Leczenie Jak radzić sobie z krytyką przyczyny. Jak leczyć regularnie łatwiej to powiedzieć, niż.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak radzić sobie z krytyką?

Definicja z ang. How to deal with criticism, z niem. Wie mit Kritik umgehen.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK RADZIĆ SOBIE Z KRYTYKĄ: Mówi się, iż krytykę trzeba przyjmować w sposób dojrzały i profesjonalny, lecz regularnie łatwiej to powiedzieć, niż zrobić. To jest szczególnie trudne, jeśli wiemy, iż krytyka ta jest skierowana personalnie przeciwko tobie i ma za zadanie jedynie wyprowadzić cię z równowagi. Niezależnie od tego, czy krytyka jest konstruktywna, czy destruktywna, zawsze istnieje pytanie jak ją przyjąć, aby wyciągnąć z niej wnioski. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak sobie radzić z krytyką.
krok 1
Odłóż emocje na bok. Po usłyszeniu krytyki czujesz złość albo smutek, a może jedno i drugie? To zupełnie normalny odruch. Jednak nie daj emocjom przejąć nad tobą kontroli. To właśnie w tych chwilach traci się obiektywizm i umiejętność prawidłowej reakcji na krytykę. jeśli krytyka była niesłuszna, najprawdopodobniej zareagujesz jak przedszkolak i nie będziesz mógł znaleźć argumentów na własną obronę. jeśli krytyka była uzasadniona, zapewne przyjmiesz pozycję obronną i zaczniesz szukać wymówek. W obu sytuacjach niczego nie zyskasz, przeciwnie - możesz tylko stracić w oczach innych
krok 2
Zachowaj spokój. Krytyka stawia cię w niewygodnym położeniu. Czujesz gorąco, które uderza ci do głowy i wydaje ci się, iż zaraz eksplodujesz. Może to doprowadzić do niepotrzebnej awantury. Rzeczą w najwyższym stopniu logiczną, lecz niestety bardzo trudną, jest zachowanie spokoju. Nawet, jeśli osoba, która cię krytykuje nie mówi prawdy i jest wobec ciebie napastliwa, ty staraj się pozostać spokojny. Trzymaj nerwy na wodzy i cały czas staraj się odnosić z jednakowym szacunkiem do osoby, z ust której padają niewygodne słowa. Weź kilka głębokich oddechów albo przełóż dyskusję na czas, gdy trochę się uspokoisz i wszystko sobie poukładasz. Rozważ pisemne ustosunkowanie się do krytyki, jeśli czujesz, iż naprawdę nie jesteś w stanie porozmawiać z osobą, która cię krytykuje.
krok 3
Zidentyfikuj element krytyki. jeśli krytyka nie jest bezpodstawna, musisz podjąć odpowiednie działania. Dowiedz się, co musisz zmienić i zrób to natychmiast, niezależnie od tego czy chodzi o twoje podejście, zachowanie, wydajność czy wygląd. jeśli, mimo uzasadnionej krytyki, nie wyciągniesz z niej wniosków, możesz być pewien, iż otrzymasz następną reprymendę, prawdopodobnie ostrzejszą od poprzedniej. Jeżeli nauczysz się ignorować własne ego i doskonalić się pod wpływem konstruktywnej krytyki, będzie ona czymś pozytywnym, dzięki czemu będziesz piąć się ku następnym stopniom samorozwoju.
krok 4
Pamiętaj o swojej wartości. Krytyka nigdy nie może sprawić, iż poczujesz się mniej wartościowym człowiekiem. Tak jak każdy z nas, ty również masz własne wady. Jednak dzięki konstruktywnej krytyce możesz je naprawić. Pamiętaj jednak, iż w żaden sposób nie obniża to twojej wartości i nie podważa twoich zdolności. Krytyka ma cię motywować do poprawy, więc wykorzystaj ją do pracy nad sobą.
krok 5
Idź na przód. Nie roztrząsaj krytycznych słów. Jak najszybciej zrób to, co masz do zrobienia i idź na przód. Nie przywołuj stale w myślach niewygodnych sytuacji, ponieważ negatywnie wpłynie to na twoją pewność siebie. Zrób, co w twojej mocy, aby naprawić błąd i zapomnij o całej sprawie.

Lekarz Psycholog: JAK RADZIĆ SOBIE Z KRYTYKĄ; WIE MIT KRITIK UMGEHEN; HOW TO DEAL WITH CRITICISM;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.