Przyczyny opryszczka, zimno, krosty na granicy warg, pęcherzyki na wargach, objawy. Co znaczy.

Przyczyny Infekcja wirusem opryszczki zwykłej – Herpes simplex objawy

Objawy INFEKCJA WIRUSEM OPRYSZCZKI ZWYKŁEJ – HERPES SIMPLEX:

Wirus opryszczki zwykłej (HSV) wywołuje przede wszystkim zmiany w obrębie jamy ustnej, części ustnej gardła oraz okolicy czerwieni wargowej. Pierwsza infekcja ty wirusem ma miejsce najczęściej pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. Wyróżnia się dwa podtypy tego wirusa HSV-1 oraz HSV-2. Przeważnie zakażenia kliniczne powyżej pasa (jama ustna i część ustna gardła) wywołane są przez HSV-1, a poniżej pasa (genitalne i analne) przez HSV-2.

Zakażenie opryszczkowe występuje przeważnie u młodzieży, a nawroty są przede wszystkim u dorosłych.

Ponad 15% populacji ma nawrotowe zakażenie HSV-1, czyli opryszczkę wargową.

Wirus może manifestować się w postaci opryszczki wargowej (najczęściej), opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, oraz rzadszych - egzema herpeticum (ciężkiego schorzenia głównie u noworodków), czy opryszczkowego zapalenia mózgu i opon mózgowych.

Przyczyny występowania INFEKCJA WIRUSEM OPRYSZCZKI ZWYKŁEJ – HERPES SIMPLEX:

Zakażenie wirusem opryszczki następuje przez zakażoną ślinę lub inne płyny ustrojowe po okresie inkubacji trwającym 4-7 dni.Bliski kontakt z osoba zakażoną np. wspólna zabawa lub kontakt seksualny, predysponuje do infekcjiHSV-1 wywołuje zakażenie jamy ustnej lub części ustnej gardła przeważnie przez ślinę i jest szczególnie częste u osób młodychHSV-2 może wywołać ciężkie zakażenie jamy ustnej i gardła przeważnie przez kontakt seksualny.Aby wywołać zakażenie HSV musi dojść do kontaktu z błoną śluzową lub uszkodzoną skórą, wirus następnie wędruje włóknami nerwowymi do zwojów nerwowych i tam pozostaje w postaci utajonej, manifestując się niekiedy klinicznie na skutek reaktywacjiCzynniki, które wywołują reaktywację wirusa to: nasłonecznienie, uraz, gorączka, osłabienie organizmu, czy infekcje górnych dróg oddechowych – dlatego opryszczka wargowa często określana jest jako cold sores – oprysczka „zimno”

INFEKCJA WIRUSEM OPRYSZCZKI ZWYKŁEJ – HERPES SIMPLEX Rozpoznanie:

Opryszczka wargowa:

Powstają zmiany wargowe na połączeniu śluzówkowo- skórnymPojawienie się zmian poprzedza ból, pieczenie, mrowienie, swędzeniePoczątkowo powstaje plamka, która szybko staje się grudką, a następnie w ciągu 48godzin przechodzi w pęcherzyki, które przekształcają się w krosty, potem w strupy w okresie 72-96 godzin i goją się bez pozostawiania bliznyObjawy kliniczne nawrotowej opryszki wargowej trwają do 7 dni, przy czym zakaźny jest okres pęcherzyka (zwykle do 48 godzin).Rozprzestrzenianie się uporczywych zmian może występować w pacjentów z obniżona odpornością

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej:

Jama ustna i część ustna gardła są bolesnePowstają pojedyncze pęcherzyki w jamie ustnej, które mogą się rozprzestrzeniać i przechodzić w nadżerki. Pęcherzyki początkowo sa bardzo drobne a potem zlewają sięDziąsła są obrzęknięte, zarumienioneWęzły chłonne mogą być powiększoneCzasami obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała lub/i złe samopoczucie, ogólne rozbicieZmiany utrzymują się do 14 dni.

INFEKCJA WIRUSEM OPRYSZCZKI ZWYKŁEJ – HERPES SIMPLEX Leczenie:

W przypadku opryszczki wargowej u większości pacjentów dochodzi do samoistnej remisji zmian w ciągu tygodnia do 14 dni, jednak choroba daje dolegliwości, a wykwity są nieestetyczne, dlatego wskazane jest leczenie farmakologiczne. Leki przeciwwirusowe osiągają maksymalny efekt tylko wówczas, gdy podawane sa na wczesnym etapie choroby. W Cięższych przypadkach opryszczkowego zapalenia jamy ustnej podaje się ogólnie leki przeciwwirusowe w połączeniu z immunostymulującymi.

Wykwity minimalizowane są przez zastosowanie miejscowo acyklowiru w postaci kremu.

Leczenie w domu INFEKCJA WIRUSEM OPRYSZCZKI ZWYKŁEJ – HERPES SIMPLEX:

Nawrotowe zmiany opryszczkowe w jamie ustnej u ogólnie zdrowych pacjentów powinny być leczone łagodną, niedrażniącą dietą, ponieważ jama ustna może być bardzo wrażliwa, poza tym ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie u dzieci. Ból i podwyższoną temperaturę pozawalają opanować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – np. paracetamol. W przypadku bolesnych wykwitów pomocne jest zastosowanie miejscowo antyseptyków – 0,2% roztwór chlorheksydyny do płukania jamy ustnej.

Zagadnienia: opryszczka, zimno, krosty na granicy warg, pęcherzyki na wargach,

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    kurcze, no chyba każdemu zdarzyło się kiedyś mieć opryszczkę. ja na szczęście już ją zamroziłem. przy ostatnim ataku po prostu przeszedłem kurację z lekiem heviran i teraz ten wirus już nie jest aktywny u mnie.