Leczenie Jak leczyć skręconą kostkę przyczyny. Jak leczyć skręconą - jak nie w dorosłym życiu, to.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć skręconą kostkę?

Definicja z ang. How to treat a sprained ankle, z niem. Wie man einen verstauchten Knöchel zu behandeln.

Jak leczy ORTOPEDA w przypadku JAK LECZYĆ SKRĘCONĄ KOSTKĘ: Kostka jest częścią ciała, którą łatwo skręcić. Nie każdy z nas miał ją skręconą - jak nie w dorosłym życiu, to na pewno w dzieciństwie. Poniżej przedstawiam krok po kroku jak leczyć skręconą kostkę i jej symptomy.
 
symptomy skręcenia kostki I stopnia:
- niewielki ból
- obrzęk, opuchlizna okolicy stawu,
- delikatny ból w czasie chodzenia
 

symptomy skręcenia kostki II i III-go stopnia - rozerwanie torebki stawowej, więzadeł stabilizujących staw:
- spory ból przy próbie ruchu stopą
- spory obrzęk
- podskórny krwiak/ siniak w rejonie stawu
krok 1
Pierwsza pomoc i leczenie
Podnieś kostkę na wysokość piersi (połóż się albo usiądź z nogami opartymi o stół). W takiej pozycji powinieneś spędzać teraz jak najwięcej czasu. Im dłużej będziesz odpoczywać, tym szybciej kostka się zregeneruje.
krok 2
Przyłóż do kostki woreczek z lodem albo zimny kompres na 30 min.. Po pół godzinie przerwy przyłóż lód na następne 30 min.. Kompresy przykładaj co pół godziny na 30 min. poprzez pierwsze 48-72 godziny od czasu skręcenia kostki. Lód skutkuje zwężenie naczyń krwionośnych. Kiedy naczynia krwionośne są zwężone, wówczas zanika opuchlizna i zasinienie. W aptekach można kupić specjalne cold packi wykorzystywane do kiroterapi miejscowej.
krok 3
Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli opuchlizna jest spora. Doktor zbada kostkę i możliwe, iż zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by sprawdzić, czy kostka nie jest zwichnięta, złamana i czy nie wymaga nastawienia.
krok 4
Sprawdzaj co 12 godz. czy paznokcie u stopy nie są sine. Dlatego będziesz wiedzieć, czy masz poprawne krążenie krwi w nodze.
krok 5
Sprawdź puls w stopie. Połóż koniuszki palców na skraju stopy, ok. 5 cm poniżej wewnętrznej strony kostki. Powinieneś wyczuć puls. jeżeli puls jest słaby i nitkowaty wówczas należy skonsultować się z lekarzem.
krok 6
Spójrz na stopę. Upewnij się, iż nie jest szara albo sina. jeżeli tak jest, to oznacza, iż masz słabe krążenie w stopie. Nawet jeżeli masz skręconą kostkę, to krążenie powinno być na tyle sprawne, by twoja stopa była w normalnym, lekko różowym kolorze.
krok 7
Zapytaj lekarza o środki przeciwbólowe na przykład paracetamol albo aspiryna. Nigdy nie zażywaj więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godz..
krok 8
Po 2-3 dniach od czas skręcenia kostki przykładaj do niej ciepłe kompresy albo termofor, poprzez 30 min. co pół godziny ( albo tak długo jak zaleci doktor).
krok 9
Owiń kostkę bandażem elastycznym kiedy jesteś na nogach (chodzisz, spacerujesz itp). Użyj długiego bandaża o szerokości ok. 5-8 cm. Zacznij owijać bandaż wokół nogi na wysokości ok 20 cm nad kostką.
krok 10
jeżeli musisz chodzić od razu po skręceniu kostki zrób sobie prowizoryczną szynę
Do zrobienia szyny użyj buta. Rozsznuruj sznurówki, jednak ich nie ściągaj. Zwiń chustę ( albo ręcznik, tak jak temblak. Złożony materiał włóż do buta, kładąc go na środku na podbiciu stopy. Następnie włóż nogę do buta, chwyć dwa końce materiału, przewiąż je na krzyż za kostką i znów na krzyż z przodu kostki. Krzyżuj materiał raz z przodu, raz z tyłu, kierując się ku górze nogi. Na końcu zwiąż ze sobą obydwa końce. Chodź wolno, starając się większość ciężaru ciała dawać na zdrową nogę. Nie ściągaj prowizorycznej szyny, dopóki nie będziesz mógł usiąść/położyć się i odpocząć.
krok 11
Jak tylko będziesz mieć sposobność musisz sobie kupić ( ( albo pożyczyć) kule łokciowe, by maksymalnie odciążyć nogę i profesjonalny stabilizator kostki.




Wskazówki i ostrzeżenia
by sprawdzić krążenie w stopie, wciśnij paznokieć u dużego palca. Jak tylko zwolnisz uścisk twój paznokieć powinien zrobić się różowy. jeżeli paznokieć nie zrobi się różowy po 6 sekundach, znaczy to, iż masz zbyt słabe krążenie w stopie. Wówczas udaj się niezwłocznie do lekarza ( ( albo na pogotowie. jeżeli nie jesteś pewien co do koloru paznokcia, powyższą czynność wypróbuj na zdrowej nodze, a następnie porównaj rezultat z paznokciem w drugiej nodze (tej, gdzie masz zwichniętą kostkę).Porównaj puls w stopie chorej i zdrowej.Jak już zawiążesz bandaż na zwichniętej kostce, upewnij się, iż nie jest on zbyt ciasny. Kostka powinna być tak zabandażowana,
by można było włożyć palec pod bandaż. Zawiązanie bandaża za mocno może wywołać ograniczenie dopływu krwi do stopy i podrażniać uszkodzoną już kostkę.W pierwszych dniach po urazie nie wolno stosować ciepłych okładów ani maści rozgrzewających - może to nasilić ból, wywołać macerację naskórka i wydłużyć leczenie.

Lekarz Ortopeda: JAK LECZYĆ SKRĘCONĄ KOSTKĘ; WIE MAN EINEN VERSTAUCHTEN KNÖCHEL ZU BEHANDELN; HOW TO TREAT A SPRAINED ANKLE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Witam. Mam 22 lata i skrecilam kostke ok. miesiąca temu. na zdjęciu rtg stwierdzono jałową martwice kości stawu. Mimo upływu tego czasu moja noga jest dalej spuchnięta i strasznie boli. A wizyta dopiero za miesiąc, Czy istnieja jakies leki masci czy cos oprócz traumonu itp. Pozdrawiam