Leczenie Jak skutecznie rzucić palenie przyczyny. Jak leczyć Nie martw się. Jeszcze prawie wszystko.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak skutecznie rzucić palenie?

Definicja z ang. How to successfully quit smoking, z niem. Wie erfolgreich das Rauchen aufgeben.

Jak leczy PSYCHIATRA w przypadku JAK SKUTECZNIE RZUCIĆ PALENIE: Próbowałeś rzucać palenie, lecz za każdym razem stawało Ci coś na przeszkodzie? Nie martw się. Jeszcze prawie wszystko stracone. Ciągle możesz pozbyć się tego niezdrowego i dla Ciebie i dla otoczenia nawyku. Jeżeli nie uda Ci się od razu, próbuj drugi i dziesiąty raz. Jeżeli nie podziała pierwsza sposób, wypróbuj następną i następną, i następną. Aż się uda. Uratujesz nie tylko zdrowie, lecz i zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy. Życzę powodzenia.
krok 1
Zrób listę rzeczy, które lubisz w paleniu. Wypisz je jedna pod druga na kartce. W okolicy, w drugiej kolumnie wypisz rzeczy, których w paleniu nie lubisz (np. wpływ na zdrowie, rodzinę). Myśl o tej liście cały czas i wprowadzaj zmiany. Jeżeli masz w sobie na tyle determinacji, poproś o pomoc rodzinę. Możesz ich także popytać czego w Twoim paleniu nie lubią albo czy w ogóle je lubią i akceptują. Kiedy szala negatywów przeważy pozytywy warto się zastanowić nad sobą i nad rzuceniem palenia na poważnie.
krok 2
Zrób następną listę. Troszkę inną. Niech to będzie spis rzeczy będących odpowiedzią na pytanie 'dlaczego rzucenie palenia nie będzie dla mnie sprawą łatwą'. Bądź se sobą szczery. Nawet jeżeli spis będzie się wciąż wydłużać dopisuj dalej następne pozycje i argumenty. Teraz do każdego wypisanego argumentu dopisz pomysł na zwalczenie problemu. jeżeli (np. napisałeś, iż nikotyna jest uzależniająca jak narkotyk dopisz w okolicy rozwiązanie: zamiast nikotyny mogę używać przecież jakiegoś zastępnika, przecież mnóstwo jest teraz tabletek czy plastrów. Następny problem, który wg Ciebie nie ułatwi Ci rzucenia palenia: palenie mnie odstresowuje, hmmm możesz wybrać się na krótki spacer zamiast palić. Spacer także potrafi rozładować emocje. Trzymaj się swoich pomysłów na rozwiązanie problemów z rzuceniem palenia.
krok 3
Ustal datę rzucenia palenia. Najlepiej już, teraz, w tym momencie!
krok 4
Wypisz na karteczce przyczyny, dla których chcesz rzucić palenie i miej je zawsze przy sobie. Pomożesz sobie nimi w chwilach słabości.
krok 5
Skoro wiesz, iż rzucasz palenie, to po co kupujesz następne paczki papierosów? Przecież to się mija z celem. jeżeli wybrałeś ścieżkę stopniowego rzucania palenia, nie noś nigdy przy sobie całej paczki papierosów, miej ze sobą dwa, góra trzy, nawet jeden (w zależności od tego ile paliłeś wcześniej). Miej także przy sobie tabletki czy plastry, na przykład nicorette.
krok 6
Pomyśl kiedy, w jakich przypadkach palisz najczęściej. Staraj się unikać tych sytuacji, niwelować stres.
krok 7
Miej także pomysł i listę rzeczy w głowie, co możesz zrobić, jak najdzie Cię ogromna ochota na papierosa. Może to być (np. spacer, szklanka wody, przebywanie z ukochaną osobą, z dziećmi, wyjście z psem, umycie samochodu, seks, guma do żucia, wyszczotkowanie zębów, drzemka, siłownia, kubek kawy czy herbaty.... możliwości jest tak sporo. Próbuj!
krok 8
Wyrzuć wszystko co może Ci przypominać o paleniu. Czyli wszystkie zapalniczki, popielniczki, uchowane gdzieś po kątach paczki papierosów, lufki i wszystko inne co kojarzy Ci się z paleniem. Pozbądź się nawet zapalniczki z samochodu.
