Przyczyny rak wargi objawy. Co znaczy Rak wargi definicja. Znaczenie w przeważającej większości.

Przyczyny Rak wargi objawy

Objawy RAK WARGI:

Rak wargi stanowi niemal 30% wszystkich raków jamy ustnej i w przeważającej większości przypadków dotyczy wargi dolnej. Ma on znacznie lepsze rokowanie aniżeli rak wewnątrz jamy ustnej. Jest to najczęściej rak płaskonabłonkowy rogowaciejący.

Przyczyny występowania RAK WARGI:

Czynniki predysponujące do raka płaskonabłonkowego:

Tytoń, zarówno w formie papierosów jak i do żuciaAlkohol’Predyspozycje genetycznePromieniowanie ultrafioletowe, ekspozycja na intensywne światło słoneczneStany immunosupresji, często u osób, którym przeszczepiono nerkęŻucie betelu (głównie w krajach rozwijających się)Drobnoustroje – grzyby Candida, wirus brodawczaka ludzkiegoDieta uboga w świeże warzywa i owoce

Znaczenie odgrywają także czynniki dietetyczne, mianowicie dieta bogata w świeże owoce i warzywa oraz w witaminę A może pełnić funkcje ochronną w profilaktyce raka jamy ustnej i stanów przedrakowych.

Erytroplakia, leukoplakia, świetlne zapalenie kątów ust, liszaj płaski stanowią stany przedrakowe, które mogą rozwinąć się w raka płaskonabłonkowego.

RAK WARGI Rozpoznanie:

Zmiana początkowo w postaci niebolesnej nadżerki zlokalizowana jest w bocznych częściach wargi dolnej. Z czasem pokrywa ją strup. Owrzodzenie, guzek lub biała zmiana nie goi się, pojawia się ból. Z czasem dochodzi do odczyny węzłach chłonnych podbródkowych i podżuchwowych , które są powiększone, twarde, niebolesne. Podejrzenie budzi każda zmiana, która utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. Z czasem zmiany mogą rozprzestrzeniać się.

RAK WARGI Leczenie:

Rak jest najczęściej leczony chirurgicznie w połączeniu z radioterapią w celu ograniczenia guza pierwotnego i przerzutów w szyjnych węzłach chłonnych.

Wczesne wykrycie nowotworu daje dobre rokowanie.

Leczenie w domu RAK WARGI:

Wczesne wykrycie nowotworu daje dobre rokowanie dlatego też każda dłużej utrzymująca się, niepokojąca nas zmiana musi być skonsultowana u lekarza specjalisty.

Zagadnienia: rak wargi

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.