Leczenie Jak rozpoznać nerwicę natręctw przyczyny. Jak leczyć kompulsyjne, zespół anankastyczny.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać nerwicę natręctw?

Definicja z ang. How to recognize OCD, z niem. Wie erkennt man OCD.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK ROZPOZNAĆ NERWICĘ NATRĘCTW: Większość osób cierpiących na nerwicę natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, zespół anankastyczny, ZOK) ma zarówno obsesję na jakimś punkcie jak i zaburzenia lękowe polegające na przymusowym wykonywaniu jakiś czynności. U niektórych osób może wystąpić tylko jedna z tych przypadłości. Symptomy nerwicy natręctw mogą się czasowo nasilać albo pomniejszać w zależności od natężenia występowania czynników stresogennych.
krok 1
Najczęstsze obsesje występujące u osób chorych na nerwicę natręctw.
Strach przed zarazkami i brudem. Osoba chora boi się przeniesienia zarazków i brudu na siebie i na innych. Chorzy bardzo boją się wszelkich chorób i zakażeń.
krok 2
Strach przed chemią - także chemią domową (płyny do mycia naczyń, środki czyszczące i tym podobne).
krok 3
Strach przed odpadami ciała i ludzkimi wydzielinami takimi jak mocz, kał, ślina, krew i tym podobne))
krok 4
Strach przed wyrządzeniem krzywdy sobie albo innym. Widząc kogoś obcego chora osoba boi się, iż go pobije albo zrobi mu coś złego.
krok 5
Uporczywe myśli na temat seksu albo przemocy. Osoba chora boi się, iż na przykład mogłaby molestować jakieś dziecko albo kogoś zgwałcić. Częste myśli, iż ktoś jest albo może być homoseksualny. Przeczucie, iż osoba homoseksualna tej samej płci nas podrywa albo daje nam jakieś znaki.
krok 6
Osoby chore regularnie czują strach przed seksem, mają problemy z erekcją albo mają niski popęd płciowy. regularnie także brzydzą się seksu (kojarzy się z wymianą płynów ustrojowych).
krok 7
Nadmierne skupianie się na religii albo na pewnych zasadach moralnych.
krok 8
Strach przed utratą albo brakiem elementów, które mogą kiedyś się przydać.
krok 9
Porządek i symetria. Chora osoba regularnie upiera się, iż wszystko musi być równo poukładane i poustawiane. Najlepiej w jednej linii.
krok 10
Zaabsorbowanie żywnością albo jej liczeniem ( na przykład kalorie). Rytuały z żywnością ( na przykład upewnienie się, iż każdy kęs jest tego samego rozmiaru, upewnienie się, iż jedzenie nie dotyka krawędzi talerza, jedzenie określonej ilości kęsów i tym podobne)))

krok 11
Irracjonalny strach, iż jakiś wytwór żywnościowy jest zły albo zatruty.
krok 12
Perfekcja dotycząca odzieży. Odzież musi być z odpowiedniego materiału, w odpowiedni sposób uszyta i mieć określoną teksturę. Drobne niedoskonałości doprowadzają do szału.
krok 13
Powolność w wykonywaniu czynności - związana z tym, iż wciąż dąży się do doskonałości i porządku. Nawet jak coś jest już zrobione to później jeszcze się to sprawdza i poprawia.
krok 14
Obawa, iż ktoś inny nie zrobił czegoś jak należy (dotyczy to zazwyczaj codziennych obowiązków) ( na przykład nie wypełnił dobrze druku, nie wysłał listu, nie zapłacił rachunku.
krok 15
Przesądność. Chora osoba zwraca regularnie nadmierną uwagę na to, co przynosi szczęście a co może przynieść pecha. ( na przykład Strach przed wypowiedzeniem albo pomyśleniem jakiegoś określonego słowa. Chory wierzy, iż jeżeli wypowie jakieś wyraz to może się przytrafić coś złego. To samo dotyczy kolorów albo określonych cyfr - jedne są szczęśliwe a inne pechowe.
krok 16
Najczęstsze kompulsje (natręctwa)
Częste sprawdzanie i kontrolowanie jakiejś rzeczy ( na przykład sprawdzanie czy drzwi są zamknięte, światło zgaszone, przełączniki dobrze ustawione.
krok 17
Wielokrotne sprawdzanie czy bliskim nic nie zagraża i czy są bezpieczni.
krok 18
Liczenie, stukanie, powtarzanie określonych słów albo robienie czegoś innego co zupełnie nie ma sensu, jednak minimalizuje niepokój. ( na przykład tupnięcie 3 razy przed wyjściem z domu (chory boi się, iż jak tego nie zrobi to stanie się coś złego).
krok 19
Spędzanie bardzo dużej ilości czasu na sprzątaniu i myciu się. Osoba chora co chwilę coś sprząta i czyści i bardzo regularnie i długo się myje (wywołane to jest strachem przed zarazkami).
krok 20
Porządkowanie czegoś w określony sposób, układanie, przekładanie z miejsca na miejsce ("ponieważ tak ma być").
krok 21
Nadmierne modlenie się albo częste uczestniczenie w rytuałach spowodowane strachem religijnym.
krok 22
Gromadzenie śmieci takich jak stare magazyny, gazety, puste pojemniki po żywności i innych rzeczy, które jeszcze "mogą się przydać". Chory czuje mocną niechęć do pozbywania się czegokolwiek, niezależnie od przydatności i wartości tych elementów.
krok 23
Osoba chora na nerwicę natręctw regularnie przeszukuje śmieci, by sprawdzić czy nic wartościowego nie zostało wyrzucone. Czasami dotyczy to także śmietników innych ludzi.
krok 24
Podnoszenie różnych elementów z ziemi (sprawdzanie czy się mogą przydać).
krok 25
Odczuwanie dyskomfortu w czasie przebywania w pustych pomieszczeniach i chęć ich wypełnienia.
krok 26
Osoba cierpiąca na nerwicę natręctw zazwyczaj wszystko dookoła siebie układa wg określonego porządku. Czasopisma i książki muszą być równo ułożone, puszki i przetwory ułożone wg. alfabetu. Wszystko ma własne miejsce i nie może leżeć gdzieś indziej.
krok 27
Chora osoba regularnie ma bluźniercze myśli albo mówi złe i nieprzyjemne rzeczy. W głębi siebie, wie, iż takie myśli i słowa są złe i boi się kary. Z tego powodu chory regularnie bierze udział w obrządkach religijnych - by odpędzić złe myśli.
krok 28
Chora osoba szkodzi sobie jak także innym ludziom. Wydaje się, iż im bardziej kogoś kocha tym większą szkodę mu wyrządza. Częste mogą być obelgi i nieprzyzwoite słowa.

Lekarz Psycholog: JAK ROZPOZNAĆ NERWICĘ NATRĘCTW; WIE ERKENNT MAN OCD; HOW TO RECOGNIZE OCD;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.