Leczenie Jak polepszyć pamięć przyczyny. Jak leczyć upływem czasu neurony tracą własną elastyczność.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak polepszyć pamięć?

Definicja z ang. How to Improve Your Memory, z niem. So verbessern Sie Ihr Gedächtnis.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK POLEPSZYĆ PAMIĘĆ: Za naszą pamięć odpowiedzialne są znajdujące się w mózgu neurony. Razem z upływem czasu neurony tracą własną elastyczność, wiec im jesteśmy starsi, tym większą mamy tendencję do zapominania. Mimo że nie brzmi to zbyt optymistycznie, jednak mniejsze albo większe problemy z pamięcią czekają każdego z nas. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby nieco spowolnić mechanizm degeneracji komórek nerwowych. Poniżej znajdziesz wskazówki jak ćwiczyć pamięć.
krok 1
Dobrze się wysypiaj.
Jeśli często będziesz sypiać po 7-8 godz. na dobę, twoja pamięć bardzo szybko się poprawi. W czasie snu mózg może uporządkować nowo nabyte wiadomości i wydarzenia, zapisując je jako wspomnienia. Wykorzystywanie przed snem technik relaksacyjnych może pomóc zwiększyć możliwości poznawcze mózgu i pojemność pamięci. Krótka drzemka w ciągu dnia może przyczynić się do rozwiązania problemu, który jeszcze kilka godz. wcześniej wydawał się nie do pokonania.
krok 2
Rozszerzaj własne zainteresowania.
Interesowanie się różnymi rzeczami i ciągłe próbowanie czegoś nowego jest fantastycznym metodą, aby zachować otwarty i jasny umysł. Neurony, które przetwarzają ekscytujące dla nas przeżycia, dają świeże spojrzenie i umiejętność korzystania z nowo nabytych zdolności.
krok 3
Ucz innych.
W czasie, gdy uczysz innych czegoś, co sam już wiesz, w twoim mózgu uruchamia się zupełnie inny region. Dzięki działaniu tego ośrodka możesz efektywnie polepszyć własną pamięć. Dodatkowo jego uruchomienie skutkuje, iż w mózgu powstaje motywacja do zdobywania nowych informacji.
krok 4
Stosuj mnemoniki.
Mnemonika to ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Do sposobów mnemonicznych należy na przykład kategoryzacja przedmiotów, a więc uporządkowanie i pogrupowanie ich wg pewnych zasad: podobieństwa znaczeniowego albo formalnego i skojarzenie ich z innymi elementami. Wykorzystywanie tej techniki może pomóc ci zapamiętywać sporo rzeczy o różnym znaczeniu, zaczynając od bardzo przyziemnych spraw, a na ważnych dla ciebie wspomnieniach skończywszy.
krok 5
Zapisuj istotne wiadomości.
Skutecznym metodą na powiększenie wydajności pamięci jest zapisywanie rzeczy, które chcesz zapamiętać. Takie rozwiązanie umożliwia dopływ natlenionej krwi do obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć. Prowadź więc dziennik, zapisuj wszystkie istotne dla ciebie wiadomości albo zacznij pisać bloga.
krok 6
Zrób sobie przerwę.
Zmiana fizycznego albo psychicznego punktu widzenia to doskonały sposób, by rozjaśnić to, co było niewidoczne. Chwilowe „zaćmienia” pamięci spowodowane są stresem, który występuje, gdy na siłę chcemy sobie coś przypomnieć i poprzez dłuższy czas skupiamy się na jednej informacji.
W czasie ciężkiej pracy umysłowej rób co godzinę 5-15 minutowe przerwy. Korzystnie wpłynie to na mechanizm zapamiętywania i przetwarzania informacji.
krok 7
Słuchaj muzyki.
Naukowcy już od dłuższego czasu zwracają uwagę, iż muzyka idealnie przywołuje wspomnienia. wiadomości nabyte
w czasie słuchania konkretnej piosenki są przypominane razem z odtwarzaniem w umyśle jej melodii.
krok 8
Jedz produkty poprawiające pamięć.
Ok. 50-60% mózgu stanowi tłuszcz, który jest izolacją dla mldów komórek nerwowych. Im lepsza jest izolacja, tym szybciej komórki mogą przesyłać wiadomości i tym bardziej wydajne jest nasze myślenie. Dlatego istotne jest spożywanie odpowiednich ilości zdrowych tłuszczów. Szczególnie rekomendowane są ryby (łosoś, makrela, sardela) i zielone warzywa liściaste.
krok 9
Wypróbuj miłorząb japoński.
Miłorząb japoński to naturalny środek, który od wieków wykorzystywano w Chinach i innych państwach do zapobiegania zanikom pamięci. W aptekach dostępnych jest sporo wspomagających pamięć leków, zawierających wyciąg z miłorzębu.
krok 10
Ćwiczenia.
Mózg stanowi zaledwie 2% masy naszego ciała, lecz dotlenienie tego narządu wymaga udziału aż 15% całej krwi krążącej w naszym organizmie. Regularne ćwiczenia fizyczne i rozciągające powodują, iż naczynia krwionośne nie blokują się, zapewniając łatwy przepływ krwi efektywnie dotleniającej mózg. Co więcej, ćwiczenia idealnie nas relaksują umożliwiając lepszą koncentrację.
krok 11
Współpraca.
Interakcje z innymi ludźmi pobudzają różne obszary naszego mózgu znacznie bardziej, niż gdy usiłujemy zrobić to sami. Współpraca ta może znacznie polepszyć nasza pamięć. Zawsze staraj się działać wspólnie z innymi ludźmi, zarówno w pracy jak i w domu, a z pewnością korzystnie wpłynie to na twoją pamięć.

Lekarz Psycholog: JAK POLEPSZYĆ PAMIĘĆ; SO VERBESSERN SIE IHR GEDÄCHTNIS; HOW TO IMPROVE YOUR MEMORY;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.