? Często robisz badanie wzroku? Jak większość osób, pewnie nie. Jeżeli zauważyłeś, iż nie widzisz już tak dobrze jak kiedyś, warto wziąć się za siebie. W tym artykule znajdziesz symptomy najczęstszych wad wzroku i chorób oczu. Pamiętaj, iż nawet jeżeli nie zdiagnozujesz u siebie żadnej z nich, warto skonsultować się z okulistą. Tylko on będzie w stanie profesjonalnie zbadać twój wzrok i poradzić ci jak dbać o oczy w tym konkretnym przypadku.
krok 1


krótkowzroczność

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ
To jest wada wzroku, a nie choroba. Obiekty znajdujące się blisko widzimy dobrze, jednak te, które są w oddali wydają nam się rozmazane. Odbywa się tak dlatego, że w efekcie niewłaściwego kształtu oka światło skupia się przed siatkówką, zamiast na niej.
Kogo dotyka?
Krótkowidzem może zostać każdy, aczkolwiek wada ta jest zwykle dziedziczna. Osoby pracujące wiele przy komputerze albo te, które dużo czytają, są w grupie zwiększonego ryzyka. Krótkowzroczność dziedziczna uwidacznia się u dzieci pomiędzy 8, a 12 rokiem życia. Wada ta nasila się ok. 20 roku życia, gdy organizm szybko rozwija się. Po tym czasie ulega ona umiarkowanej stabilizacji, aż do ukończenia 40 roku życia.
Jak ją leczyć?
W razie krótkowzroczności stosuje się okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe, tak zwany „minusy”. Innym metodą jest operacja refrakcyjna, przywracająca właściwy kształt oka.
krok 2


dalekowzroczność

DALEKOWZROCZNOŚĆ
Również

to jest wada refrakcyjna oka, a nie choroba. Powstaje, gdy kształt oka sprawia, iż światło jest skupiane za siatkówką oka, a nie na niej. Dalekowidze postrzegają obiekty znajdujące się w oddali jako ostre, z kolei te będące blisko widzą w sposób rozmazany.
Kogo dotyka?
Dalekowidzem może zostać każdy, lecz wada ta jest zwykle dziedziczna. Większość dzieci na początku cierpi na dalekowzroczność, lecz razem z ich wzrostem wada ta ustępuje.
Jak ją leczyć?


W razie dalekowzroczności stosuje się zwykle okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe. Innym metodą jest operacja refrakcyjna oka w celu przywrócenia mu właściwego kształtu.
krok 3


astygmatyzm

ASTYGMATYZM
Astygmatyzm jest związany z niewłaściwą krzywizną rogówki oka. Prowadzi to niewłaściwego skupiania światła i problemów ze wzrokiem. Nie


to jest choroba oczu.
Kogo dotyka?
Większość z nas cierpi na pewien stopień astygmatyzmu. Z wadą tą można się nawet urodzić. Astygmatyzm regularnie pojawia się u osób, których robota wymaga skupiania wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko (czytanie, robota przy komputerze). Astygmatyzm może być również dziedziczny, a również występować razem z krótkowzrocznością albo dalekowzrocznością.
Jak go leczyć?
Niewłaściwą krzywiznę kompensują odpowiednio dobrane okulary korekcyjne albo soczewki kontaktowe. Osoby z łagodnym astygmatyzmem mogą nie potrzebować żadnej formy leczenia. Możliwa jest również operacja refrakcyjna w celu zmiany krzywizny rogówki.
krok 4