krok 9
Zamiast iść na papierosa w pracy, zagraj w pasjansa czy sapera. jeżeli w twojej firmie nie można sobie na to jednak pozwolić pogadaj z kimś niepalącym – może w ten sposób poznasz bliżej innych – niepalących - współpracowników.
krok 10
W pracy, lecz nie tylko w porach kiedy zwykle paliłeś, zacznij (np. pić herbatę, najlepiej zieloną. Wyjdzie Ci to tylko na zdrowie, bo ma ona wiele antyoksydantów. A w ten sposób znajdziesz i wyrobisz w sobie nowy - zdrowy nawyk.
krok 11
Zamień papierosy na orzechy. Cztery orzechy na jednego papierosa. Najlepiej jeżeli zdecydujesz się na fistaszki ponieważ zajmują ręce. A wkładając coś do ust zajmujesz również i je.
krok 12
Miej przy sobie cukierki cynamonowe albo gumę cynamonową. Korzystaj zawsze, gdy najdzie Cię ochota na papierosa.
krok 13
Umów się na akupunkturę. Istnieją dowody na to, iż akupunktura minimalizuje ochotę na tytoń. Dlaczego więc nie wypróbować i tego metody, jeżeli wszystkie inne zawodzą.
krok 14
Pomyśl o wszystkich trudnych przedsięwzięciach, które udało Ci się zrealizować. Poproś znajomych o pomoc w przypomnieniu Ci takich sytuacji, jeżeli sam nie potrafisz. Dlatego będziesz miał podstawy do tego, by wierzyć w swój efekt. ponieważ skoro kiedyś już się coś udało, to dlaczego miałoby się nie udać teraz?
krok 15
Zmień własne przyzwyczajenia. Jedz posiłki na innym krześle niż zwykle, czytaj gazetę w innym miejscu na kanapie. Spróbuj jeździć do pracy inną drogą. jeżeli zwykle po obiedzie paliłeś, spróbuj znaleźć sobie inne zajęcie.
krok 16
jeżeli Ci się nie powiedzie, podnieś się i spróbuj jeszcze raz. Przecież to tylko chwilowa słabość. Nie znaczy to , iż już nie rzucisz palenia. Bądź wytrwały.
krok 17
Wszystkie kapitał, za które kupiłbyś papierosy wkładaj do skarbonki czy słoika. W ten sposób zobaczysz, iż zerwanie z nałogiem ma również dobre skutki finansowe. A może się uzbierać niezła sumka.
krok 18
Poprzez pierwsze dwa miesiące od dnia rzucenia palenia pij kawę bezkofeinową. Za wiele kofeiny może powodować stany nerwowe, stres, tremę. A takie sytuacje nie sprzyjają rzuceniu palenia.
krok 19
Zacznij uprawiać sport. Umów się ze znajomymi na tenisa, idźcie na basen czy na siłownię. Zadbaj o zdrowie zamiast je niszczyć.
krok 20
Wyobraź sobie siebie grającego w tenisa. Badania potwierdzają, iż osoby próbujące zerwać z nałogiem palenia wiele szybciej i łatwiej radzili sobie z tym niełatwym zadaniem jeżeli wyobrażali sobie siebie grających w tenisa.
krok 21
Rzuć palenie, gdy masz dobry nastrój. Badania pokazują, iż wiele więcej ludzi odnosi efekt jeżeli rzuca palenie w dniu, w którym wszystko szło po ich myśli i byli zadowoleni z siebie, mieli dobre nastrój.
krok 22
Pamiętaj, iż papierosy są bardzo szkodliwe. Powieś sobie tą listę w widocznym miejscu, abyś każdego dnia się na nią natykał.
Papierosy powodują:
zwiększone ryzyko raka płuc, pęcherza, trzustki, przełyku, ust,
białaczkę,
powodują bezpłodność,
impotencję,
przedwczesne porody,
kruchość kości,
mają wpływ na gorsze rozumowanie,
osłabiają pamięć,
obniżają poziom kwasu foliowego,
zwiększają ryzyko zawału serca,
choroby Alzheimera,
powodują depresję,
cukrzycę,
udar,
wysokie ciśnienie krwi.

Lekarz Psychiatra: JAK SKUTECZNIE RZUCIĆ PALENIE; WIE ERFOLGREICH DAS RAUCHEN AUFGEBEN; HOW TO SUCCESSFULLY QUIT SMOKING;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.