Leczenie Jak reagować na stalking przyczyny. Co znaczy nachodzi, wysyła ciągle smsy, maile, grozi.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak reagować na stalking?

Definicja z ang. How to respond to stalking, z niem. Wie reagieren zu Stalking.

Co to znaczy: Być może jesteś ofiarą stalkingu, lecz nawet o tym nie wiesz. Jeżeli ktoś cię nachodzi, wysyła ciągle smsy, maile, grozi, próbuje się skontaktować, wystaje pod twoimi drzwiami, zostawia informacje za wycieraczką samochodu, to właśnie stałeś się ofiarą stalkingu. Wyraz to pochodzi z z angielskiego: i odwołuje się do skradania się, czy podchodów i początkowo było stosowane jedynie w kontekście VIP-ów, czy gwiazd z pierwszych stron gazet. Niestety sporo innych osób również doświadcza nękania poprzez byłych partnerów czy znajomych, z którymi nie chcemy mieć kontaktu, a nawet się ich obawiamy. Przedstawiam kilka rad jak sobie radzić, jeżeli staliśmy się ofiarą stalkera albo stalkerki.
krok 1
Po pierwsze, musisz być świadomy/świadoma, iż stalking jest terminem obecnym w polskim prawie. Grozi za niego do 3 lat pozbawienia wolności, a jeżeli stalker doprowadzi was do stanu załamania, gdzie spróbujecie targnąć się na własne życie, ta kara wzrasta do 10 lat. Czyn ten jest zatem karalny i ma własne miejsce w kodeksie prawnym, jest ścigany poprzez policję i prokuraturę. Karalne jest już samo nagabywanie, natrętne kontaktowanie się, czy także stosowanie twojego wizerunku bez twojej zgody w celu szkodzenia tobie. Jeśli z kontaktem wiążą się groźby, wymiar kary może zostać powiększony, gdyż groźby karalne są ścigane z innego paragrafu.
krok 2
Nie wahaj się pójść na policję i pokazać dowody stalkingu. Mogą to być smsy, rejestry z próbą kontaktu poprzez telefon komórkowy, zeznania świadków, którzy słyszeli rozmowy telefoniczne (ustawiaj telefon na tryb głośnomówiący), nagrania rozmów itp.. jeżeli stalker wystaje pod twoimi drzwiami, nieustannie puka i dzwoni możesz zadzwonić po policję z prośbą o natychmiastową interwencję. Dobrym pomysłem jest również zmiana numeru telefonu i zastrzeżenie go. Pousuwaj także twoje zdjęcia i dane z wszelkich portali społecznościowych (typu facebook, nasza klasa, couchsurfing).
Poinformuj stalkera, iż zgłosiłaś sprawę na policji. Niekiedy takie zapewnienie wystarcza, lecz nie zawsze. Możesz wnieść sprawę sądową z powództwa cywilnego. jeżeli stalker dostanie wezwanie do sądu, zapewne się wystraszy i zrezygnuje.
krok 3
Spróbuj pomimo wszystko normalnie żyć. Otaczaj się sporą liczbą przyjaciół i znajomych po to, aby nie być narażonym na bezpośredni kontakt sam na sam z prześladowcą. Nie uciekaj, ponieważ wtedy dasz tylko dodatkową motywację osobie, która cię prześladuje. Staraj się sprawiać wrażenie, iż ją kompletnie ignorujesz. Odbierz telefon tylko wtedy, gdy zgłosisz sprawę na policję, aby poinformować o tym prześladowcę. Oprócz tego nie odbieraj, możesz zablokować komórkę na dany numer (aczkolwiek akurat prześladowca może próbować dzwonić z różnych numerów).
Wskazówki i ostrzeżenia
Bycie ofiarą stalkera wiąże się z wielkim stresem. Pomyśl o kilku spotkaniach z psychologiem albo odnalezieniu grupy wsparcia dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.