Leczenie Jak poradzić sobie z bezsennością przyczyny. Jak leczyć odczuwamy niewyspanie wywołane.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Definicja z ang. How to deal with insomnia, z niem. Wie zu behandeln Schlaflosigkeit.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK PORADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ: Bezsenność znaczy pomniejszoną liczba, bądź jakość snu. Regularnie wówczas odczuwamy niewyspanie wywołane częstym budzeniem się w ciągu nocy i trudnościami w zaśnięciu. Trwające poprzez dłuższy moment zaburzenia snu mogą negatywnie wpływać na nastrój, zachowanie, wykonywanie pracy i normalne funkcjonowanie. Uczucie ciągłego zmęczenia, może być również powodem pogorszenia się jakości życia. Za jedną z głównych przyczyn bezsenności uważane jest niepoprawną higienę snu. Poniżej podajemy kilka sposobów pozbycia się uciążliwych problemów ze snem.
krok 1
Na początku powinniśmy zapewnić sobie ciszę i spokój w sypialni. Zasłońmy zasłony, zamknijmy okna – tym bardziej jeżeli mieszkamy w centrum miasta, gdzie nieustannie panuje hałas. Zamknięcie okien trochę wyciszy odgłosy z ulicy ( jeżeli mamy plastikowe okna to może nawet kompletnie). Ewentualnie możemy przewietrzyć pokój prze pójściem spać; świeże powietrze dobrze wpływa na organizm. Następnie ważny jest komfort w łóżku: wygodny materac i odpowiednie poduszki (mniejsze są lepsze). Należy także zrezygnować z zajęć pobudzających przed snem; np. oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, a więc zwyczajnie nie wykonujmy zajęć zwiększających adrenalinę i tym samym stres. Potem naprawdę ciężko wyciszyć organizm. Ewentualnie możemy poczytać coś relaksującego, spokojnego, „luźnego” przed snem.
krok 2
Niewątpliwie, ważne są także określone zasady spożywania pokarmów. ( jeżeli lubmy zjeść sobie kanapeczkę czy czekoladkę przed snem, mamy problem. Nie można spożywać posiłków przed snem (dwie godziny przed snem należy odmawiać sobie jedzenia; chociaż najzdrowiej jest nie jeść po godzinie 18, gdyż wątroba funkcjonuje coraz wolniej. Każde dodatkowe jedzenie jest sporym obciążeniem). Pozwalając sobie na posiłek przed snem, obciążamy żołądek i wątrobę, co może pogorszyć nasze samopoczucie i przeszkadzać w spaniu. Pamiętajmy, tak aby nie spożywać na kolację tłustych posiłków; obciążających żołądek). Dodatkowo warto wzbogacić własną dietę w sok z czereśni albo czereśnie. Ostatnio naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku wykazali, iż owoce są bogatym źródłem melatoniny – hormon umożliwiający zasypianie (regulacja zegara biologicznego człowieka). Powinniśmy unikać także środków pobudzających (typu kofeina, nikotyna, alkohol), szczególnie w momencie godz. wieczornych. Niektórzy zalecają jeszcze wykorzystywanie ziół jak np. melisa (wycisza i uspokaja organizm; herbata z melisy dostępna jest w każdym sklepie spożywczym albo aptece; możemy także zakupić melisę w doniczce), lipa i rumianek ( również dostępne w każdym sklepie z artykułami spożywczymi). Ewentualnie mieszanką ziół jest syrop Neospazmina, który także wycisza, uspokaja, koi nerwy i może spowodować senność (do kupienia w każdej aptece. Wydatek to około 5 zł)
krok 3
Kolejno warto zainwestować w wysiłek fizyczny. Wiemy, iż sport to zdrowie; pozwala utrzymać niezłą kondycję, wzmacnia mięśnie i kości, wpływa na poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Aktywność fizyczna może zapewnić nam spokój i lepsze samopoczucie. Oprócz tego po wysiłku lepiej się zasypia. Nie musimy od razu „rzucać się na głębokie wody”, chodząc każdego dnia na basem czy biegając kilka kilometrów na dzień. Wystarczy każdego dnia przejść się na krótki spacer (chociażby można wysiąść kilka przystanków wcześniej, jadąc do domu i przejść się), poruszać się trochę i dotlenić.
Życzmy spokojnych snów!

Lekarz Psycholog: JAK PORADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ; WIE ZU BEHANDELN SCHLAFLOSIGKEIT; HOW TO DEAL WITH INSOMNIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.