Przyczyny choroby dziąseł, zapalenie dziąseł, gingivitis, krawienie z dziąseł, krwawienie podczas.

Przyczyny Zapalenie dziąseł objawy

Objawy ZAPALENIE DZIĄSEŁ:

Choroba dziąseł, która stanowi pierwszy etap choroby przyzębia (paradontozy). Stanowi najczęstszą postać chorób dziąseł. Najczęściej występuje wśród osób młodych i jest związana głównie z obecnością płytki nazębnej.

Przyczyny występowania ZAPALENIE DZIĄSEŁ:

Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest obecność płytki nazębnej, która stanowi siedlisko bakterii. Zwiększone odkładanie się płytki nazębnej może być związane z niewłaściwym i niedokładnym oczyszczaniem powierzchni zębów, jak również z miejscowymi czynnikami wpływającymi na jej odkładanie się. Do tych czynników zaliczamy:

- nawisające wypełnienia (nadmiar materiału wypełniającego ząb, który sprzyja osadzaniu się płytki)

- źle wykonane uzupełnienia protetyczne

- stłoczenia zębów

Odporność organizmu człowieka może być obniżona w przebiegu chorób takich jak cukrzyca, choroby krwi, zaburzeń hormonalnych występujących w czasie dojrzewania, menstruacji, ciąży, przyczyniając się do powstawania zapalenia dziąseł.

ZAPALENIE DZIĄSEŁ Rozpoznanie:

Na rozpoznanie zapalenia dziąseł wskazuje:

- krwawienie przy szczotkowaniu zębów oraz przy zgłębnikowaniu podczas badania stomatologicznego

- zaczerwienienie dziąseł

- obrzęk zapalny – dziąsła są czerwone oraz rozpulchnione

- rozrost dziąseł

- obecność płytki (białego nalotu) na brzegu dziąsła, w przestrzeniach międzyzębowych

- rozpoczynanie się choroby na brzegu dziąsła

- zmiana zabarwienia dziąsła

- zmiana konturów dziąsła

- zwiększona ilość wysięku ze szczeliny dziąsłowej

W przypadku pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe (padaczka), immunosupresyjne (cyklosporyna), beta-blokery (zaburzenia rytmu, nadciśnienie, ataki dusznicy) przerost dziąseł stanowi charakterystyczny objaw uboczny. Wówczas przerost dziąseł głównie zlokalizowany jest w przednim odcinku i pojawia się około trzeciego miesiąca po rozpoczęciu terapii.

Czasami zapalenie dziąseł nie jest związane z obecnością płytki nazębnej, lecz są to sporadyczne przypadki. Występują w przebiegu chorób ogólnych: bakteryjnych (kiła, rzeżączka) chorób wirusowych (najczęściej wywołanych przez wirusa opryszczki HSV1) oraz pochodzenia grzybiczego.

Rzadko zapalenie dziąseł może być uwarunkowane genetycznie ( dziedziczna włókniakowatość dziąseł), lub pojawia się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych (liszaj płaski, pemfigoid, pęcherzyca, rumień wielopostaciowy, toczeń rumieniowaty, reakcje alergiczne).

ZAPALENIE DZIĄSEŁ Leczenie:

 

Zapalenie dziąseł jest w większości przypadków odwracalne a ze względu, na płytkę nazębną jako główny czynnik wywołujący postępowanie polega na jej dokładnym usuwaniu oraz utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Poprawa higieny jest warunkiem koniecznym do wyeliminowania zapalenia. W celach dokładnego oczyszczenia jamy ustnej możemy zwrócić się do lekarza stomatologia, który przedstawi nam korzystny program higieny domowej, wykona zabieg mechanicznego oczyszczania zębów, skaling naddziąsłowy z polerowaniem koron i szyjek zębów, zastosuje preparaty fluoru, lub też wykona inne korzystnie wpływające zabiegi profilaktyczne.

Leczenie chirurgiczne jest wskazane jedynie w przypadku dziedzicznej włókniakowatości dziąseł.

Leczenie w domu ZAPALENIE DZIĄSEŁ:

Leczenie w domu głównie opiera się na zwalczaniu płytki nazębnej, dlatego niezbędna jest motywacja pacjenta. Płytka bakteryjna po zaprzestaniu czynności higienicznych już po 3-4 dniach prowadzi do powstania zapalenia dziąseł dlatego konieczne są regularne czynności higieniczne. Poza standardowym szczotkowaniem zębów konieczne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu:

- nitki/ taśmy dentystycznej,

- szczoteczek międzyzębowych,

- szczoteczek jendopęczkowych

- wykałaczek

- stymulatorów dziąsłowych

- irygatorów

Wskazane jest stosowanie past do zębów o działaniu antypłytkowym i przeciwzapalnym oraz płukanek o działaniu przeciwbakteryjnym.

Zagadnienia: choroby dziąseł, zapalenie dziąseł, gingivitis, krawienie z dziąseł, krwawienie podczas mycia zębów, krew podczas szczotkowania zębów, zaczerwienienie dziąseł,

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.