Leczenie Jak przechowywać szczepionki przyczyny. Jak leczyć cześć jest obligatoryjna, wykonywana.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przechowywać szczepionki?

Definicja z ang. How to store vaccines, z niem. So lagern Impfstoffe.

Jak leczy PSYCHIATRA w przypadku JAK PRZECHOWYWAĆ SZCZEPIONKI: Szczepienia to bardzo istotny przedmiot profilaktyki zdrowotnej. Pewna ich cześć jest obligatoryjna, wykonywana nieodpłatnie w szkole albo w gabinecie lekarskim. Istnieje jednak duża część tak zwany szczepień zalecanych. Do chwili obecnej, za dodatkową stawką, pacjent mógł kupić szczepionkę w przychodni i poddać się szczepieniu na miejscu. Od zeszłego roku wszystko się jednak zmieniło. Za sprawą nowego zarządzenia lekarzom nie wolno już sprzedawać szczepionek w gabinetach. W razie szczepień nieobowiązkowych to pacjent jest zobowiązany zakupić szczepionkę w aptece i dostarczyć ją do gabinetu w celu przeprowadzenia szczepienia. Szczepionki są jednak bardzo wrażliwe na zmiany temperatur i niezbędne jest poprawne ich przechowywanie. Jak zatem przechowywać szczepionkę, aby nie straciła na skuteczności albo nie stała się groźna dla naszego zdrowia? Dowiesz się poniżej.
krok 1
Szczepionka zachowuje własne właściwości tylko wówczas, gdy jest przechowywana w odpowiedniej temperaturze. Temperatura taka musi znaleźć się w przedziale pomiędzy +2°C a +8°C. Co to znaczy? Dokładnie tyle, iż szczepionka absolutnie musi być przechowywana w lodówce.
krok 2
Należy pamiętać, iż szczepionka musi być przechowywana w niskiej (do +2°C) temperaturze, lecz absolutnie nie wolno jej zamrażać. Zbyt niska temperatura niszczy właściwości szczepionki. Z tego powodu należy umieścić szczepionkę w lodówce (najlepiej środkowej półce, gdyż tam temperatura jest w najwyższym stopniu stabilna). Należy uważać, tak aby szczepionka nie dotykała tylnej ściany lodówki (która ma wiele niższą temperaturę, zbyt niską dla szczepionki) i nie kłaść jej na półkach drzwiczek (bardzo duże wahania temperatury, grożące uszkodzeniem szczepionki). Nie wolno przechowywać szczepionek w zamrażalce.
krok 3
Szczepionek nie można również wystawiać na działanie wysokich (powyżej +8°C) temperatur. Zbyt wysoka temperatura może spowodować zmianę właściwości szczepionki, co w najlepszym razie sprawi, iż szczepienie będzie nieskuteczne. W bardziej dramatycznym przypadku szczepionka może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia!
krok 4
Kiedy i jak przetransportować szczepionkę z apteki do domu i z domu do przychodni?
Najlepiej zrobić to w chłodny dzień. Jeżeli nie mamy wyboru i decydujemy się na zakup szczepionki w lecie, upewnijmy się, iż temperatura na zewnątrz nie przekracza 25°C. Po wizycie w aptece należy wróć prosto do domu i jak najszybciej umieścić szczepionkę w lodówce. Po ok. godzinie przechowywania w nieodpowiednich warunkach, szczepionka ulegnie zniszczeniu. Jeżeli temperatura na zewnątrz przekracza 25°C, obowiązkowo należy szczepionkę umieścić w przenośnej lodówce, termosie albo specjalnym opakowaniu termoizolacyjnym. Również w tym przypadku należy jak najszybciej udać się z nią do domu i przełożyć ją do lodówki.
krok 5
Pamiętaj, iż nieodpowiednio przechowywana albo źle transportowana szczepionka może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Dodatkowo, doktor w gabinecie ma prawo odmówić szczepienia, jeżeli zauważy, iż szczepionka transportowana była w nieodpowiednich warunkach.

Lekarz Psychiatra: JAK PRZECHOWYWAĆ SZCZEPIONKI; SO LAGERN IMPFSTOFFE; HOW TO STORE VACCINES;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.