Leczenie Jak postępować w przypadku urazu nosa lub uszu przyczyny. Jak leczyć Wyjątkowo mocny ból.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak postępować w przypadku urazu nosa lub uszu?

Definicja z ang. What to do in case of injury to the nose or ears, z niem. Was im Falle einer Verletzung an der Nase oder Ohren zu tun.

Jak leczy PSYCHIATRA w przypadku JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU URAZU NOSA LUB USZU: Niemal każde skaleczenie albo uraz wiąże się nieuchronnie z odczuwaniem bólu. Wyjątkowo mocny ból towarzyszy skaleczeniom obszaru nosa i uszu. Jeżeli razem z bólem występuje także upośledzenie funkcji tych niezwykle ważnych narządów zmysłów, wówczas niezbędna jest interwencja lekarska. Niewielkimi skaleczeniami obszaru nosa i uszu można jednak z powodzeniem zająć się samemu. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić- ten artykuł jest dla Ciebie!
krok 1
Krwotoki z nosa
Najczęstszą powodem krwotoków z nosa jest uderzenie, wyczerpanie organizmu, zmęczenie albo osłabienie. Wybrane osoby wykazują także pewnego rodzaju skłonność do krwawień z nosa. Krwotoki tego typu są zwykle słabe i ustępują po kilku minutach.
Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku jak postępować w razie krwotoku z nosa:
- Głowę pochylić naprzód, by ułatwić odpływ krwi
- Na kark położyć wilgotny, zimny ręcznik
- Mocno zacisnąć skrzydełka nosa
- Usiąść w cieniu albo chłodnym miejscu
- Nie wykonywać zbędnych ruchów
- Poszkodowanemu należy podać ręcznik do wycierania krwi
- Nie wolno absolutnie tamować krwotoków przez wkładanie do nosa, na przykład waty albo pochylanie głowy do tyłu. Może to gdyż wywołać cofnięcie się krwi do gardła, utrudnić oddychanie i dodatkowo spowodować wymioty.
krok 2
Złamanie kości nosowej
Do złamania kości nosowej dochodzi w skutek urazu mechanicznego. Prowadzi to do zniekształcenia nosa, stworzenia fałdy (zwanej potocznie garbem) i krwotoku, któremu towarzyszy dotkliwy ból.
W ramach pierwszej pomocy należy:
- Kontrolować, czy poszkodowany może oddychać
- W przypadku potrzeby udrożnić drogi oddechowe
- Wezwać pogotowie
krok 3
Uszkodzenie błony bębenkowej
Z powodu urazu mechanicznego albo działania silnej fali powietrza może dojść do urazu wskutek hałasu albo rozerwania błony bębenkowej. Uraz pod wpływem hałasu powstaje


z powodu nacisku fali powietrza, która skutkuje rozciągnięcie i uszkodzenie błony.
Do objawów pęknięcia błony bębenkowej należą świszczące i gwiżdżące szmery w chorym uchu połączone z przytępieniem albo utratą słuchu. Pęknięciu błony bębenkowej towarzyszy czasem niewielkie krwawienie z ucha i wówczas nie należy zatykać ucha wkładając do środka na przykład watę, lecz bezzwłocznie wezwać pogotowie.
krok 4
Uszkodzenia ucha wynikające z wykonywanego zawodu
Jeżeli wykonywany zawód łączy się z koniecznością przebywania w przeciągu czy w ciągłym hałasie, wówczas należy chronić uszy używając stoperów, waty albo nauszników. To pomoże uniknąć negatywnego wpływu zarówno zimna, jak i hałasu.

Lekarz Psychiatra: JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU URAZU NOSA LUB USZU; WAS IM FALLE EINER VERLETZUNG AN DER NASE ODER OHREN ZU TUN; WHAT TO DO IN CASE OF INJURY TO THE NOSE OR EARS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.