Leczenie Jak sobie radzić z depresją poporodową przyczyny. Jak leczyć porodzie. U większości z nich.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak sobie radzić z depresją poporodową?

Definicja z ang. How to cope with postpartum depression, z niem. Wie mit postpartalen Depression zu bewältigen.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK SOBIE RADZIĆ Z DEPRESJĄ POPORODOWĄ: Szacuje się, iż niemal połowa wszystkich kobiet odczuwa przygnębienie po porodzie. U większości z nich złe samopoczucie psychiczne jest chwilowe i trwa zaledwie kilka dni. Jednak jeżeli ten stan przeciąga się do kilku tygodni albo nawet kilku miesięcy, wówczas mamy do czynienia z prawdziwą depresją poporodową. jeżeli czujesz, iż ciebie ona dotyczy to na pewno wiesz już, iż musisz z nią walczyć. Poniżej przedstawiam kilka sposobów:
krok 1
Zidentyfikuj symptomy prawdziwej depresji poporodowej. Jak już wspomniano, podstawowym symptomem jest długość czasu trwania depresji i pogłębianie się uczucia braku sensu w życiu z dnia dziennie. Niektórym matkom się także wydaje, iż wręcz nie chcą swojego dziecka i obwiniają je za własne samopoczucie.
Podstawowe symptomy depresji poporodowej to:
- brak zainteresowania dzieckiem,
- niekorzystne uczucia do dziecka,
- strach przed skrzywdzeniem dziecka,
- zaprzestanie dbania o siebie (nie malujesz się, nie starasz dobrze wyglądać itp),
- utrata przyjemności płynącej z czegoś co wcześniej lubiłaś robić (oglądanie seriali, bieganie, czytanie),
- brak energii i motywacji,
- brak poczucia własnej wartości,
- poczucie winy,
- zmiana wagi (przytycie albo nagłe schudnięcie), zmiana apetytu,
- śpisz więcej albo mniej niż zwykle,
- myśli o śmierci albo o samobójstwie.
Czasami chociaż rzadko, kobiety zapadają na psychozę poporodową charakteryzującą się utratą kontaktu z rzeczywistością. Jest ona bardzo niebiezpieczna i może wywołać samobójstwo albo dzieciobójstwo. Psychoza poporodowa objawia się nagle w przeciągu pierwszych 48 godz. do 2 tygodni po porodzie.
Symptomami psychozy poporodowej są:
- halucynacje (widzenie różnych rzeczy, których nie ma w rzeczywistości albo słyszenie głosów),
- urojenia (paranoidalne albo irracjonalne przekonania),
- skrajne pobudzenie i niepokój,
- zagubienie i dezorientacja,
- gwałtowne zmiany nastroju,
- dziwne zachowanie,
- niezdolność albo odmowa snu i jedzenia,
- myśli samobójcze albo próby samobójcze,
- myśli o skrzywdzeniu albo zamordowaniu dziecka.
krok 2
jeżeli masz taką sposobność dołącz do grupy wsparcia. jeżeli będziesz przebywać w towarzystwie kobiet, które czują się podobnie do ciebie, to zauważysz, iż nie jesteś sama. W takiej grupie możesz uzyskać także wiadomości, na temat najlepszych terapeutów w swoim mieście. Dowiesz się także, w jaki sposób inne kobiety radzą sobie z depresją.
krok 3
Idź na terapię. Zapytaj w miejscowym szpitalu o lekarzy specjalizujących się w leczeniu depresji poporodowej.
krok 4
Zastanów się nad przyjmowaniem leków. Istnieje sporo leków na depresję (przepisywanych na receptę). Weź jednak pod uwagę ich konsekwencje uboczne, zwłaszcza jeżeli jesteś matką karmiącą. Możesz jednak spróbować leków ziołowych, które nie zaszkodzą twojemu dziecku. Leki na depresję należy przyjmować poprzez dłuższy moment - nie działają one natychmiast.
krok 5
Poproś o pomoc przyjaciół i rodzinę. W tym okresie będziesz potrzebować jak najwięcej wsparcia. Prócz wsparcia psychicznego będziesz potrzebować także kogoś, kto mógłby się zająć dzieckiem, abyś ty mogła dojść do siebie. Bardzo pomocni mogą okazać się twoi rodzice i rodzice ojca dziecka. Dziadkowie zazwyczaj bardzo chętnie opiekują się własnymi wnukami.
krok 6
Leczenie hormonalna – estrogen z antydepresantami regularnie pomaga na depresję poporodową. Istnieją pewne ryzyka powiązane z terapią hormonalną, zatem najlepiej porozmawiać o niej ze swoim lekarzem.
krok 7
Udaj się do poradni małżeńskiej. regularnie depresja poporodowa wynika z problemów z partnerem (brak jego pomocy, brak wsparcia, odizolowanie).
krok 8
Każdego dnia znajdź dla siebie trochę czasu, nawet gdyby miałoby to być tylko 15 min.. Zrób coś co cię zrelaksuje i sprawi, iż poczujesz się lepiej.
krok 9
Zacznij prowadzić dzienniczek, gdzie zapisuj własne emocje i myśli. To jest dobry sposób na wyzbycie się z siebie wszystkiego co leży ci na sercu. Oprócz tego dzięki dzienniczkowi będziesz widzieć czy robisz postępy w leczeniu.
krok 10
Nie staraj się robić wszystkiego idealnie i nie bądź dla siebie zbyt surowa. To, iż mleko wykipiało czy dziecko zrobiło kupkę zaraz po przebraniu nie jest przyczyną do płaczu. Nigdzie się nie spiesz i nie denerwuj.
krok 11
Nie udawaj przed całym światem, iż jesteś szczęśliwa i iż sobie świetnie radzisz. Daj upust swoim negatywnym emocjom. Staraj się uzyskać pomoc gdzie to tylko możliwe i wyręczać się kim tylko się da. jeżeli koleżanka zaproponuje ci, iż ci zrobi obiad to się zgódź na to. jeżeli teściowa zadzwoni, iż przyjdzie do dziecka to ją zaproś wręcz jej dziecko a sama idź się wykąpać.
krok 12
Pamiętaj, iż nikt od ciebie nie oczekuje, abyś była supermamą.




Wskazówki i ostrzeżenia
jeżeli kobieta, którą kochasz cierpi na depresję poporodową to najlepszą rzeczą jaką możesz robić to ją wspierać. Weź dziecko na spacer i zajmij się nim, by ona miała chwilę dla siebie, wysłuchaj jej żalów i przytul ją kiedy płacze. Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

Lekarz Psycholog: JAK SOBIE RADZIĆ Z DEPRESJĄ POPORODOWĄ; WIE MIT POSTPARTALEN DEPRESSION ZU BEWÄLTIGEN; HOW TO COPE WITH POSTPARTUM DEPRESSION;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.