Leczenie Jak pomóc dziecku z zespołem Aspergera przyczyny. Jak leczyć teraz jednak chciałabym wam.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak pomóc dziecku z zespołem Aspergera?

Definicja z ang. How to help your child with Asperger's Syndrome, z niem. Wie Sie Ihr Kind mit Asperger-Syndrom zu helfen.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK POMÓC DZIECKU Z ZESPOŁEM ASPERGERA: W poprzednim artykule pisałam czym jest zespół Aspergera i jak go rozpoznać, teraz jednak chciałabym wam dać kilka przydatnych rad dotyczących pomocy dzieciom, które cierpią na to zaburzenie. Postawa rodziców, wychowawców i nauczycieli jest tutaj bardzo ważna i może w znaczący sposób polepszyć możliwości socjalizacyjne takiego dziecka czy przyszłego dorosłego. Najważniejsze byście jak najlepiej wykorzystali pozytywne aspekty i zasoby waszego dziecka po to aby one dawały mu sposobność kontaktu ze światem, a nie oddzielały od niego. Robota związana z takim przeformułowaniem może być długa i nieco uciążliwa, lecz naprawdę się opłaca.
krok 1
Dzieci z zespołem Aspergera bardzo ciężko znoszą porażki, z kolei uwielbiają wygrywać i być pierwszymi. Oczywiście, każde dziecko woli wygrywać niż przegrywać, lecz u dzieci autystycznych porażka może powodować dalsze wycofanie się i izolację. Pomoc dziecku w takiej sytuacji nie powinna polegać na chronieniu go przed wszelkimi przegranymi, gdyż życie nie polega na samych wygranych. Powinniśmy raczej przeformułować myślenie dziecka, wskazując mu, iż sporo sytuacji, może być odczytane jako wygrana. Jeżeli Twoje dziecko zajęło trzecie miejsce w zawodach powinnaś go chwalić i podkreślać wygraną trzeciego miejsca. Istotne aby również inne dzieci i wychowawcy to podkreślały. W wychowaniu dziecka z zespołem Aspergera istotna jest jednoznaczność.
krok 2
Dawaj dziecku sporo miłości, troski i cierpliwości, to bardzo mu pomoże. Dzieci z tym zespołem borykają się z bardzo ogromnym problemem konieczności ukończenia raz wykonanego zadania. Możesz mu w tym pomóc, wyznaczaj konkretne rutynowe zadania i okres ich skończenia. Mów dziecku masz na wykonanie tego zadania 10 min., a jeżeli jest młodsze i nie zna się na zegarku wskazuj na stałe pory wykonywania określonych działań (np. rozpoczynane rano i kończone przed obiadem).
krok 3
Dzieci cierpiące na wyżej wskazany zespół cierpią na fiksację odnoszącą się do określonej czynności (wciąż muszą wykonywać to samo, z ogromną dokładnością). Spróbuj krok po kroku uwalniać go od tej fiksacji, kierując go ku innym dzieciom. Wymyślaj takie zabawy, które rozpoczynają się od automatycznej czynności, którą dzieci mogą wykonywać razem, zapewne innym dzieciom takie powtarzalne zadania szybko się znudzą. Pozwól im się rozdzielić, lecz stopniowo zachęcaj dziecko, aby na chwilę pobawiło się w zabawę innych, wskazując, iż na przykład za 5 min. wróci do swojego zadania, potem zachęć dzieci aby na koniec znów towarzyszyły twemu dziecku.




Wskazówki i ostrzeżenia
Wykorzystuj talenty i niezłą pamięć twojego dziecka, jeżeli one staną się przedmiotem podziwu i akceptacji grupy będzie mu o sporo łatwiej. Organizuj wydarzenia, w czasie których dziecko będzie dzieliło się własną wiedzą z innymi i tłumacz mu tego wagę. Istotne są wszelakie działania pokazujące na więzi między twoim dzieckiem a innymi.

Lekarz Psycholog: JAK POMÓC DZIECKU Z ZESPOŁEM ASPERGERA; WIE SIE IHR KIND MIT ASPERGER-SYNDROM ZU HELFEN; HOW TO HELP YOUR CHILD WITH ASPERGER'S SYNDROME;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.