Przyczyny choroby dziąseł, zapalenie dziąseł, gingivitis, krawienie z dziąseł, krwawienie podczas mycia zębów, krew podczas szczotkowania zębów, zaczerwienienie dziąseł, objawy. Co znaczy Zapalenie dziąseł definicja. Znaczenie przyzębia (paradontozy). Stanowi najczęstszą postać chorób dziąseł. Najczęściej słownik.

Przyczyny Zapalenie dziąseł objawy

Objawy:

Choroba dziąseł, która stanowi pierwszy etap choroby przyzębia (paradontozy). Stanowi najczęstszą postać chorób dziąseł. Najczęściej występuje wśród osób młodych i jest związana głównie z obecnością płytki nazębnej.

Przyczyny występowania:

Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest obecność płytki nazębnej, która stanowi siedlisko bakterii. Zwiększone odkładanie się płytki nazębnej może być związane z niewłaściwym i niedokładnym oczyszczaniem powierzchni zębów, jak również z miejscowymi czynnikami wpływającymi na jej odkładanie się. Do tych czynników zaliczamy:

- nawisające wypełnienia (nadmiar materiału wypełniającego ząb, który sprzyja osadzaniu się płytki)

- źle wykonane uzupełnienia protetyczne

- stłoczenia zębów

Odporność organizmu człowieka może być obniżona w przebiegu chorób takich jak cukrzyca, choroby krwi, zaburzeń hormonalnych występujących w czasie dojrzewania, menstruacji, ciąży, przyczyniając się do powstawania zapalenia dziąseł.

Rozpoznanie:

Na rozpoznanie zapalenia dziąseł wskazuje:

- krwawienie przy szczotkowaniu zębów oraz przy zgłębnikowaniu podczas badania stomatologicznego

- zaczerwienienie dziąseł

- obrzęk zapalny – dziąsła są czerwone oraz rozpulchnione

- rozrost dziąseł

- obecność płytki (białego nalotu) na brzegu dziąsła, w przestrzeniach międzyzębowych

- rozpoczynanie się choroby na brzegu dziąsła

- zmiana zabarwienia dziąsła

- zmiana konturów dziąsła

- zwiększona ilość wysięku ze szczeliny dziąsłowej

W przypadku pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe (padaczka), immunosupresyjne (cyklosporyna), beta-blokery (zaburzenia rytmu, nadciśnienie, ataki dusznicy) przerost dziąseł stanowi charakterystyczny objaw uboczny. Wówczas przerost dziąseł głównie zlokalizowany jest w przednim odcinku i pojawia się około trzeciego miesiąca po rozpoczęciu terapii.

Czasami zapalenie dziąseł nie jest związane z obecnością płytki nazębnej, lecz są to sporadyczne przypadki. Występują w przebiegu chorób ogólnych: bakteryjnych (kiła, rzeżączka) chorób wirusowych (najczęściej wywołanych przez wirusa opryszczki HSV1) oraz pochodzenia grzybiczego.

Rzadko zapalenie dziąseł może być uwarunkowane genetycznie ( dziedziczna włókniakowatość dziąseł), lub pojawia się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych (liszaj płaski, pemfigoid, pęcherzyca, rumień wielopostaciowy, toczeń rumieniowaty, reakcje alergiczne).

Leczenie:

 

Zapalenie dziąseł jest w większości przypadków odwracalne a ze względu, na płytkę nazębną jako główny czynnik wywołujący postępowanie polega na jej dokładnym usuwaniu oraz utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Poprawa higieny jest warunkiem koniecznym do wyeliminowania zapalenia. W celach dokładnego oczyszczenia jamy ustnej możemy zwrócić się do lekarza stomatologia, który przedstawi nam korzystny program higieny domowej, wykona zabieg mechanicznego oczyszczania zębów, skaling naddziąsłowy z polerowaniem koron i szyjek zębów, zastosuje preparaty fluoru, lub też wykona inne korzystnie wpływające zabiegi profilaktyczne.

Leczenie chirurgiczne jest wskazane jedynie w przypadku dziedzicznej włókniakowatości dziąseł.

Leczenie w domu:

Leczenie w domu głównie opiera się na zwalczaniu płytki nazębnej, dlatego niezbędna jest motywacja pacjenta. Płytka bakteryjna po zaprzestaniu czynności higienicznych już po 3-4 dniach prowadzi do powstania zapalenia dziąseł dlatego konieczne są regularne czynności higieniczne. Poza standardowym szczotkowaniem zębów konieczne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu:

- nitki/ taśmy dentystycznej,

- szczoteczek międzyzębowych,

- szczoteczek jendopęczkowych

- wykałaczek

- stymulatorów dziąsłowych

- irygatorów

Wskazane jest stosowanie past do zębów o działaniu antypłytkowym i przeciwzapalnym oraz płukanek o działaniu przeciwbakteryjnym.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
    Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.