Leczenie Jak leczyć nerwicę natręctw przyczyny. Co znaczy nie tylko chorego, lecz również.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć nerwicę natręctw?

Definicja z ang. How to treat obsessive-compulsive disorder, z niem. Wie Zwangsstörungen zu behandeln.

Co to znaczy: Nerwica natręctw to przykre schorzenie, które może kompletnie uprzykrzyć życie nie tylko chorego, lecz również wszystkich w jego otoczeniu. Nawracające natrętne myśli (obsesje) zazwyczaj wymykają się spod kontroli, są intensywne, uporczywe i umieją zakłócić wszystkie czynności życia codziennego, plany i marzenia. Obsesje regularnie wprowadzają osobę dotkniętą tą chorobą w apatię, mogą poprzez to powodować większą skłonność do popadania w nałogi takie jak lekomania czy alkoholizm. Lęki u chorego łączą się z czynnościami przymusowymi tak zwany kompulsjami. Kompulsje to są wielokrotnie powtarzane zachowania, które wg chorego mają zapobiegać jakimś wydarzeniom. Czynności te są przymusowe, bo człowiek nie jest w stanie przeciwstawić się nękającej go myśli, iż musi coś wykonać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak leczyć nerwicę natręctw.
krok 1
W razie, gdy choroba nie jest jeszcze mocno zaawansowana można spróbować zwyczajnie ignorować własne obsesje. Jeśli na przykład czujesz, iż po przewróceniu kartki w gazecie musisz koniecznie umyć ręce aby uniknąć zakażenia się tysiącem chorób, odwlekaj ich umycie jak najdłużej możesz, wytłumacz sobie, iż musisz przeczytać jakiś artykuł, albo, iż gazeta ma sporo kartek i dopiero jak skończysz umyjesz ręce. Z czasem coraz łatwiej będzie ci ignorować własne obsesje. Jeśli na początku sam nie możesz sobie dać porady poproś kogoś bliskiego aby był przy tobie w takiej chwili.
krok 2
Psychoterapia polega na uświadomieniu choremu, w jaki sposób jego poglądy negatywnie wpływają na jego działania i emocje. Leczenie ma uzmysłowić pacjentowi możliwości patrzenia na siebie bez analizowania podświadomych przyczyn, które wywołują niepożądane zachowania.
krok 3
Leczenie farmakologiczne powinien przeprowadzić psychiatra. Niestety każdy człowiek inaczej reaguje na takie leczenie. Wykorzystywanie leków przeciwobsesyjnych jest skuteczne u ok. 50 % chorych na nerwicę natręctw.
krok 4
Najlepsze efekty daje połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Taka terapię powinien prowadzić psychiatra mający także uprawnienia psychoterapeuty. Połączenie metod leczenia znacznie zwiększy szansę na wyzdrowienie.
krok 5
Absolutną ostatecznością w leczeniu nerwicy natręctw jest operacja neurochirurgiczna. Jest ona bardzo niebezpieczna i dokonuje się jej tylko w wypadku, gdy choroba uniemożliwia pacjentowi wykonywanie nawet w najwyższym stopniu podstawowych czynności życiowych. Operacja jednak znaczy usuniecie kilku centymetrów sześciennych tkanki mózgowej, nie mniej jednak skuteczność tego zabiegu nie jest stuprocentowa. Może nastąpić całkowite cofnięcie choroby, tylko częściowe wyzdrowienie albo zupełny brak poprawy.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.