Leczenie Jak przygotować dziecko na rodzeństwo przyczyny. Jak leczyć lecz także dla dotychczasowego.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Definicja z ang. How to prepare a child for siblings, z niem. Wie ein Kind, für Geschwister vorzubereiten.

Jak leczy PEDIATRA w przypadku JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO: Drugie dziecko w rodzinie jest ogromnym wydarzeniem nie tylko dla rodziców, lecz także dla dotychczasowego jedynaka. Może on zareagować w różny sposób. Dzieci najczęściej cieszą się na myśl o nowej życiowej roli starszego braciszka albo siostrzyczki, lecz mogą także poczuć się zagrożone „konkurencją”, w szczególności gdy po porodzie cały dom rozpoczyna się kręcić wokół niemowlaka.
krok 1
Jeżeli twoje dziecko jest już na tyle duże, tak aby zrozumieć co znaczy nowy członek rodziny, możesz je poinformować o tym już wcześniej. Powiedz, iż będzie miało braciszka albo siostrzyczkę, wytłumacz jak fajnie będzie mieć rodzeństwo, zachęć wspólnymi zabawami. Jeżeli chcesz i doktor na to pozwoli, możesz zabrać malucha ze sobą na badanie USG, by mógł sam zobaczyć, iż w twoim brzuchu pływa już „fasolka”. Razem odliczajcie czas, jaki pozostaje do porodu.
krok 2
Młodsze dzieci w wieku do około 4 lat nie muszą być uświadamiane tak szybko, dla nich kilka miesięcy to szmat czasu. Na pewno w pewnym momencie same zauważą powiększający się brzuszek i zaczną się dopytywać o co chodzi.
krok 3
Włącz dziecko w przygotowania na nadejście rodzeństwa. Nie przeganiaj go w czasie urządzania pokoiku, szykowania ubranek i zabawek. Przeciwnie, zabieraj je ze sobą na zakupy, pozwól mu wyrażać własne zdanie na temat wózka, czy łóżeczka, niech samodzielnie wybierze śpioszki dla brata albo zabawkę. Dziecko będzie czuło się istotne, poczucie, iż ma jakąś rolę do spełnienia pozwoli mu na wyobrażenie sobie rodzeństwa jako czegoś dobrego, a nie zbędnego i zabierającego mu rodziców rywala.
krok 4
Pokazuj maluchowi zdjęcia z USG i obrazki w książkach, które przedstawiają na jakim rozwoju obecnie znajduje się dziecko w twoim łonie. Tłumacz dziecku, iż on także był kiedyś taki malutki i pływał w brzuchu mamy, opowiadaj jak wszyscy cieszyli się i czekali na jego przyjście, jak ojciec przyjechał po niego do szpitala.
krok 5
Pozwalaj maluchowi na oglądanie i dotykanie twojego brzucha. Może posłuchać jak „chlupocze” w środku, poczuć jak maleństwo kopie, a nawet mówić do niego, to wszystko pomoże w nawiązaniu więzi pomiędzy dziećmi jeszcze przed porodem.
krok 6
Także po porodzie nie zapomnij o swoim pierworodnym, cały czas angażuj go trochę w opiekę, pozwól poprowadzić wózek na spacerze albo poproś, tak aby poczytał bratu/siostrze bajeczkę.Od czasu do czasu, postarajmy się także poświęcić kilka chwil tylko i wyłącznie naszemu pierwszemu dziecku. Kilkadziesiąt min. poświęconych na wspólne rysowanie, grę czy zabawę, utwierdzi maluch a przekonaniu, iż nadal jest kochany i nie traci swoich rodziców na rzecz nowego dziecka.

Lekarz Pediatra: JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO; WIE EIN KIND, FÜR GESCHWISTER VORZUBEREITEN; HOW TO PREPARE A CHILD FOR SIBLINGS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.