Leczenie Jak leczyć klaustrofobię przyczyny. Jak leczyć więc lęku przed otwartą przestrzenią.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć klaustrofobię?

Definicja z ang. How to treat claustrophobia, z niem. Wie zur Behandlung von Klaustrophobie.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK LECZYĆ KLAUSTROFOBIĘ: Klaustrofobia należy do zaburzeń lękowych, jest przeciwieństwem agorafobii a więc lęku przed otwartą przestrzenią. Jeżeli cierpisz na klaustrofobię może ogarniać cię przerażenie na widok windy albo wąskiego, zamkniętego pokoju. Dla osób cierpiących na to zaburzenie podróż samolotem czy samochodem jest bardzo trudna, gdyż wiąże się z lękiem przed napadem paniki. Obawa wiąże się tu z przekonaniem, iż jesteśmy zamknięci, zakleszczeni w jakimś pomieszczeniu i nie jesteśmy w stanie z niego wyjść. Domowymi sposobami nie można w pełni poradzić sobie z tą bardzo uciążliwą dolegliwością w pełni. Jeżeli ona naprawdę zatruwa wam życie najlepiej wybrać jedną z terapii, które efektywnie radzą sobie z zaburzeniami lękowymi. W razie klaustrofobii bardzo skuteczną jest leczenie behawioralno-poznawcza, która opiera się na zmianie schematów myślenia (część poznawcza) i związanych z nimi sposobów zachowania (część behawioralna). Drugą równie efektywną sposobem jest leczenie interpersonalna, oparta na przemodelowaniu relacji z ludźmi, które są ważne dla budowania ogólnego poczucia bezpieczeństwa. Wybrane z metod terapii można samodzielnie zastosować przy lękach przed ciasnymi, wąskimi pomieszczeniami.
krok 1
Sprzymierzeńcem w walce z lękami jest wyobraźnia. Jeżeli obawiasz się jeżdżenia windą sprawdź najpierw czego tak naprawdę się boisz. Spróbuj zapytać samego siebie co jest rzeczywistym przedmiotem twojego lęku. Jeżeli obawiasz się tego, iż winda się zatrzyma i będziesz w niej uwięziony sprawdź co się stanie jeżeli sobie to wyobrazisz. jeżeli na samą myśl o tym robi ci się duszno i ogrania cię znany napad paniki przerwij to ćwiczenie i wróć do niego nieco później. Nasza psychika jest mądra, każdy potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na uporanie się z swoimi strachami.
krok 2
jeżeli z kolei jesteś w stanie dalej wyobrażać sobie tą straszną dla ciebie sytuację pomyśl co się stanie jeżeli zdarzy się to co wydaje ci się najgorsze. Być może stwierdzisz, iż wpadniesz w panikę i zaczniesz mieć problemy z oddychaniem. Spróbuj wtedy zastosować jedną ze znanych ci technik relaksacji i kontroli oddechu, możesz medytować licząc oddechy bądź starać się jak najwolniej wdychać i wydychać powietrze ze świstem.
krok 3
Czy wierzysz w to, iż stosując jedną z tych albo innych znanych ci technik opanujesz oddech? jeżeli tak to zastanów się nad tym czego jeszcze się obawiasz. Być może przeraża Cię perspektywa samotnego pobytu w ciasnej windzie. Pamiętaj, iż on nie będzie trwał wieki. Stwórz plan działania. Zawsze noś przy sobie telefon komórkowy. Umów się z twoim przyjacielem, iż zadzwonisz do niego kiedy winda zatrzyma się pomiędzy piętrami. Znajdź w internecie numer telefonu przedsiębiorstwa naprawiającej windy (być może ta wiadomość będzie umieszczona również w windzie albo na korytarzu twojej klatki schodowej). Wpisz ten numer do pamięci twego telefonu. To da ci poczucie kontroli i większego spokoju.




Wskazówki i ostrzeżenia
Możesz również zastosować metodę małych kroków. jeżeli boisz się jeździć windą samodzielnie spróbuj zrobić to najpierw z kimś kogo znasz, komu ufasz, kogo kochasz. jeżeli i tj. za trudne zacznij od przekroczenia progu windy. Stopniowo dzięki drobnym doświadczeniom uwierzysz i zaufasz windom.

Lekarz Psycholog: JAK LECZYĆ KLAUSTROFOBIĘ; WIE ZUR BEHANDLUNG VON KLAUSTROPHOBIE; HOW TO TREAT CLAUSTROPHOBIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.