Leczenie Jak wybrać lekarza rodzinnego przyczyny. Jak leczyć roku zmienić swojego lekarza.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak wybrać lekarza rodzinnego?

Definicja z ang. How to choose a family doctor, z niem. Wie ein Hausarzt zu wählen.

Jak leczy PEDIATRA w przypadku JAK WYBRAĆ LEKARZA RODZINNEGO: Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo dwa razy w ciągu roku zmienić swojego lekarza rodzinnego bez podania powody - bez względu na to czy zmieniamy adres zamieszkania czy jesteśmy niezadowoleni z jego usług.
krok 1
Lekarza rodzinnego musimy wybrać spośród lekarzy, którzy mają podpisany kontakt z NFZ na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej.
Jeżeli zmieniamy lekarza musimy zadeklarować swój wybór na odpowiednim druku i złożyć go w rejestracji albo bezpośrednio u lekarza. Druk ten dostaniemy w rejestracji. Wystarczy tylko poprosić o niego kogoś z recepcji placówki w której zatrudniony jest wybrany poprzez nas doktor.
krok 2
Starszy doktor czy młodszy? Wieloletnie doświadczenie czy świeży umysł?
Staż pracy nie jest jednak w tym wypadku czynnikiem decydującym. Regularnie zdarza się, iż doktor o długoletnim doświadczeniu ma stałe poglądy i opinie na temat pewnych chorób, ich diagnozowania i leczenia. Medycyna zaś jak i każda inna tematyka nauki stale się rozwija. Z tego powodu czasem może się okazać, iż młodszy doktor będzie miał bardziej otwarty, świeży umysł i nie będzie leczyć w sposób "taśmowy" tylko potraktuje nas jako indywidualny sytuacja. Młodzi lekarze są z reguły bardziej zaangażowani w własną pracę, chcą leczyć ludzi i im pomagać a swoich pacjentów traktują w sposób podmiotowy.
krok 3
Weź pod uwagę opinię innych o danym lekarzu.
Dowiedz się jak traktuje swoich pacjentów, czy są oni zadowoleni z jego leczenia.

Jeżeli masz zamierzenie zmienić lekarza a nie wiesz kogo wybrać przeprowadź wywiad wśród przyjaciół i znajomych. Poproś ich o radę i ich opinię. Możesz również sprawdzić w Internecie wypowiedzi osób na temat lekarzy i ich opinie na różnych forach dyskusyjnych i w serwisach tematycznych np tu -> opinie o lekarzach.
krok 4
Jak się czujesz w jego towarzystwie? Czy budzi Twoje zaufanie?
Teoretycznie nie należy brać pod uwagę tego jakie cechy charakteru ma doktor. Najważniejsza jest jego wiedza medyczna. Jednak czy chcesz, by Twoim lekarzem był ktoś niemiły, kto traktuje Cię bezosobowo jako następny sytuacja? Sposób podejścia do pacjenta jest bardzo istotny. Stan psychiczny pacjenta ma wielki wpływ na jego stan fizyczny.
krok 5
Warunki w jakich pracuje doktor.
Sprawdź czy placówka w której pracuje doktor ma sposobność wykonywania podstawowych badań jak morfologii, badania moczu i czy jest wyposażona w podstawowe aparaty do diagnostyki. Dobrze jest


jeżeli na terenie tej placówki medycznej świadczą usługi lekarze różnych specjalności. Czy można tam wykonać drobne zabiegi jak badania usg?
krok 6
Mała miejscowość




jeżeli mieszkasz na wsi albo w małej miejscowości dowiedz się czy doktor dysponuje samochodem. Dlatego łatwiej będzie o dojazd na wizyty domowe.




Wskazówki i ostrzeżenia
Zmiana lekarza rodzinnego więcej niż 2 razy w ciągu roku wiąże się z dodatkową stawką.

Lekarz Pediatra: JAK WYBRAĆ LEKARZA RODZINNEGO; WIE EIN HAUSARZT ZU WÄHLEN; HOW TO CHOOSE A FAMILY DOCTOR;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.