starcze przytępienie wzroku

STARCZE PRZYTĘPIENIE WZROKU




to jest wada refrakcyjna związana z wiekiem. Soczewka oka nie jest w stanie zmieniać kształtu tak łatwo, jak miało to miejsce wcześniej. Prowadzi to do problemów ze wzrokiem, regularnie występujących po dwa na raz (problemy z widzeniem z bliska i z daleka).
Kogo dotyka?
Praktycznie każdego po 40 roku życia. Osoby cierpiące na krótkowzroczność mogą nie odczuwać tego tak mocno.
Jak je leczyć?
Sposobów jest kilka. Niektórzy potrzebują jedynie okularów do czytania (mają problemy z widzeniem z bliska) albo wykorzystania soczewek kontaktowych. U innych osób stosuje się okulary progresywne, które pozwalają dostosować wzrok za równo do bliży, jak i do dali. Na rynku dostępne są również progresywne soczewki kontaktowe. Następnym metodą jest tak zwany monowizja – na jedno oko stosuje się soczewkę do widzenia z bliska, a na drugie – do widzenia z daleka. Mózg sam uczy się w jaki sposób „przełączać się” pomiędzy oba te tryby.
krok 5


zwyrodnienie plamki żółtej

ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Zwyrodnienie plamki żółtej (zwane również zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem) jest powiązane z uszkodzeniem plamki żółtej oka – obszaru siatkówki odpowiedzialnego za widzenie środkowe. Obraz najpierw staje się niewyraźny, a szczegóły rozmyte. razem z postępowaniem choroby w centrum pola widzenia mogą pojawiać się ciemne plamy. Choroba ta może prowadzić w rezultacie do ślepoty.
Kogo dotyka?
Osób powyżej 60 roku życia. Palacze są 2-6 razy bardziej narażeni na zachorowanie. Zwyrodnienie może dotyczyć jednego albo obu oczu.
Jak je leczyć?
Na tę chorobę nie ma leki. Leczenie opiera się na przyjmowaniu preparatów witaminowych albo wstrzykiwaniu substancji hamujących degenerację plamki żółtej ( leczenie anty-VEGF). Choroba ta jest jednak nieuleczalna.
krok 6


jaskra

JASKRA
Jest chorobą prowadzącą do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Nerw ten łączy siatkówkę i część mózgu odpowiedzialną za wzrok, przenosząc do niego impulsy nerwowe z oka. W oku znajduje się płyn, który reguluje odpowiednie ciśnienie wewnątrz oka. W oku chorym płynu tego jest za wiele, co prowadzi do powiększenia ciśnienia wewnątrz oka i w konsekwencji – do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Może to prowadzić do ślepoty.
Kogo dotyka?
Głównie osoby starsze, te, które w przeszłości przechodziły uraz oka, krótkowidzów, dalekowidzów i osoby mające problemy z krążeniem – diabetyków, osoby cierpiące na migreny albo mające niskie ciśnienie krwi.
Jak ją leczyć?
Najprostszą i najczęściej służącą metodą terapii są krople do oczu, które pozwalają wyregulować ciśnienie wewnątrz oka. W niektórych sytuacjach rekomendowane jest również operacyjne leczenie jaskry.

Lekarz Okulista: NAJCZĘSTSZE WADY WZROKU I CHOROBY OCZU – JAKIE SĄ ICH OBJAWY; DIE HÄUFIGSTE SEHSTÖRUNGEN UND AUGENKRANKHEITEN - WAS SIND IHRE SYMPTOME; THE MOST COMMON VISION PROBLEMS AND EYE DISEASES - WHAT ARE THEIR SYMPTOMS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Witam skończyłam 24 lata dwa tygodnie temu stwierdzono u mnie astygmatyzm i Nadwzrocznosc dostałam receptę na okulary oko prawe +0.25 oko lewe +0.25 cylinder - 0.5 oś 45 stopni okulary mam na non stop okulista powiedział że narazie do mi słabsze szkła Niż mam wadę żebym mogła się przyzwyczaić do okularów. U mnie rodzinie każdy ma wadę wzroku nawet u mojej mamy stwierdzono jaskre. Moje pytanie brzmi czy moja wada jest utrwalona czy okulary leczą wadę wzroku plus czy będzie stała w miejscu lub się pogłębi. Czy jestem skazana na okulary. Proszę o informację na e-mail